Wiky15551
03.05.14,10:27
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či zamestnávateľ ma môže bez môjho písomného súhlasu preradiť na iné miesto pracoviska, ak v zmluve je dohodnuté miesto výkonu práce (trenčín,trenčianske teplice, dubnica nad váhom, trebatice, atd.) Je to sieť obchodov, ktorá ma viaceré pobočky, a okrem miestu kde ja vykonávam prácu, je dopísané aj mnoho ďalších.(Ako keby viacero miest výkonu práce) Ak toto je v zmluve, môže ma teda bez písomného súhlasu, jedným slovom preradiť:,, Od zajtra robíš v Trenčíne." ďakujem Vám vopred za odpoveď. :o
veronikasad
03.05.14,08:32
Ak to tak máš dohodnuté v prac.zmluve - môže. Nie som si však istá, či takáto prac.zmluva je v súlade so Zákonníkom práce. Skús napísať dotaz (stačí mailom) na Inšpekciu práce
Wiky15551
03.05.14,08:38
ďakujem za radu, už som nad tým premýšlala. Cela pracovná zmluva je jedna katastrofa.
Mila123
03.05.14,08:41
PZ nemáš v súlade so zákonníkom práce, pretože podľa § 43 ZP ti chýba určenie presného miesta výkonu....
prikladám znenie ZP, § 43, ods. 1


(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

môžeš odmietnúť preradenie, ale zase platí.....
podľa Zákonníka práce.....


Preradenie na inú prácu
§ 55

(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len „karanténne opatrenie“),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov
Wiky15551
03.05.14,08:51
ďakujem veľmi pekne. Už som toto čítala, a tiež sa zhodujem, že PZ je neplatna. Ono totiž je tam presne definovane to takto:
2. miesto výkonu prace je obec, časť obce alebo inak určené miesto( a vypisanych asi 20 miest medzi nimi aj to moje) takže teraz som si nebola istá, či je to správne. Preto sa pýtam o radu, lebo mam tipa, že sa ma chcu zbaviť preradením, a preto chcem poznať svoje práva. Ako bola vyššie spomenutá rada, posuniem toto na inšpektorát prace (maju toho už veľa na rováši) Pekny den.