Kurucz
06.04.06,09:19
Začal som účtovať pre firmu, ktorá má cestovnú agentúru. Po preštudovaní všetkých príspevkov na "Porade" ako aj § 65 s komentárom o DPH musím priznať, že som z toho úplne hotový. Bol by som rám, keby mi niekto vedel poradiť s predkontáciou nasledovných príkladov:

1. Klient zaplatil zájazd do Grécka v hotovosti vo výške 50.000 Sk, čo zahrňa v sebe ubytovanie, dopravu s lietadlom, letiskový poplatok, palivový poplatok a komplexné poistenie.
Od cestovnej kancelárie som obdržal zálohovú faktúru na sumu 45.000 Sk, ktorú som uhradil cez účet. Ako zaúčtovať prijatú zálohu od klienta, zálohovú faktúru od CK a čo s províziou a DPH?

2. Klient zaplatil wellnes pobyt v Maďarsku vo výške 53.072,00 Sk spolu s poistením. CK mi zároveň zaslala faktúru-daňový doklad na sumu 50.342,00 ako čiastku k úhrade s nulovou sadzbou DPH. Faktúru som vyrovnal vložením sumy na BÚ CK. Tiež sa pýtam na predkontáciu nasledovného príkladu.

Dúfam, že mi niekto, ktorý už účtuje pre cestovnú agentúru, vie pomôcť.
liba2
06.04.06,07:36
Začal som účtovať pre firmu, ktorá má cestovnú agentúru. Po preštudovaní všetkých príspevkov na "Porade" ako aj § 65 s komentárom o DPH musím priznať, že som z toho úplne hotový. Bol by som rám, keby mi niekto vedel poradiť s predkontáciou nasledovných príkladov:

1. Klient zaplatil zájazd do Grécka v hotovosti vo výške 50.000 Sk, čo zahrňa v sebe ubytovanie, dopravu s lietadlom, letiskový poplatok, palivový poplatok a komplexné poistenie.
Od cestovnej kancelárie som obdržal zálohovú faktúru na sumu 45.000 Sk, ktorú som uhradil cez účet. Ako zaúčtovať prijatú zálohu od klienta, zálohovú faktúru od CK a čo s províziou a DPH?
Príjem od klienta: 211,221 / 324.
Úhrada touroperátorovi: 324 / 221.
Provízia (asi rozdiel 5000 Sk) - vystav faktúru:
311 / 602 Sk 4.201,70
311 / 343 Sk 798,20.
Úhrada províznej fa: 324 / 311 internýn dokladom (lebo si zaplatil menej o sumu provízie - tak mi to vychádza).
liba2
06.04.06,07:40
Začal som účtovať pre firmu, ktorá má cestovnú agentúru. Po preštudovaní všetkých príspevkov na "Porade" ako aj § 65 s komentárom o DPH musím priznať, že som z toho úplne hotový. Bol by som rám, keby mi niekto vedel poradiť s predkontáciou nasledovných príkladov:

2. Klient zaplatil wellnes pobyt v Maďarsku vo výške 53.072,00 Sk spolu s poistením. CK mi zároveň zaslala faktúru-daňový doklad na sumu 50.342,00 ako čiastku k úhrade s nulovou sadzbou DPH. Faktúru som vyrovnal vložením sumy na BÚ CK. Tiež sa pýtam na predkontáciu nasledovného príkladu.
Čo je to wellnes pobyt ? ešte som sa s tým nestretla.
A prečo je rozdiel v sumách, aký je dôvod?
Kurucz
06.04.06,08:00
Ďakujem za prvý prípad a predkontáciu, mám dojem, že to bude celkom OK. Wellness pobyty sú relaxašno-liečebné pobyty cez víkend v kúpeľných mestách. Sumu 53.072 zaplatil klient a CK mi fakturovala sumu 50.342, rozdiel Sk 2730 by mala byť provízia aj DPH. Tak si to myslím.
liba2
06.04.06,08:02
Ďakujem za prvý prípad a predkontáciu, mám dojem, že to bude celkom OK. Wellness pobyty sú relaxašno-liečebné pobyty cez víkend v kúpeľných mestách. Sumu 53.072 zaplatil klient a CK mi fakturovala sumu 50.342, rozdiel Sk 2730 by mala byť provízia aj DPH. Tak si to myslím.Potom postup s províziou bude rovnaký....:) nie?
jess
14.09.06,12:24
Ja to trošku otočím, ak dovolíte.

