zuzanamon
29.04.14,18:57
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu.

Zlým uskladnením sa poškodil tovar. Dvere na skrini. Na sklade máme aj samostatné dvere (ktoré sa predávajú tiež ako tovar). Tieto dvere sme použili na opravu skrine (vymenili za poškodené). Skriňa sa môže predať. Ako to správne zaúčtovať? Preúčtovať dvere (použité na opravu skrine) ako 501/504. A následne predaj skrine už len 311/604,343. O škode sa tu asi neúčtuje, keď sa dal tovar opraviť, alebo sa mýlim? Ďakujem za reakciu.
a_je_to
30.04.14,21:46
Ako prvé by som zredukoval poškodenie skrine iba na poškodenie tých dverí, ktoré sa vymenia. Ako druhé je rozhodujúce, ako sa k tomu stavia firma. Či chce uplatňovať osobnú zodpovednosť voči vinnému zamestnancovi za poškodenie, alebo je to škoda na úkor firmy. Ak ide o osobnú zodpovednosť, tak sa uplatní iba náhrada škody 335/648 vo vlastných kalkulačných nákladoch. Ak je to škoda na úkor firmy, tak prakticky niet o čom účtovať. Ak by si chcela byť beštiálne dôsledná, tak zaúčtuješ 549/395 v kalkulovaných vlastných nákladoch. Na konci roka príjmeš skutočný stav vyrobených dverí na sklade 123/613, pridáš ten jeden zničený kus a hneď ho zúčtuješ ako 395/123 s tou predkontovanou škodou.
zuzanamon
01.05.14,06:49
Škoda bude na úkor firmy. Len vlastne ma mätie to, že tie skrine aj dvere nakupujeme a predávame ako tovar (pri nákupe 504) A keď použijem na opravu tie samostatné dvere, musím ich vyskladniť (vyskladním ich výdajkou), ale tým, že ich vyskladním..tak na konci roka pri preúčtovaní 132/504/ kde už tie dvere na sklade nebudú..teda neponížia náklady a zostanú zaúčtované v nákladoch..ale nikdy z nich nebudú tržby (resp. budú ale ako súčasť tej skrine), s tým, že tie pôvodné dvere rozsypané sa už nedajú použiť. Neviem ako s takýmito situáciami celkom pracovať.

Či myslíš, že to môže byť zaúčtované aj takto?
1. nákup skrine: 504,343/321
2. nákup dverí rovnako: 504, 343/321
3. tú opravu "nijako" neúčtovať
4. a potom už len predaj opravenej skrine 311/604,343 (v zníženej cene ako 2. trieda)

alebo pri bode 3. pri oprave - preúčtovať 501/504 (tie použité dvere na opravu), nech to nezostane na 504?
a_je_to
01.05.14,21:40
Ja som to pôvodne písal akoby to bolo vyrobené, nie kupované. Ja by som to zaúčtoval ako 511/504. Aj u vás by malo byť nejaké dovolené minimálne prirodzené percento úbytku zásob kvôli poškodeniu ... ako keď v zelovoci zhnije tretina hrozna od večera do rána ... tiež to nie je škoda ako nedaňový výdavok. Ale prirodzený úbytok zásob.