Misman2
29.04.14,19:26
Dobrý deň. Chcel by som vedieť jednu vec.

1) Ak je cez týžden sviatok tak dostanem priemernú mzdu, či som v práci alebo nie.
2) Ak idem do práce dostanem peniaze za odpracovanú dobu. Odpracujem 7,5h a mám 3€ na hodinu tak dostanem 22,5€
3) K týmto 22,5€ dostanem + 50% príplatok ?
Tak že ked idem do práce cez sviatok dostanem 22,5 + 22,5 + 11,25 = 56,25 ?
Lebo u nás vo firme je to tak že ked idem cez sviatok do práce, dostanem priemer nú mzdu, ktorú dostanem či som v práci alebo nie čiže 22,5. a za odpracovanú dobu dostanem len tých 50% čiže len 11,25. Tak že za odpracované hodiny dostanem len polovicu s toho čo by som dostal, keby nieje sviatok. Tak že by to malo zrejme byť tak, ako v prvých troch bodoch ktoré som uviedol, je tak ? Zákonník som si pozeral, ale v tom sa nedá vyznať pre to že je to tam tak napísané aby to niko nepochopil : D dakujem za radu
ivka70
29.04.14,17:34
Je to spravne.
50% je ale minimalny priplatok za sviatok, zamestnavatel moze mat urceny aj vyssi priplatok.
Misman2
29.04.14,17:44
V zákonníku je napísané § 122 odstavec 3 - ,,Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok.,, To je vlasten to čo som hovoril, že dostanem peniaze za sviatok aj ked nejdem do práce. Ale dostanem to aj ked do práce idem ? Pre to že to tam napísané nieje.
ivka70
29.04.14,18:03
Nie nedostanes.

Na nahradu mzdy za sviato kmas narok v pripade, ze sviatok priupadne na tovj obvykly praocvny den a ty kvoli sviatku nepracujes.

Ak vsak cez sviatok pracujes, mas narok na zmdy + priplatok za pracu vo sviatok.

Je to jasne napisane v Zakonniku prace.
stormcatcher
29.04.14,18:07
...prečo má 2x 22,5?
Misman2
29.04.14,18:08
Mam nárok na mzdy, čiže náhradu mzdy + mzdu + príplatok, čiže tých 56,25 € Za jeden odpracovaný sviatok . Chápen to dobre ano ? Ja sa v tom neviem vysomáriť.
mondes
29.04.14,18:23
Misman2 (Dnes 21:08) Mam nárok na mzdy, čiže náhradu mzdy + mzdu + príplatok, čiže tých 56,25 € Za jeden odpracovaný sviatok . Chápen to dobre ano ? Ja sa v tom neviem vysomáriť.

Máš nárok na mzdu, teda tých 22,50 eur + príplatok za prácu vo sviatok, napr tých 50%, teda 11,25 eur. Takže spolu za prácu vo sviatok dostaneš 31,75 eur.

Ale ak by si do práce nešiel, tak máš nárok na náhradu mzdy.
avalik
29.04.14,18:41
Takže dajme si ten § farebne :)

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok považuje za odpracovaný čas, za ktorý mu patrí mzda; tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa štvrtej vety.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
Misman2
30.04.14,03:28
Ked pôjdem do práce cez sviatok, tak v podstate dostanem o 50% menej za odpracované hodiny ako v normálny deň. Pre to že tu náhradu dostanem tak či tak. To je teda výhoda. Kvôli tým 11€ sa neoplatí ani vstávať : ) A dakujem za vysvetlenie.
mondes
30.04.14,06:18
Nie, tu náhrad dostaneš len vtedy, ak nepôjdeš do práce. Ak pôjdeš, dostaneš mzdu + príplatok.
Misman2
30.04.14,13:31
No som sa zle vyjadril. Som myslel že tak či tak dostanem tie peniaze, bud vo forme náhrady mzdy ak nejdem do práce, alebo mzdu ak idem do práce, čiže tých 22,5 € mám vždy. Tam už sa jedná len o tých 11€, ktoré bud dostanem ak pracujem. A kvôli tým 11€ sa ozaj neoplatí ísť do práce