dispečer
30.04.14,17:09
Dobrý deň, mám otázočku, som na PN a zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu. Podľa zákonníka práce mám možnosť s ním okamžite rozviazať pracovný pomer z dôvodu jeho porušenia zákonníka do jedného mesiaca. Vyvstala mi však otázka čo s PN? Inú prácu nemám. Môžem pokračovať v PN a až po jej ukončení sa prihlásiť na ÚP? Alebo? A ešte jedna otázka, pri mojom študovaní zákonníka ma pri tejto možnosti zaujala aj povinnosť zamestnávateľa vyplatiť mi tzv odškodné vo výške dvojmesačnej mzdy. Som u neho zamestnaná 4,5 roka. Prosím o odpoveď aby som neurobila chybu, to tzv odškodné je dosť zaujímavá suma. Ďakujem.
Tweety
30.04.14,15:12
Platí
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 129
Splatnosť mzdy

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
veronikasad
30.04.14,15:14
Odkedy si na PN-ke a za ktorý mesiac máš nevyplatenú mzdu ? Kedy máš výplatný temín v pracovnej zmluve ?
dispečer
30.04.14,15:19
Od 31 marca som Pn do vtedy som riadne pracovala,, výplatný termín mám na zmluve 15 deň v mesiaci,,
veronikasad
30.04.14,15:21
Píšeš o výplate za mesiac marec ?
dispečer
30.04.14,15:25
čo s pé-nkou? pokračovať a potom na UP?
dispečer
30.04.14,15:26
hej,, to je všetko čerstvé,, nemám zaplatený marec 2014
Tweety
30.04.14,15:36
za marec ešte nie je zamestnáv. po splatnosti
veronikasad
30.04.14,16:15
O skončení PN-ky rozhoduje ošetrujúci lekár. Pracovný pomer (zo strany zamestnanca) môže byť ukončený aj počas PN. Na UP ťa však zaevidujú až po skončení PN-ky
Bednarova J
30.04.14,16:40
Vyzvite zamestnávateľa na vyplatenie splatnej mzdy.

Ako je vyššie uvedené, plus podľa § 214 Trestného zákona
Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
dispečer
30.04.14,17:09
Ďakujem, doba poberania dávky v nezamestnanosti sa mi teda krátiť nebude?
Tweety
30.04.14,17:10
AK myslíš z dôvodu DPN, tak nie,nebude.
dispečer
30.04.14,17:11
ďakujem
dispečer
30.04.14,17:16
takže aby som neprišla o vyplatenie dvoch mesačných platov pre jeho porušenie ZP,, môžem dať výpoved a v Pn pokračovať?
Tweety
30.04.14,17:22
Nie je to výpoveď ale okamžité skončenie PP, pozri si § 69 v príspevku. Ak PP skončí, DPN môže pokračovať, po jej skončení sa pôjdeš zaevidovať na ÚP.
dispečer
30.04.14,19:07
ďakujem