Radúzka
02.05.14,13:42
Dobrý deň,
pochádzam zo zmiešaného manželstva. Mama aj otec mali z pôvodných vzťahoch po dve deti a po svadbe som sa narodila ja a sestra. Mama nechcela od otca žiadne veci, aby jeho dcéry nemali dôvod na hnev. Preto nechal trojizbový byt s autom a garážou jednej a druhej pomohol pri získaní pozemku a možnosti postaviť dvojgeneračný dom. Po istom čase sme sa presťahovali do jeho rodného domu, ktorý susedil práve s domom staršej dcéry. Vzťahy medzi otcom a touto dcérou a jej rodinou sa však po istej udalosti veľmi zhoršili. Otec bol hrdý a nebol ochotný ustupovať presvedčený o svojej pravde. Rozhodol sa vtedy, že vzhľadom na svoj vyšší vek dá do poriadku svoje záležitosti, aby žiadna zo sestier nerobili pri dedičskom konaní problémy. Ja som v tom čase už bývala v inom meste, preto sa rozhodol mladšej sestre nechať dom a mne daroval pozemky, ktoré zdedil po svojich predkoch. Na dedičskom konaní som sa ostatného dedičstva vzdala ja aj mladšia sestra a mama.
Problémom je, že jeden z týchto pozemkov susedí s domom mojej najstaršej sestry. Kým otec žil, nechcela som vyvolávať ďalšie spory dúfajúc, že sa snáď rodina upokojí. Sú na ňom vysadené ovocné stromy a mňa čím som staršia stále viac láka vidiek. Chcela som tam zasadiť ďalšie stromy, na miesto, ktoré predtým využívali s mojím tichým vedomím oni.
Môžu si nárokovať na tento pozemok, resp. jeho časť kvôli tomu, že ho doteraz užívali? Nikdy sme nespisovali žiadnu zmluvu, ani ústne sme neboli dohodnutí.
doktor23
02.05.14,12:19
Nie nemôžu. To, že ho doteraz užívali bola ústna dohoda, resp. Vaše nekonanie a nenamietanie daného stavu, ale oni nemajú žiaden právny dôvod si myslieť, že im tá časť pozemku patrí.
Radúzka
02.05.14,13:42
Dakujem, aj som si tak myslela. Pozemok však nie je ohradený a oni sa tvária, že nevedia, čo je moje. Dokonca mi tam mama išla zasadiť nejaké kry a oni ich vytrhli.
doktor23
02.05.14,13:49
potom už len geodet, kolíky, prípadne oplotenie