mekko
01.05.14,04:59
Dobrý ,chcem sa opýtať,či sa dá napadnúť darovacia zmluva,kúpili sme rodinný dom ku ktorému nemáme vysporiadanú prístupovú cestu,vlastník ktorý nám rodinný dom predával,nám chce darovať svoj spoluvlastícky podiel ,ktorý v ceste má ,ale další dvaja spoluvlastníci s tým nesúhlasia a máme obavy ,že využijú predkupné právo , kedže som dalšia cudzia osoba ako by sa dal získať tento podiel , sú nejké práva ked tam máme rodinný dom a potrebujeme prístup,dakujem...
Peggynka
01.05.14,04:38
Veľmi jednoducho; vlastník nech ponúkne spoluvlastníkom odpredaj za premrštenú cenu (písomne a doporučene) a je predpoklad,že odmietnu (žiadať písomne) a tým pádom ti to môže darovať-zákon splnil.
Našla som:
Predkupné právo

Predkupné právo je pre mnohých ľudí synonymom istoty, že pozemok či nehnuteľnosť, na ktoré ho majú, im nikto „nevyfúkne“. V teoretickej rovine je to pravda - tomu, kto to právo má, sa musí predaj ponúknuť ako prvému. Nie je však celkom rozumné, ak vlastníci predkupného práva s určitosťou kúpy rátajú naisto - je síce pravda, že predkupné právo sa nedá obísť ani darovacou zmluvou, avšak pomerne bežne sa obchádza tak, že sa vlastníkovi predkupného práva ponúkne predmetný pozemok či nehnuteľnosť za takú premrštenú cenu, že ju jednoducho nekúpi. Predávajúci si tak svoju povinnosť splnil a môže ju už predať komukoľvek; iste každý pochopí, akým spôsobom sa premrštenosť ceny v takýchto prípadoch s kupcom „vyrieši“, aby postup nebol z právneho hľadiska napadnuteľný. Ak sa takáto situácia týka napríklad časti prístupovej cesty, nepomôže ani obozretnosť pri kúpe, nakoľko záruka, že sa niečo také v budúcnosti nestane, neexistuje.
mekko
01.05.14,05:30
No tu je problém v tom , že spoluvlastíci majú s tej istej prístupovej cesty ,prístup na tri stavebné pozemky a cestu chcú mať silou mocou pre seba,tak budú ochotný zaplatiť akúkolvek cenu,no majitel ju chce dať nám , lebo vie,že nám predával rodinný dom a potrebujeme prístup a na tom celom to padá.
Peggynka
01.05.14,05:37
Neverím,že neexistuje cena,ktorú nebudú ochotní akceptovať.
Ice dive
01.05.14,05:42
na druhej strane neviem si predstaviť, ako by to dopadlo, ak by toto skončilo na súde... bežná cena za meter v obci by bola povedzme 20 € majiteľ by žiadal 1020 € za meter... čo je fest premrštené.... t.j. to že to nekúpia by bolo evidentné za takú cenu, a súd by to mohol považovať za snahu obchádzať zákon... niečo podobné ako keď dlžník daruje svoj majetok blízkej osobe... tiež je možné zmluvu napdadnúť ako neplatnú...

a čo takto nechať si zriadiť vecné bremeno prechodu cez danú parcelu... jasné, toto síce nemusí byť zdarma.... ale zase vám to majiteľ môže kompenzovať cenou domu...
Peggynka
01.05.14,06:17
Dom je už predaný a teraz riešia prístupovú cestu...
A čo sa dlžníkov týka,veď tu na SK je to základ (M...ský a spol.) Ak by zákon definoval premrštené ceny,polovica podnikateľov by bola v base.Toť nedávno som tu dala link,kedy predajné ceny sa líšili rozdielom 194%.A po zadaní otázky máš hneď prvý link-byty:
https://www.google.sk/?gws_rd=cr&ei=PvVhU6elDob8ygOW5YK4AQ#q=Je+premr%C5%A1ten%C3%A 1+cena+poru%C5%A1en%C3%ADm+z%C3%A1kona%3F
draik
01.05.14,09:23
Spoluvlastník nemôže previesť podiel lacnejšie, než ho ponúkol spoluvlastníkom.
Peggynka
01.05.14,09:29
A prenajať za symbolickú cenu?
Ice dive
01.05.14,09:44
zase ceny bytov nie sú premrštené keď ich porovnávaš medzi sebou.... starý petržalský byt sa predáva okolo 90 -100 000... (to že táto cena je premrštená je druhá vec..) ale ostatné byty v okolí sa predávajú za +/- to isté...
Mária27
01.05.14,10:52
Podľa § 151o obč. zákonníka by súd mohol zriadiť právo cesty ako vecné bremeno za podmienky, že vlastník stavby nie je vlastníkom priľahlého pozemku. Bolo to doplnené do zákona pre takéto prípady.
Avšak tento vlastník je spoluvlastníkom cesty. Myslím, že by spoluvlastníci nepochodili na súde. Podiel na ceste by sa mohol brať ako príslušenstvo hlavnej veci.