Objednala som pre zamestnanca - konateľa cez internet ubytovanie v Čechách u cest.agentúry. Toto ubytovanie bude aktuálne v novembri.
Dnes som zaplatila cez BÚ tejto agentúre celú sumu za ubytovanie v slovenských korunách na ich slovenský účet na základe e-mailu, v ktorom mi vyčíslili cenu za pobyt v SKK.
Po úhrade som dostala e-mailom ubytovací poukaz s pečiatkou agentúry na ktorej je IČO, IČ DPH, dnešný dátum a suma v Kč . (v SKK tam nie je....sumu v SKK mi poslali e-mailom včera)

1/ Na aký účet zaúčtujem platbu z BÚ v SKK, ak zaplatím teraz za služby vykonané v novembri?
2/ Je ubytovací poukaz daňovým dokladom ? (z ich mailu vyplýva, že už mi nič iné nepošlú)
jess
27.09.06,08:23
posúvam :)
Jozef I
27.09.06,09:33
Myslím, že ubytovací poukaz je len pre daný hotel, kde vedia čo bolo zaplatené a pre klienta aby sa mal čím preukázať. Ale na požiadanie by mala cest. agentúra vystaviť riadny doklad-faktúru.
Aj letecké spoločnosti nevystavujú žiadne fa. ale dajú len palubný lístok alebo letenku. Ale na požiadanie pošlú aj riadnu fa.
erika_H
17.03.08,14:52
Dobrý deň,prosím Vás,nájde sa tu niekto kto už účtoval v PÚ cestovnú agentúru?Ja som len dnes videla doklady a mám v tom trochu guláš..
Účtujem iba cestovku,ktorá spostredkúva predaj zájazdov-teda predáva vstupenky a zájazdy iných cestoviek, tzn. jej príjem je iba provízia,ktorý zdaní.
Myslím len že je dosť chaoz vo faktúrach: mám iba
- došlé faktúry - predaj zájazdu 504/321
- potom vystavené faktúry-iba na províziu 311/602
- a nejaké vyúčtovanie,z ktorého som trochu zmätená,ale niečo také potrebujem práve na to,aby som dostala von 504
teda to vyúčtovanie by som účtovala 311/604 a potom vzájomné zápočty OF a ID z vyúčtovania?
Poradíte mi prosím niekto ak ste sa už s tým stretli?
Ďakujem krásne
erika_H
17.03.08,17:51
Dobrý deň,prosím Vás,nájde sa tu niekto kto už účtoval v PÚ cestovnú agentúru?Ja som len dnes videla doklady a mám v tom trochu guláš..
Účtujem iba cestovku,ktorá spostredkúva predaj zájazdov-teda predáva vstupenky a zájazdy iných cestoviek, tzn. jej príjem je iba provízia,ktorý zdaní.
Myslím len že je dosť chaoz vo faktúrach: mám iba
- došlé faktúry - predaj zájazdu 504/321
- potom vystavené faktúry-iba na províziu 311/602
- a nejaké vyúčtovanie,z ktorého som trochu zmätená,ale niečo také potrebujem práve na to,aby som dostala von 504
teda to vyúčtovanie by som účtovala 311/604 a potom vzájomné zápočty OF a ID z vyúčtovania?
Poradíte mi prosím niekto ak ste sa už s tým stretli?
Ďakujem krásne
posúvam
ckv
18.03.08,08:32
Ahoj, ja uctujem CK, robim to takto, ked sa predava zajazd inej CK:
platba klienta u Teba = 211 alebo 221/314
dosla fa od CK (ktora vlastne nie je fa-danovy doklad), teda ani Ti nevstupuje do obratu - neuctujes o nej, uctujes len jej uhradu = 314/221. A tym si sa zbavila hodnoty predaneho zajazdu, uz si len vystavite fakturu na proviziu 311/600.
K tomuto som sa dopracovala po rokoch komunikacie s DU a inymi
CK, este viem, ze niektori miesto uctu 314 pouzivaju 324.
Snad to pomohlo
erika_H
18.03.08,14:41
Ahoj, ja uctujem CK, robim to takto, ked sa predava zajazd inej CK:
platba klienta u Teba = 211 alebo 221/314
dosla fa od CK (ktora vlastne nie je fa-danovy doklad), teda ani Ti nevstupuje do obratu - neuctujes o nej, uctujes len jej uhradu = 314/221. A tym si sa zbavila hodnoty predaneho zajazdu, uz si len vystavite fakturu na proviziu 311/600.
K tomuto som sa dopracovala po rokoch komunikacie s DU a inymi
CK, este viem, ze niektori miesto uctu 314 pouzivaju 324.
Snad to pomohlo

