Dubo07
02.05.14,14:58
Zdravim Vas ludia potreboval by som odpoved na otazku ohladom dedenia. Upresnujuca situacia:
1. mozu deti mojho otca z prveho manzelstva si narokovat na byt mojho otca ktory napisal poslednu zavet a byt mi prenechava?
2. Je zavet neak napadnutelna?
Moja mama stale hovori ze podiel si mozu narokovat aj nasi nevlastni bratia ( samozrejme su uz dospeli ) aj ked v zaveti niesu spomenutí.

Dakujem za Vasu poradu moc ju potrebujem
MarcoM
02.05.14,13:36
1. Môžu si nárokovať z titulu neopomenuteľného dediča (ak neboli vydedení) Plnoleté deti poručiteľa polovicu dedičského podielu, ktorý by im pripadol zo zákona a maloleté deti poručiteľa celý dedičský podiel, ktorý by im pripadol zo zákona.

2. Závet sa dá napadnúť rôznymi spôsobmi.

V prípade ak Váš otec Vaši nevlastných súrodencov v zmysle zákona nevydedil majú nárok na dedičstvo aj keď nie sú v závete spomenutí.
dmc
02.05.14,13:42
pokial zosnuly za zivota spisal zavet musi splnat zakonne kriteria a jednou z nich je ze v zavete musia byt spomenuty NEOPOMENUTELNY dedici - su to deti zosnuleho. Neplnolety neopomenutelny dedic musi zdedit minimalne tolko kolko mu urcuje zakon. - Plnolety - neopomenutelny dedič musi zdedit minimalne polovicu toho co mu priznava zakon. Jedine ze by ich za zivota vydedil.
Pokial deti vaseho otca platnost zavetu napadnu z dovodu ze v zavete chybaju ako neopomenutelny dedici- tento v tejto casti bude z najvecsou pravdepodobnostou vyhlaseny za neplatny a dedenie bude pokracovat "zo zakona".
Pokial chcel otec nehnutelnost (byt) zanechat iba Vam tak mal za zivota spisat darovaciu zmluvu z dozivotnym pravom uzivania a nehnutelnost by bola iba vasim vlastnictvom. Takato "darovana" nehnutelnost by sa sidce zapocitavala pri dedeni do Vaseho podielu ale v pripade ze by tato nehnutelnost bola jedinym predmetom dedenia - nikomu by ste ziaden podiel nevyplacali.

- Takze odpoved skratenie znie - ANO -mozu si narokovat.
Dubo07
02.05.14,14:28
Zavet je spisana este pocas zivota mojho otca ale mama sa boji ze budu dedit aj nasi nevlastni bratia. A preto sa chcem este spytat:
1. Existuje este iny sposob prevodu bytu na mna okrem darovacej zmluvy? Udajne aj ta je napadnutelna.

Dakujem Vam za odpovede
dmc
02.05.14,14:42
Darovacia zmluva je napadnutelna (jej platnost) tak isto ako kupnopredajna zmluva. Ty pravdepodobne myslis o to ze je moznost ziadat vratenie daru. Dar je mozne ziadat spet za prisne specifikovanych podmienok - konkretne ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Odkazem ta na blizsie studium sem: http://vasobhajca.sk/dar.htm

Po prestudovani zistis ze pri darovacej zmluve sa nieje coho obavat a ja osobne som ju tiez vyuzil.
Bednarova J
02.05.14,14:45
Ano kupnou zmluvou v ktorej napr. potvrdite prevzatie penazi. Darovacia zmluva je napadnutelna len v pripade porušenia dobrych mravov vysokej intenzity voci darcovi.
MarcoM
02.05.14,15:37
Ako by si sa vysporiadala s ustanoveniami zákona č. 394/2012 Z.z. ? Máš obmedzenie na hotovostný styk pri fyzických osobách 15.000,- €. Kúpnou zmluvou by som to neriešil. Ako bolo vyššie uvedené darovacia zmluva + v prípade potreby vecné bremeno na dožitie.
doktor23
07.05.14,21:43
Určite by som neodporúčal spísať kúpnu zmluvu, ak sa jedna o bezodplatný prevod. Je to simulovaný právny úkon, ktorý je absolútne neplatný.