BUTTON.
29.04.14,20:23
Dobry vecer, vedel by mi niekto poradit ako si vypocitat MOC na priklade ak som kupila rifle za VOC 10 eur/ks.. Ci su zakonom stanovene neake percenta...riesim textil..dakujem za pomoc
ivka70
29.04.14,18:28
Preco by mali byt?
Je to otazka ponuky a dopytu ....
Onko
29.04.14,18:29
Nie, nie sú žiadne zákonom stanovené percentá. Akú si stanovíš predajnú cenu je len na Tebe. Len by mala byť vyššia než nákupná :)
avalik
29.04.14,18:32
BUTTON.
29.04.14,18:57
Dakujem pekne; precitala som, len nerozumiem, co z toho vyplyva..pise sa tam o kontrolovani ceny na to urcenymi organmi, poruseni cenovej discipliny, ktore moze byt stihane..atd..tak potom sko si mozem len tak navysit VOC? Chapem ze nemozem ptedavat pod nakupnu cenu.
Dáša_
29.04.14,19:16
správna cena je tá, pri ktorej neprerobíš a zákazník je ochotný platiť.
Filip Glasa
04.05.14,10:18
Cenu si môžeš dať akúkoľvek akú sú ti ochotní kupujúci zaplatiť. Musíš však mať riadne označený a ocenený tovar. Z cenovky musí byť jasné koľko tovar stojí a či je cena koncová (s dph - bez dph). V hypermarketoch sa niekedy stáva, že cenovka nesúhlasí s cenou pri kase. To je chyba. Ale maržu môžeš mať akú chceš.

Na čo si treba dávať pozor je klasická chyba pri výpočte marže pre začiatočníkov. Ak mám maržu 50%, tak to znamená, že k VOC pripočítavam raz toľko (prirážka 100%).
Jednoduchá matematika, ale začínajúcim podnikateľom to často nedôjde.

Druhá dôležitá vec je DPH. Ak chcem maržu 50% pri VOC 5 eur, tak MOC cena bude 10 eur bez DPH. S DPH mi to vyjde 12 eur.

Čo sa týka výšky marže, tak +- treba mať toľko ako konkurenti. Môžeš byť o čosi drahšia, alebo o čosi lacnejšia. Ale nemal by to byť extrémny rozdiel oproti konkurencii.

Ak by si bola extrémne lacnejšia, tak by to do budúcna indikovalo, že z marže nezaplatíš fixné náklady a budeš v strate. Ak by si bola extrémne drahšia, tak by to indikovalo, že urobíš malý objem (predáš málo kusov) a tržby nebudú stačiť na zaplatenie fix. nákladov.

Samozrejme vždy budú rozdiely rovnako ako v hypermarketoch - jeden sa profiluje ako low cost a iný ako "lepší" hypermarket. Aj keď kofolu predávajú presne tú istú, tak v jednom bude lacnejšia a v druhom drahšia. Ale rozdiel nebude v násobkoch.