151o
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
Emka Roman
01.05.14,13:31
teoreticky ľahko

ak ie dobre napísaná, tak prakticky ťažko
Emka Roman
01.05.14,13:34
Toto :
"
vlastník nech ponúkne spoluvlastníkom odpredaj za PREMRŠTENÚ CENU (písomne a doporučene) a je predpoklad,že odmietnu (žiadať písomne) a tým pádom ti to môže DAROVAŤ-zákon splnil.
"

mi pripadá ako právne BEZVEDOMIE :D :D :D
Peggynka
01.05.14,13:47
Je to možné,ale to,čo som citovala písal právnik(Predkupné právo) a zavádzal by ľudí v tom,že predaj za premrštenú cenu=spolumajiteľ nekúpi a potom,citujem:
... Predávajúci si tak svoju povinnosť splnil a môže ju už predať komukoľvek;
Ale ! Ak je pravdou to,čo napísal draik o 12:23,prečo to tam nenapísal ? Logika hovorí,že ani darovať,ani predať lacnejšie,preto sa pýtam na prenájom.Je to pasca? A prax je aká?
Onko
01.05.14,14:17
Ja by som to riešil dodatkom ku kúpnej zmluve a zakomponoval to tam ako prístupovú cestu, ktorá jednoznačne k tomu domu patrí. Tak by to bolo v prípade súdneho sporu ľahšie preukázateľné, prečo tá cesta bola predávaná spolu s domom a nebolo dodržané predkupné právo.
Emka Roman
01.05.14,17:49
keby som napísal prax, navádzal by som na protizákonné konanie :D :D :D

Skrátene :
ponúknem
nekúpia
predám
vrátim
a je to
Emka Roman
01.05.14,17:55
Keď zmiešaš hrušky s jablkami (a nepomelieš) je to jasne vidieť

- dom bol asi vo výlučnom = nemusí nikoho
- pozemok asi v spolupodielovom = MUSÍ spolupodielnikov !!
Onko
01.05.14,18:10
Ja som zadanie pochopil, ale aj keď zákon v ustanovení o predkupnom práve na takýto prípad nemyslí, ja by som ho ignoroval. Ak by sa to dostalo na súd, pochybujem, že by súd rozhodol o predaji podielu na pozemku, ktorý je prístupovou cestou, niekomu inému.
Aj u nás máme radovku X pozemkov so spoločnou prístupovou cestou, na ktorej má každý podiel 1/X. Keď budeme predávať pozemok, hádam ho nebudem predávať bez prístupovej cesty a podiel na ceste niekomu inému, to je nezmysel. Samozrejme, že to predáme spolu a na predkupné právo sa vykašleme. Predkupné právo má iný účel.
Onko
01.05.14,18:41
Prenájom je úplne iná vec, ale keď ide o predaj a kúpu, predkupné právo je o tom, že za rovnakých podmienok, keď mám viac uchádzačov, tak uprednostniť treba toho, kto má predkupné právo.
§ 606 Občianskeho zákonníka: Kto je oprávnený kúpiť vec, musí zaplatiť cenu ponúknutú niekym iným, ak nie je dohodnuté inak.
Teda chceš predať podiel na pozemku, niekto bez predkupného práva ti ponúkne X €, ak to ten s predkupným právom za X € chce, má prednosť.
Predkupné právo nevybavím tým, že ponúknem hocijakú premrštenú cenu, musím tú, za ktorú mám inú ponuku. Teda pokiaľ chceme ísť v zmysle zákona a jeho účelu.
draik
01.05.14,20:18
Neprenajíma sa podiel, ale vec ako taká...sám spoluvlastník platne neprenajme.
dmc
02.05.14,06:35
Spoluvlastnik ma predkupne pravo - pokial jeden z vlastnikov chce svoj podiel predat ma povinnosti ho ponuknut spoluvlastnikom za konkretnu cenu ak toot pravo spoluvlastnici nevyuziju alebo sa do lehoty neozvu moze ho predat trestej soobe AVSAK ZA ROVNAKYCH PODMIENOK A ZA ROVNAKU CENU. Nieje mozne spoluvlastnikom ponuknut "Premrstenu cenu a nasledne svoj podiel darovat trestej osobe. Pokial by chcel pozemok darovat tretej osobe tak najskor by ho ako dar musel ponuknut spoluvlastnikom.
dmc
02.05.14,06:36
velmi vystizne
Ferdosondo
02.05.14,06:46
1.Ponúknuť spoluvlastíkovi za premrštenú cenu - odmietne.
2. Predať mekkovi za premrštenú cenu - zaplatí
3. Vrátiť mekovi premrštenú cenu.
Emka Roman
02.05.14,07:24
"
Teda chceš predať podiel na pozemku, niekto bez predkupného práva ti ponúkne X €, ak to ten s predkupným právom za X € chce, má prednosť.
"
Teoreticky aj tak to može byť, ale prakticky by to malo byť takto, lebo TY CHCEŠ, takže ty MUSÍŠ

Z dikcie zákona a logiky gramatiky podľa mňa myslel zákonodarca PREDkupné právo takto :
- ty chceš predať
- PRED tým ako to roztrúbiš do sveta
- ponukneš spoluvlastníkom za y€/m2
- ak nechcú, možeš za x+0,1 €/m2 predať hocikomu