andula12
02.05.14,16:55
Dobry den,moja situacia je som na predlzenej rodicovskej so 4 rocnym synom, ale zamestnavatel ma tlaci ze ked sa nechcem vratit do prace nech dam vypoved. Mne nejde o odstupne ale o podporu, teda ako to spravit aby som aspon na podporu mala narok. U zamestnavatela som pracovala 1 rok a 4 mesiace potom som sla v 4 mesiaci na rizikove az do porodu. Musia byt splnene ze za posledne 3 roky mam odpracovane 2 roky, rata sa tam materska a rodicovska pretoze ja som pracovala 1 rok a 4 mesiace a tym padom by som narok na podporu nemala??? Takze ak teraz dam vypoved a budem so synom na rodicaku az do 6 rokov a potom sa prihlasim na UP mam narok na podporu? Alebo mam byt stale vedena u zamestnavatela az do synovych 6 rokov a potom dat vypoved a ist na UP? Neviem co spravit...dakujem :-)
veronikasad
02.05.14,15:09
odkedy trvá pracovný pomer ? Poberáš stále rodičovský príspevok ?
andula12
07.05.14,12:06
Do prace som nastupila v oktobri 2008 a stale poberam rodic. prispevok.
andula12
15.05.14,09:33
viete niekto poradit?
veronikasad
15.05.14,09:46
Máš splnenú podmienku 730 dní poistenia v nez. (započítava sa aj obdobie PN. MD a RD ak pracovný pomer trvá), ak skončíš pracovný pomer, vznikne ti nárok na dávku v nez. Dávku v nezamestnanosti však nie je možné vyplácať počas poberania rod.príspevku. Ak chceš požiadať o vyplácanie RP po dovršení 3 rokov veku dieťaťa (zo zdravotných dôvodov), RP by musel po dobu 6 mesiacov poberať manžel - môže aj v súbehu so zamestnaním. Ak sa pôjdeš zaevidovať na UP až po dovršení 6 rokov veku dieťaťa a pracovný pomer teraz skončíš, nárok na dávku v nez. ti nevznikne.
Ty sa zaeviduješ na UP a požiadaš o dávku v nezam. Po 6 mesiacoch môžeš požiadať o vyradenie z evidencie UP a začať znovu poberať RP.

Neviem ako sa ten tlak zamestnávateľa prejavuje, počas RD ti výpoveď dať nemôže, môže s tebou skončiť len pracovný pomer dohodou ( s tvojim súhlasom)
andula12
15.05.14,10:07
Takze ak to dobre chapem tak ak dam teraz vypoved dohodou a budem dalsie 2 roky poberat rodicak tak narok na podporu nemam. Takze by bolo dobre sa zo zamestnavatelom dohodnut nech ma nadalej vedie ako svoju zamestnankynu a ked skoncim rodicak potom ist na UP a tak mi vznikne narok na podporu,dobre chapem? Este musim zistit ci tam mam nejaku nevyplatenu dovolenku,ale skor nie. Tam sa potom z coho vypocita podpora?
veronikasad
15.05.14,10:10
Manžel nemôže (po dobu 6 mesiacov) poberať rod.príspevok, aby si sa mohla ísť zaevidovať na UP ?
Nárok na dovolenku vzniká aj za obdobie materskej dovolenky, z titulu RD sa kráti. Uveď presné obdobie MD a RD, príp. aj PN-ky pred MD.
