akira4
01.05.14,20:41
ako mam postupovat v takom pripade, ked som minuly rok pracovala a dva mesiaco som bola na PN, poziadala som o rocne zuctovanie ,ale len slovne, lebo zamestnavatel mi povedal, ze to nemusi byt pisomne, vznikol tam preplatok, ktory mi zamestnavatel nechce vratit s odovodnenim, ze su to jeho peniaze, ktore za mna zaplatil za obdobie ked som nebola v praci..nechapem potom preco kolegyni ktora bola na rodicovskej a nastupila do prace na styri posledne mesiace, takisto vratili a nechce jej to dat, ved predsa preddavok sa neplati spatne...celemu tomu nejak nerozumiem. pokial by som teda aj chcela vratit tuto dan, ako mi to ma zaplatit, ked uz nepracujem?
ivka70
01.05.14,19:11
Posle ti preplatok riadne na ucet, tak ako ti posielal aj vyplatu.
ak ti vyplatu vyplacal v hotovosti, moze ti preplatok poslat sekom.

ale o rocne zucotvanie je potrebne poziadat pisomne, do 15.2. nasl. mesiaca. Len na zaklade toho zamestnavatel moze urobit RZD.
Inak ti len vystavuje potvrdenie o zdanitelnom prijme, a robis si sama danove priznanie.

Tazke otazka je, ci ti RZD zamestnavatel skutocne urobil (ak ano, aky mal podklad na to???) ak ti ho urobil a nechce vyplati preplatok, obrat sa na danovy urad.
ak ti ho neurobi a mala si povinnost DP podat, tak uz mas presvihnuty termin a co najrychlesie treba podat DP.

Inak, na danovom urade by si mala vediet zistit, ci RZD bolo podane alebo nie aj vysku preplatku.
tictac7
01.05.14,19:11
1. Žiadosť o ročné zúčtovanie preddavku na daň sa dáva zamestanávateľovi písomne na predpísanom talčive
2. Preplatok, ktorý zamestnancovi z ročného zúčtovania vznikol poukáže zamestnávateľ na jeho účet alebo osobne, o tento preplatok si zamestnávateľ poníži odvodovú povinnosť na preddavkoch zo závislej činnosti voči daňovému úradu. Ľudskou rečou - v minulosti Ti zamestnávateľ tie dane zrazil Z TVOJEJ mzdy a odvidedol ich da§ovému úradu, teraz Ti ich vráti a O TO MENEJ pošle daňovému úradu daní zo zrazených miezd v aktuálnom mesiaci.
Katy a R
01.05.14,19:19
pozrela si výplatné pásky - koľko si zaplatila daň v minulom roku? či vôbec je nejaký preplatok?
veronikasad
01.05.14,19:51
Ak si do 15.2. 2014 písomne - na predpísanom tlačive - nepožiadala o vykonanie RZD, zamestnávatel ti ročné zúčt.dane neurobil. Mala si si sama podať DP typu A, ak tvoj príjem prekročil 1/2 ročnej nezd.časti základu dane, bolo DP povinné, ak suma bola nižšia a mala si zrazenú daň, mohla si ho podať dobrovolne.
akira4
01.05.14,19:58
preplatok je, ale vyplateny mi nebol
akira4
01.05.14,20:05
viem ze mi tak uz v minulosti robil zuctovanie koli 2 tyzdnom PN, nieco mi vtedy vratil, ale takisto som mu to tlacivo nedavala-pozrela som si ho na nete-ziadost a vtedy mi to tiez podal bez toho , tak nechapem ci to teda netreba..ked som bola v praci dal mi len podpisat nejake tlacivo ale to bola len jedna A4 a nebol tam ani podpis zamestnanca ani nic len tak na okraj som mu hodila podpis
veronikasad
01.05.14,20:05
Vyžiadaj si od zamestnávatela kopiu ročného zúčtovania dane - ak ti ho vôbec urobil.
akira4
01.05.14,20:06
ďakujem!
Katy a R
01.05.14,20:06
o akú sumu ide?
veronikasad
01.05.14,20:08
Ty si raz podpíšeš aj vlastnú výpoveď a budeš sa čudovať ...
akira4
01.05.14,20:12
ale nechapem potom tomu ked ina zamestnankyna bola na rodicovskej dovolenke a od sepembra do decemra bola uz zamestanana-pracovala, predsa jej zamestnavatel nemal z coho zrazit a odviest danovemu uradu
Katy a R
01.05.14,20:13
kukla som sem ..http://www.porada.sk/237730-mam-narok-na-adekvatnu-cast-dovolenky-za-obdobie-pn-materskej-a-rodicovskej-dovolenky-post2506260.html#post2506260
takže aj v novembri si mala príjem aj preplatenú dovolenku .. takže za tých 11 mesiaov asi máš riadne uplatnenú NČZD .. len december nebola uplatnená ... a to tiež nie je isté - nemala si náhodou nejaké odmeny za december? (to len či vôbec nejaký preplatok je??)
inak - ak si písomne nepožiadala o RDZ - tak zamestnávateľ nebol povinný ti ho spraviť - mala si si sama podať DP - môžeš tak urobiť aj teraz, ale bude to s pokutou ...
Katy a R
01.05.14,20:15
prečo by jej nemal z čoho zraziť? Záleží, aký mala príjem? ..naštuduj si, čo je NČZD
akira4
01.05.14,20:31
uz som si spomenula, ze to podaval elektronicky..
akira4
01.05.14,20:42
v tom novembri som bola na pn aj od zaciatku , potom som bola tyzden prace schopna a potom opat pn..takze 3 tyzdne boli pn...je mi to ale divne, lebo zamestnavatel mi to zevraj urobil elektronicky
, ziadne odmeny som nemala ...
akira4
01.05.14,20:43
aha..diki...
veronikasad
01.05.14,20:51
čo podával elektronicky ? Poslal ti žiadosť o RZD na vyplnenie a podpísanie ?
Katy a R
01.05.14,20:56
ak ti zamestnávateľ urobil RZD - pýtaj si ? .. ale úplne zbytočne tu špiritizujeme - lebo je zjavné, že nevieš, ako sa uplatňuje NČZD ... sa nemôžeš porovnávať s kolegyňou - lebo to nie je to isté !
alebo dáš všetky údaje - potom by sme boli múdrejší ???
Pochybujem, žeby si zamestnávateľ, ktorý urobil zamestnancovi RZD dovolil nevyplatiť preplatok dane - ak naozaj vznikol!