Ľaľa
29.04.14,20:14
Ďakujem za predchádzajúce odpovede p. Ing. Janoška, ktoré pomohli aj mne. Mám na Vás otázku, zamestnancom na základe ich žiadosti (súhlasu) robím v IS MZDY mesačne zrážku zo mzdy -členské príspevky odborovej organizácii, otázka znie: Je potrebné v súvislosti s týmto niečo ohlasovať úradu na ochranu os.údajov? Ďakujem.
Ing. Ľubomír Janoška
29.04.14,19:08
Ďakujem za predchádzajúce odpovede p. Ing. Janoška, ktoré pomohli aj mne. Mám na Vás otázku, zamestnancom na základe ich žiadosti (súhlasu) robím v IS MZDY mesačne zrážku zo mzdy -členské príspevky odborovej organizácii, otázka znie: Je potrebné v súvislosti s týmto niečo ohlasovať úradu na ochranu os.údajov? Ďakujem.

A ja ďakujem za dôveru.
Podľa metodického usmernenia, ktoré som dostal od Úradu v podobnej veci, sa súhlas zamestnanca so zrážkou zo mzdy považuje za súhlas so spracovaním údaja o členstve v odborovej organizácii, takže zamestnávateľ je oprávnený tieto údaje spracúvať napriek všeobecnému zákazu.
Inou otázkou je, či prevádzkovateľ je povinný odlíšiť spracúvanie údajov o členstve zamestnancov v odborovej organizácii ako samostatný účel spracúvania osobných údajov alebo je oprávnený tento účel včleniť do informačného systému Mzdy. Vzhľadom na skutočnosť, že samotný Úrad vo zverejnenom vzore evidenčného listu IS Personalistika a mzdy
http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/docs/Evidencny_list_personalistika_a_mzdy.pdf
medzi spracúvanými údajmi uvádza aj "údaje o členstve v odborovej organizácii a platbe členského príspevku odborovej organizácii", domnievam sa, že tak robí v súlade so zákonom a že teda aj iní prevádzkovatelia sú oprávnení včleniť agendu členských príspevkov do IS pre spracúvanie miezd zamestnancov. Z toho v konečnom dôsledku vyplýva, že IS pre mzdy nepodlieha oznamovacej povinnosti, aj keď obsahuje údaje o platbách členských príspevkov. Úprimne povediac, keby nebol k dispozícii citovaný vzor poskytnutý odbornou autoritou, netrúfal by som si jednoznačne vyargumentovať právo prevádzkovateľa zlúčiť menované informačné systémy.
Na druhej strane som mal klienta, ktorý sa v kolektívnej zmluve zaviazal vyberať členské v mene odborov a týmto zmluvným vzťahom sa dostal do pozície sprostredkovateľa pre svoju odborovú organizáciu. V tomto prípade som musel členstvo a vyberanie členských príspevkov odčleniť do samostatného IS, už len preto, že zamestnávateľ už nebol jeho prevádzkovateľom, ale sprostredkovateľom.