Katy a R
15.05.14,10:15
ak ostaneš na RD a stále bude PP trvať (poberáš aj RP) - potom (po skončení) by pre teba platil § 108 odst 3 - kuk sem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-05-2013-a.html#108
andula12
15.05.14,10:59
Ja som ten rod. prispevok nechcela prehadzovat na muza, mne sa to zda komplikovane,potom zas na seba a muz este aj pobera ciastocny invalidny dochodok, tak ani neviem ci by to na neho islo. Presne tie datumy neviem, ale priblizne asi takto: Nastup do prace 15 oktober 2008, PN kvoli rizikovemu tehotenstvu od februara 2010, ,koniec maja nastup na matersku, porod 2.jul 2010, nastup na RD 13.1. 2011. Ale narok na dovolenku cez matersku a rodicovsku nevznika,ked nerobim,ci? V podstate co ja chcem je ze ked skoncim rodic. dovolenku,ci to uz bude za rok alebo 2, tak nech mam narok na podporu. A ako dlho dopredu mam zamestnavatelovi oznamit ze pokracujem v rodic.dovolenke,kedze na urade mi ziadost o predlzenie zoberu tak mesiac dopredu a minuly rok im to trvalo mesiac takze ja som mala nastupit do prace 2 jula a presne 2 jula mi aj prislo zrozhodnutie ze mi rodicak predlzuju, tak z firmy mali velke pindy ze ako si to predstavujem a ze budem platit pokutu ze som im nedala vcas vediet,us teraz mam stresy z toho...
veronikasad
15.05.14,11:05
Nárok na dovolenku za rok 2010 ti vznikol, pravdepodobne v plnej výške (ak PN-ka vrátane sviatkov netrvala 100 prac.dní).
Ak máš poberanie predl. rod.príspevku obmedzené nejakým dátumom a budeš žiadať o ďalšie predlženie, mesiac vopred (pred skončením), oznám zamestnávatelovi že budeš žiadať UP o predlženie zo zdr.dôvodov dieťaťa a po vydaní rozhodnutia im to ihneď oznámiš.
Katy a R
15.05.14,11:07
pozri - ak aj nemáš potrebné doklady, treba poslať zamestnávateľovi vždy písomné oznámenie včas - s tým, že doložíš, keď ti príde rozhodnutie z UPSVaR. (nediv sa zamestnávateľovi, že má pindy - lebo aj on sa musí zariadiť) ;) 30 dní dopredu sa oznamuje, že či nastúpiš do práce (aj skôr môžeš)
andula12
15.05.14,11:45
Baby dik za rady a treba to oznamenie zamestnavatelovi nejak specialne napisat? Je to velka firma...ci strucne staci. Este ma napadlo ci na vysku podpory je jedno ci teraz prerusim RD a pojdem na podporu alebo to necham plynut do 6 rokov veku dietata a potom skoncim RD a nastupim na UP. Bude vyska podpory rovnaka? Ja v tom mam riadny gulas
veronikasad
15.05.14,11:50
Aký zákon bude platiť o 2 roky ťažko predpokladať.(dobrov.poist.v nezam. sa mení aj od 1.7.2014) Ak by si končila pracovný pomer teraz, bolo by pre teba výhodné pred skončením prac.pomeru požiadať zamestnávatela o jeden deň čerpania dovolenky a zbytok nech ti preplatí. Dosiahneš tak max. vymer.základ pre výpočet dávky v nezam., t.zn. nekončiť pracovný pomer posledným dňom rodič.dovolenky.
veronikasad
15.05.14,12:28
Ano, som z PD, odkaz v profile som zmazala.
andula12
15.05.14,12:36
no a co hovoris na moju otazku vyssie?
veronikasad
15.05.14,12:39
Čítala si ten odkaz v svojom profile, alebo som ho stihla vymazať skôr ako si ho prečítala ?
andula12
15.05.14,12:52
necitala,skor si to vymazala
andula12
30.05.14,14:05
veronikasad, aj ked neviem co si mi napisala do suk.posty,lebo si to zmazala skor ako som to precitala, tak mohla by si to este raz alebo na moj email to poslat. Tak vyzera ze mi rodicak predlzia iba na pol roka,strasne to sprisnili...prosim ta potrebujem teda napisat nejake oznamenie do firmy ze mi teda RD predlzuju, ale ze este nemam papiere z UP ako to sformulovat alebo je nejaky vzor ako sa to pise? Dakujem;-)