gerlach
01.05.14,18:50
Zdravím poradaci. Kedže ste my už pomohli poprosil by som vás znova o radu. Môj problem spočiva v tom že sa viedol spor ohladom rod domu ktorý som z bratom predal vid. prepadnutý strop . Spor dopadol v náš prospech ale pán sa odvolal a podla § 596 §597 ods-1,2 § 49 §507 §499 OZ som ja z bratom mal vediet že tam neni železobeton ale škvarobeton . Bez toho aby som robil sondy a rozbijal dom asi tažko ALE MY SME MALI VEDIET preto sme mu predali vadnu vec fakt už neviem ako dalej .zo strany advokata navrhovatela je to len vyttahovanie penazi ja som sa zastupoval sam keby mal niekto záujem rad pošlem dokumentaciu za odplatu .Za rady vopred dakujem a prajem pekný den
Mária27
01.05.14,18:06
Vymenoval rôzne paragrafy, ale či ti dokázal? Dokazuje sa vina, nie nevina.
Obhajuj si ďalej svoju nevinu, nepredával si dom ako nový.


§ 596 - ide o ZJAVNÉ vady, ktoré by pri bežnej obliadke mohol zistiť. Pozrel si ten dom? Ak áno, bol by zjavnú vadu videl. Ak nie, nestaral sa riadne o svoje práva. Tebe to zjavné nebolo, o žiadnych vadách si nevedel, nemohol si ho upozorniť.

§ 597 ods. 1 - ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú si neupozornil, si objektívne zodpovedný, aj keď si o nej nevedel! Ale, je to vôbec vada, keď sa z takého materiálu stavalo a dom sa riadne používal ? Vada je niečo, čo vadí aj pri bežnom používaní. Keď sa na strop pozeráš, môžeš o ňom vedieť presne toľko, koľko kupujúci. Keď si ho riadne používal, žiadna vada nebola. Prečo im odrazu ten strop spadol? Nezaťažili ho nadmieru, na čo nebol stavaný?
Okrem toho by mal nárok len na zľavu z ceny, nie na odstúpenie od zmluvy, lebo strop sa dá opraviť.

§ 597 ods. 2 - ten by mohol použiť len keby si bol kupújúci výslovne vymienil, že chce strop železobetónový a ty by si ho uistil, že taký je.

§ 49 - je použiteľný len v prípade, keby nebol dom kúpil slobodne ale pod vplyvom tiesne - tieseň by musela mať objektívny základ a doliehať na neho tak, že by normálne dom nekúpi za tak nápadne nevýhodných podmienok. Čo je z toho pravda? Kto alebo čo na neho tlačilo? Nech tú tieseň popíše!

§ 507 - je to všeobecné ustanovenie k záväzkovému vzťahu = konkrétne ustanovenia pri kúpnej zmluve boli uvedené vyššie. Stále ide o "vady"

§ 499 - tiež všeobecné ustanovenie o záväzkoch, že sa majú splniť tak, ako ste sa dohodli, čo si splnil.
gerlach
01.05.14,18:34
Vdaka za odpoved . kupoval ho slobodne strop sa poškodil ked ho začali burat z dôvodu že ide z prizemia tahat schody a vtedy zistili že že je tam škvarobeton bola tam aj armatura čiže železo beton len nie v celej hrubke deky čo som ja nemohol vediet v zmluve nie je že ma byt železobeton ja som tvrdil že tam je beton ked chodim po betone nepoviem že chodim po slame zasachy do statiky robil bez stavebneho povolenie to vydali až ked bol sud a nakoniec priznal že netrval na železobetone tak fakt neviem . Advokat sa odvolava na iny rozsudok http://kraken.slv.cz/33Cdo670/2012 .čo my pripomina že si robi zo sudu cirkus ved to je uplne o inom a ešte som chcel on naziva navrhovatela žalobcom a mna žalovanim je to spravne ved nie som obžalovany z ničoho vopred vdaka a pekny den
Mária27
01.05.14,18:44
Žalobca, žalovaný, žaloba sa používa v sporovom konaní v občiansko právnom procese, v nesporovom jsa používa navrhovateľ a odporca. Nejde o trestné právo, nie si obžalovaný.
A nemáš sa čoho báť, on to nevyhrá, muselo by ísť o svojvôľu či korupciu ...
gerlach
01.05.14,18:52
Tak to ti pekne dakujem za povzbudive slova ked my to prišlo hned som vedel že s neho taha peniaze ešte raz srdečna vdaka prajem vela uspechov