Difi
29.04.14,10:31
Dobrý deň, chcem opraviť mesačné výkazy v SP, lebo zamestnancovi bol spätne priznaný starobný dôchodok, ale po kontrole hlási mi chyby/varovania. Išla som do MV 12/2013 ako je uvedený v manuálnom vstupe, lebo od 27.12.2013 má spätne priznaný SD a chcela som opraviť vymeriavací základ IP a PvN a vypisoval nasl.:

Chyby mesačného výkazu :

Varovania mesačného výkazu :
Skontrolujte výsledok kontroly na register, aj v prípade, že je dokument akceptovaný ! Chyby registrácie môžu obsahovať varovanie (nie chybu).
Vz IP s poradovým číslom riadku 1 : Chybná hodnota (vym.základ zamestnávateľa pre SP,IP,PvN,RFS >= vym.základ zamestnávateľa pre NP,GP)
Vz IP s poradovým číslom riadku 1 : Chybná hodnota (vym.základ zamestnanca pre SP,IP,PvN >= vym.základ zamestnanca pre NP)
Vz PVN s poradovým číslom riadku 1 : Chybná hodnota (vym.základ zamestnávateľa pre SP,IP,PvN,RFS >= vym.základ zamestnávateľa pre NP,GP)
Vz PVN s poradovým číslom riadku 1 : Chybná hodnota (vym.základ zamestnanca pre SP,IP,PvN >= vym.základ zamestnanca pre NP)

VZ od 1.12.2013 do 31.12.2013 =340,22–vo výkaze som nechala pre NP / SP a SDS / UP / GP a RFS
a keďže ako starobný dôchodca od 27.12.2013 nemá povinnosť platiť IP a PvN ani zamestnávateľ, opravila som VZ za obdobie od 1.12.2013 do 26.12.2013 = 293,86.
Neviem či som robila ne/správne, alebo pochopila som zle, prvýkrát mám taký prípad, môžem, či nemôžem zaslať opr.výkaz lebo obsahuje varovania a nie chyby. Prosím opravte ma, čakám na Vaše odpovede. Pekný deň.

Prosím, kto má skúsenosti, alebo už riešil podobný prípad pomôžte mi a aj ostatným. S pozdravom
anika
29.04.14,11:00
zdravím!
mne to vychádza do toho 26.12. suma 285,35 Eur, lebo 340,22:31 dní x 26 dní.
tento VZ sa dá pre IP a PvN, tak ako ste to urobili, dole pod týmito stĺpcami treba zafajknúť aj oprava a na záver to dať prepočítať na hlavnú stranu. vypočítané poistné sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, na eurocent nahor. snáď som pomohla:)
ja som to tiež robila nedávno, SD bol priznaný spätne od 23.11.2013.
JajaFabša
29.04.14,11:12
Súhlasím s Anikou, aj ja som teraz robila spätne od 24.11.2013. Poštou som poslala žiadosť a na stránke SP som urobila opravu mesačných výkazov.
Difi
29.04.14,11:47
Veľmi pekne ďakujem za pomoc, a za inštrukciu.
1. problém vyriešený ale nastal druhý, keďže zlý VZ bol uvedený do ELDZ teraz ako máme informovať SP a aké následky bude mať firma a zamestnanec? Rozdiel je 8,51 EUR.
Ďakujem, pekný deň.
1Zuza
29.04.14,12:21
Mám 3 zamestnancov so spätne priznaným starobným dôchodkom, idem robiť opravné výkazy. Len pre upresnenie, vymeriavací základ som rátala ako DIFI - na počet pracovných dní a správne má byť teda ako píše Anika? - Na kalendárne dni v mesiaci? Ďakujem
Heni
29.04.14,12:37
Difi (Dnes 14:47) Veľmi pekne ďakujem za pomoc, a za inštrukciu.
1. problém vyriešený ale nastal druhý, keďže zlý VZ bol uvedený do ELDZ teraz ako máme informovať SP a aké následky bude mať firma a zamestnanec? Rozdiel je 8,51 EUR.
Ďakujem, pekný deň.

aj ja som sa s podobným prípadom trápila, u môjho starob. dôchodcu tiež vyšiel takýto malý rozdiel... napísala som dotaz na soc. poist., tu je aj s odpovedou:

Pracovník, ktorému bol priznaný starobný dôchodok od 1.8.2013, to organizácii oznámil až v januári 2014. (Je zamestnaný na Dohodu o pracovnej činnosti)
Na základe tlačiva Žiadosť o vrátenie poistného na sociálne poistenie... je Soc. poisťovňa povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Je však firma povinná podať Žiadosť o vrátenie poistného, alebo je to na uvážení mzdárky, či takúto žiadosť podá?
Dakujem za radu.
Dobrý deň,
Zákon o sociálnom poistení dáva povinnosť vrátiť poistné zaplatené bez právneho dôvodu len Sociálnej poisťovni do 30 dní od jeho zistenia.
Zákon o sociálnom poistení neobsahuje povinnosť pre platiteľa poistného oznamovať túto skutočnosť, je to potom len jeho právo a nie povinnosť.S pozdravom
Takže na základe tejto odpovede som sa prestala trápiť s prepočítaním a posielaním opravených výkazov... Ten môj rozdiel bol tiež len taký zanedbateľný, ako Difiho, myslím, že nejako veľmi by mu to dôchodok neovplyvnilo...
Difi
30.04.14,05:05
Ďakujem Vám za pomoc. S pozdravom.