eav77
06.04.06,10:07
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či mám prihlásiť dohodárov do ZP a odviesť za nich preddavok 14%. Dohoda bude na jeden deň a odmena nepresiahne 1000,-SK na osobu.

Prosím o radu - súrne.
Tweety
06.04.06,08:11
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či mám prihlásiť dohodárov do ZP a odviesť za nich preddavok 14%. Dohoda bude na jeden deň a odmena nepresiahne 1000,-SK na osobu.

Prosím o radu - súrne.
Nie do ZP nie, iba do SP. Za dohodárov odvádza firma 0,8 UP.:cool:
katkaj
06.04.06,08:14
Nie do ZP nie, iba do SP. Za dohodárov odvádza firma 0,8 UP.:cool:

Len ešte pre istotu upresním že do SP musíš dohodára prihlásiť pred nástupom do práce.
eav77
06.04.06,08:16
SP-UP 0,8% a zamestnávateľ zaplatí za zamestnanca aj daň 19%. Preto som myslela, či netreba zaňho odviesť aj do ZP.
Dakujem, už som začínala panikáriť. Takže ZP si rieši každý sám v RZ.
Ešta raz DAKUJEM
Tweety
06.04.06,08:17
Iba doplním môj súhlas, ZP si rieši dohodár sám v RZ.:cool::cool::cool:
ucetni_fantozzi
11.08.06,12:11
obratil sa na mna dohodar, ktoremu na zaklade jeho ziadosti zrazam z prijmu 14% a posielam do ZP, ze na ZP mu povedali, ze sme ho mali prihlasit ako samoplatitela...?!!??

mne osobne sa to vidi ako blbost, ved to ci bude samoplatca sa ukaze az v rocnom zuctovani za 2006, ak jeho prijem v uhrne prekroci 1/2 minimalnych miezd... a ak do ZP posielam nejake platby + informaciu, ze to je platba v jeho mene, moze si ich v rocnom zuctovani uviest ako preddavky a odpocitat.

co poviete, skusenejsi - kde je pravda?
Tweety
11.08.06,12:17
obratil sa na mna dohodar, ktoremu na zaklade jeho ziadosti zrazam z prijmu 14% a posielam do ZP, ze na ZP mu povedali, ze sme ho mali prihlasit ako samoplatitela...?!!??

mne osobne sa to vidi ako blbost, ved to ci bude samoplatca sa ukaze az v rocnom zuctovani za 2006, ak jeho prijem v uhrne prekroci 1/2 minimalnych miezd... a ak do ZP posielam nejake platby + informaciu, ze to je platba v jeho mene, moze si ich v rocnom zuctovani uviest ako preddavky a odpocitat.

co poviete, skusenejsi - kde je pravda? Samoplatiteľ- sám platí. Ak si platí, tak si preddavky uplatní v RZZP. Dohodár nie je povinný sa prihlásiť ako samoplatiteľ a odvádzať mesačne z dohody.
jales
11.08.06,12:25
Od augusta si povinná platiť za dohodára okrem úrazového aj garančné poistenie do SP.
ucetni_fantozzi
11.08.06,12:26
Samoplatiteľ- sám platí. Ak si platí, tak si preddavky uplatní v RZZP. Dohodár nie je povinný sa prihlásiť ako samoplatiteľ a odvádzať mesačne z dohody.

tohoto nazoru som aj ja... ale ako hovorim, toto mu bolo vraj povedane na ZP - mal byt prihlaseny (a to vraj dokonca firmou)...

je pravda, ze prijmy z dohody ma vyssie ako 3 450 Sk mesacne, ale zrejme ich nebude mat po cely rok - a prijem z dohody pre ucely RZZP sa posudzuje rocne, mam pravdu?
Dadena
11.08.06,12:28
Má dohodára, ktorý má dosť vysoký mesačný príjem a je dôchodca. Dohodla som sa s ním tak, aby potom pri ročnom zúčtovaní nemal naraz veľký nedoplatok (ak sa to nezruší), že mi dal žiadosť o vykonávanie zrážok zo čistej mzdy vo výške 14 % z jeho VZ, a túto čiastku mu zasielam vo zdravotnej poisťovni pod jeho rodným číslom. Overovala som si to aj na príslušnej zdravotnej poisťovni a môže to tak byť. A vôbec ho netreba prihlasovať ako dobrovoľného poistenca. On ako dôchodca je v podstate poistencom štátu.
katkaj
11.08.06,12:29
tohoto nazoru som aj ja... ale ako hovorim, toto mu bolo vraj povedane na ZP - mal byt prihlaseny (a to vraj dokonca firmou)...

je pravda, ze prijmy z dohody ma vyssie ako 3 450 Sk mesacne, ale zrejme ich nebude mat po cely rok - a prijem z dohody pre ucely RZZP sa posudzuje rocne, mam pravdu?

Ano prijem pri RZZP sa posudzuje ročne a sumárne zo všetkých príjmov, z ktorých sa má platiť zdravotné poistenie
ucetni_fantozzi
12.08.06,04:23
dakujem za rady!

takze to vidim ako dalsi terorizmus zo strany ZP...
JDM
16.08.06,17:07
nové odvody zo SP za dohodára v auguste znamená, z júlovej výplaty, alebo výplaty vyplatenej za august až v septembri?
Tweety
16.08.06,17:09
nové odvody zo SP za dohodára v auguste znamená, z júlovej výplaty, alebo výplaty vyplatenej za august až v septembri?August, teda augustová výplata.