Ďakujem veľmi ,aspoň niekto s tym ma skusenosti..
Ja mam niektore zajazdy aj normalne vyfakturovane,ale iba od 1 dodavatela,teraz neviem presne nazov.. takže vobec neúčtuje cez 504?Ja som rozmyšlala že takto nejako. . inak sa z toho vobec neviem vymotať..
tak ty myslíš že cez 314 je to v poriadku??ja som uvažovala že zajazdy a vstupenky považujem za tovar.. len ho predam za rovnaku cenu ako kupim..
liba2
18.03.08,17:50
Účty tr. 5 a 6 pri zájazdoch nepoužívaš, lebo zájazd ako celok nie je tvoj výnos ani náklad; preto všetko zúčtuješ na 314 alebo 324. Ja som používala účet 324 a to z dôvodu, že prvá platba je príjem od klienta a pre CA je to prijatá záloha, ktorú musí zúčtovať - jednak voči klientovi a jednak voči touroperátorovi.
Výnosom CA je iba provízia.
erika_H
19.03.08,08:14
Účty tr. 5 a 6 pri zájazdoch nepoužívaš, lebo zájazd ako celok nie je tvoj výnos ani náklad; preto všetko zúčtuješ na 314 alebo 324. Ja som používala účet 324 a to z dôvodu, že prvá platba je príjem od klienta a pre CA je to prijatá záloha, ktorú musí zúčtovať - jednak voči klientovi a jednak voči touroperátorovi.
Výnosom CA je iba provízia.

Ďakujem Liba.Môžem to účtovať všetko cez ID?
Aj keď mi 1 dodávateľ vystavil faktúru na dodaný zájazd-tú tiež účtujem cez ID účet 314?
Keď mi klienti zaplatia,aj príjmové pokl.doklady-účtujem 211/314?
Ďakujem moc
liba2
19.03.08,10:04
Ďakujem Liba.Môžem to účtovať všetko cez ID?
Aj keď mi 1 dodávateľ vystavil faktúru na dodaný zájazd-tú tiež účtujem cez ID účet 314?
Keď mi klienti zaplatia,aj príjmové pokl.doklady-účtujem 211/314?
Ďakujem moc
Závisí to aj od účtovného programu ktorý používaš aké ti dáva možnosti. Tú techniku spracovania si musíš premyslieť, pre niektorý postup sa rozhodnúť a potom tak pokračovať.
Jednoduchý príklad:
20.000 sk cena zájazdu....... provízia 6%
10.000 sk 1. záloha od klienta - príjem do pokladne 211/314
10.000 sk potvrdenie objednávky TO, žiadajú uhradiť
10.000 sk úhrada touroperátorovi (TO) bankou 314/221
10.000 sk 2. záloha od klienta - príjem bankou 221/314
8.800 sk doplatok TO (znížený o províziu) 314/221
1.200 sk provízna VF 311/602
1.200 sk ID-om spárovanie úhrady VF 314/311.
alebo, ak TO nežiada od teba VF, môžeš cez ID zaúčtovať 314/602.
erika_H
19.03.08,15:32
Závisí to aj od účtovného programu ktorý používaš aké ti dáva možnosti. Tú techniku spracovania si musíš premyslieť, pre niektorý postup sa rozhodnúť a potom tak pokračovať.
Jednoduchý príklad:
20.000 sk cena zájazdu....... provízia 6%
10.000 sk 1. záloha od klienta - príjem do pokladne 211/314
10.000 sk potvrdenie objednávky TO, žiadajú uhradiť
10.000 sk úhrada touroperátorovi (TO) bankou 314/221
10.000 sk 2. záloha od klienta - príjem bankou 221/314
8.800 sk doplatok TO (znížený o províziu) 314/221
1.200 sk provízna VF 311/602
1.200 sk ID-om spárovanie úhrady VF 314/311.
alebo, ak TO nežiada od teba VF, môžeš cez ID zaúčtovať 314/602.

ja účtujem v OMEGE
takže 314 si budem účtovať iba v súvislosti s bank.účtom a pokladňou
potvrdenie objednávky si môžem pripnúť k bank.výpisu
a faktúry od touroperátora-ani tie si nemám účtovať do DF?Tiež ich iba pripnem k bank.výpisu a účtujem 314/221?

