pista 2311
29.04.14,21:04
misoft
29.04.14,20:08
Teoreticky - nie. Aj sám názov vraví - prepäťová ochrana. Ale pokiaľ si v bytovom dome (paneláku) - tak sa búrky viac-menej báť nemusíš. Budova by mala byť chránená bleskozvodmi, káble el. rozvodu sú vedené pod zemou. Samotná budova je tiež ochranou - najmä panelové.

P.S. Ja som pri búrke nikdy nič nevypínal, nevyťahoval a to nemám ani predĺžovačky s ochranou.
petmar
05.05.14,19:42
Tento predlžovák pred prepätím z blesku neuchráni, je to len na také menšie cvrlikanie v sieti: Ak nie je na dome dobrá a revidovaná bleskozvodná ochrana, tak radšej spotrebiče vyťahuj. Naozaj sa nemusí veľa životov nič stať, veď to je len náhoda, oveľa zriedkavejšia ako napr.dopravná nehoda. Každý si musí brať výšku rizika rizika podľa možností - ekonomických, štatistických aj mentálnych.
pioter007
11.05.14,20:18
ja som mal prepäťovku značky Emos a raz keď nám prišli meniť elektrické hodiny a prišiel som domov zo školy tak pc nešiel, najskôr som si myslel že je ta prepäťovka v šusti, samozrejme poistka bola vypálenia tak som dal inú predlžovačku a pc aj tak nešiel, dal som ho do servisu a zistenie bolo také že je úplne odpálený zdroj + čiastočne grafická karta, neviem teda čo tí technici vystrájali, či niekde prekrížili zle káble alebo čo keď to menili ale PC večier išiel a potom už nie, takže iný dôvod nevidím a búrka vtedy nebola. No chcel som to, že keď to nevydržalo takýto skrat tak nejaký blesk ti pc asi užhaví úplne, neviem, potom som kúpil prepäťovku Belkin kde je aj nejaká garancia v prípade škody ale neviem či sa tomu dá veriť a nie je to len nejaký reklamný ťah. Keď som doma radšej to od elektriny odpojím pre istotu. Aby ti takáto predĺžovačka ochránila PC. musel by si mať doma ešte takú, neviem ako sa to vola presne ale je to v poistkovej skrike a v podstate je to taka prepäťovka pre celý dom no a v spolupráci s takouto predlžovacou prepäťovkou by ti to už asi mohlo plnohodnotne ochrániť + asi ten bleskozvod ako píše petmar.
tu sa môžeš dočítať viac http://schmiedt.blog.sme.sk/c/22864/Ako-chranit-domacnost-pred-vplyvom-blesku.html
Ale asi iba na tú predlžovačkovú prepäťovku sa moc spoliehať nedá.