VF už mám vystavené,takže ich zaúčtujem do časti OF 311/602
ale môžem ich potom započítať 314/311?:confused: (ak bude vyplateny iba rozdiel)
ďakujem Libka
AHA
20.03.08,09:04
Dobrý deň,prosím Vás,nájde sa tu niekto kto už účtoval v PÚ cestovnú agentúru?Ja som len dnes videla doklady a mám v tom trochu guláš..
Účtujem iba cestovku,ktorá spostredkúva predaj zájazdov-teda predáva vstupenky a zájazdy iných cestoviek, tzn. jej príjem je iba provízia,ktorý zdaní.
Myslím len že je dosť chaoz vo faktúrach: mám iba
- došlé faktúry - predaj zájazdu 504/321
- potom vystavené faktúry-iba na províziu 311/602
- a nejaké vyúčtovanie,z ktorého som trochu zmätená,ale niečo také potrebujem práve na to,aby som dostala von 504
teda to vyúčtovanie by som účtovala 311/604 a potom vzájomné zápočty OF a ID z vyúčtovania?
Poradíte mi prosím niekto ak ste sa už s tým stretli?
Ďakujem krásne V príspevku číslo 2 je pekne rozpísané nakoľko to čo pýšeš ty mi pripadá ako účtvanie CK a ty účtuješ CA ktorá predáva v mene a prospech niekoho iného ak som to správne pochopila
erika_H
20.03.08,11:48
V príspevku číslo 2 je pekne rozpísané nakoľko to čo pýšeš ty mi pripadá ako účtvanie CK a ty účtuješ CA ktorá predáva v mene a prospech niekoho iného ak som to správne pochopila

moja cestovka predáva vo svojom mene,ale zájazdy a produkty iných cestoviek
peniažky idú na účet mojej cestovke,ktorá ich posiela cestovke,od ktorej kupuje zájazdy
liba2
20.03.08,12:30
moja cestovka predáva vo svojom mene,ale zájazdy a produkty iných cestoviek
peniažky idú na účet mojej cestovke,ktorá ich posiela cestovke,od ktorej kupuje zájazdy
Teda ide o CK, ktorá robí aj provízny predaj produktov iných touroperátorov.
erika_H
20.03.08,14:39
Teda ide o CK, ktorá robí aj provízny predaj produktov iných touroperátorov.
Zatiaľ čo som videla doklady, robí iba provízny predaj produktov iných touroperátorov, žiadne svoje produkty nepredáva.
EMILY04
22.04.10,11:07
Mohla by som poprosiť o radu? Cez CK si klient objednal (prvý krát) pobyt do AquaCity. Z Aquaparku im prišla faktúra za pobyt a v nej bolo rozpísané ubytovanie,miestky poplatok, raňajky a večere. Neide tu o žiadnu províziu, iba priamy predaj. Môže mi niekto poradiť ako máme takúto faktúru zaúčtovať v CK?
A následne aj vyfakturovať klientovi? Účtujeme v PU a CK je platcom DPH. Ďakujem.
EMILY04
22.04.10,16:37
Mohol by mi niekto poradiť?
EMILY04
23.04.10,06:55
Posúvam.
renča123
09.12.11,17:53
:mee: Ahojte, súrne Vás prosím o radu! Začala som účtovať cestovnú agentúru, ktorá sprostredkuje zájazdy pre iné CK za províziu. Faktúry doteraz vystavovala vo vlastnom mene, neuvádzala na faktúrach názov organizátora zájazdu. Faktúry od CK a vystavené klientom som účtovala v tr. 5 a 6, až teraz som zistila, že sa to malo ako prechodné položky účtovať cez tr. 3. Problém je však v tom, že v lete požadovali účtovnú závierku pre zahraničného zriaďovateľa (je to org. zložka), takže to nemôžem len tak preúčtovať na 3. Prosíííííííííím, poraďte mi, čo s tým môžem urobiť, som úplne zúfalá!!!!! Je to tak strašne zle, tá 5 a 6????? :mee:
Kaylin
20.10.12,09:17
účtovanie cestovnej agentúry je dosť ošemetná situácia. najmä teraz pri týchto zmenách v dph. ako je to hore napísané, tiež som tak účtovala CA, krásne som mala prehľad o tom, ktorý zájazd je zaplatený od klienta, ktoré sme už zaplatili CK a 504.x a 604.x sa mi vyrovnávalo koncom každého roka. keďže toto nie je ani náklad ani výnos CA ,ale len CK . Klient pre koho účtujem je štvrťročným platiteľom dph. aj s províziami, ktoré sú jeho výnosom, nedosahuje 100000 eur, ktoré je hranicou pre mesačných plátcov od budúceho roka. lenže podľa súvahy a výsledovky túto hranicu prekračuje, práve pre tie krížové účtovné prípady, ktoré sú potrebné pri účtovaní CA. takže to čo nie je náklad ani výnos CA musím dostať na iné účty. ale akosi sa neviem rozhodnúť. použiť účet 395? alebo nejaké podsúvahové účty?priznám sa s tými nemám skúsenosť. vie niekto poradiť?
dorotka12345
29.10.13,10:35
Dovoľujem si len priložiť link, poradca podnikatela, ktory rieši učtovanie CK a CA. Ale to účtovanie cestovnej agentury - robia cez 5.. a 6..., no tak neviem sa mi to nezdá.... Nemalo by to ísť cez prechodné položky? http://www.pp.sk/1555/Uprava-uplatnovania-dane-pre-cestovne-kancelarie-a-agentury_DAU33768.aspx
Kaylin
30.10.13,06:20
dorotka 12345 problém je, že nikde v predpisov o účtovníctve nie je uvedené ako účtovať CA a CK , takže spôsob účtovania je len podľa skúseností. Ja som nakoniec začala agentúru účtovať práve cez prechodné položky. Je to istejšie a menej pracné. Ale ako som písala ,nikde nie je určené ako sa to má správne robiť . Pýtala som sa preto, či náhodou niekto neučtuje ináč. Cez 5 a 6 práve môže viesť k tomu, že niekto sa stane plátcom DPH aj keď nemá také tržby ako je potrebné pre plátcovstvo DPH. Začala som používať účet 395000,lebo s ami zdal najvhodnejší .
Czbebe
14.05.14,12:29
Dobrý deň, ja som účtovníčka slovenskej firmy, ktorá sprostredkuje zájazdy pre firmy mimo EU. Sro objedná zájazd v Maďarsku, maďarský hotel vyfakturuje ubytovanie, stravu, ostatné služby, na faktúre je aj zahraničná DPH. Sro potom predá zájazd do Norska, vyfakturuje cenu zájazdu na osobu s proívziou, a to bez DPH, lebo odberateľ je mimo EU. Ako mám zaúčtovnať príjaté aj vydané faktúry? Ďakujem
Czbebe
20.06.14,07:54
Nedostalam som odpoveď na moju otázku, prosím Vás pomôžte mi. Ešte doplním informácie, už viem celkové ceny výletu. Nakupené služby sú v cene 28000 eur, predaná cena je 40000 eur, teda prirážka agentúry je 12000,- eur. Príjaté faktúry sú z Maďarska, ktoré vystavili hotel, prepravca, reštaurácie. Vydaná faktúra je vystavená do Norska cestovnej agentúre, oni potom vyfaktúrujú zákazníkom.
Moja otázka: slovenská spoločnosť má alebo nemá povinnosť DPH na vydanej faktúre, na čiastku 12000,- eur.? Súrne to potrebujem, prosím Vás odpovedajte mi.
Czbebe
23.06.14,06:07
Niekto vie mi pomôct?
Czbebe
24.06.14,07:18
prečo nedostanem odpoveď? Niečo nesprávne robím?
patica
03.11.14,08:43
Dobrý deň, mám pár otázok ohľadne účtovania v cestovnej kancelárii. Ak napríklad: zaplatili sme sa zájazd 500 €, cestovná kancelária predáva zájazd za 600 € čiže marža 100 €. Zájazd trvá od 28.12. do 5. 1. zahŕňa ubytovanie 300 € a letenku v hodnote 200 €. Ako toto zaúčtujem? Treba časovo rozlíšiť ubytovanie aj letenku?
Na stránke http://www.pp.sk/1555/Uprava-uplatno..._DAU33768.aspx
som si naštudovala účtovanie ale nejak mi to nedáva zmysel, pretože inde som čítala, že treba časovo rozlišovať, ale neviem to dať dokopy, že ako by to malo vyzerať a k akým dátum to mám spraviť.

Dúfam, že sa nájde niekto, kto mi s tým pomôže. Ďakujem v