Martin D
03.05.14,20:56
Dobrý deň.
Mal by som otázku ohľadom možnostiach predaju alebo darovania rodiného domu. Dom má troch vlastníkov, prvý som ja, druhá je nevlastná sestra a tretia je tiež nevlastná sestra ale ona má len 14 rokou. Zdedili sme dom po ocovi a teraz tam býva v podnájme jedna rodina. Oni chcú ten dom kúpiť ale problém je ten že tretia sestra ešte nie je plnoletá!!!
A ja mám s tým domom len problémy, chcel by som sa spýtať ako by sa dal ten dom predať alebo aj darovať tej rodine čo tam bývá teraz.
Za odpovede ďakujem
Mária27
03.05.14,19:29
Neplnoletá sestra má nejakého poručníka, ktorý zabezpečuje jeho výchovu, zastupuje ho a spravuje jeho majetok (zákon or rodine § 56). Rozhodnutie poručníka týkajúce sa každej podstatnej veci maloletého dieťaťa vyžaduje schválenie súdu.
tictac7
03.05.14,19:49
Dobrý deň.
Mal by som otázku ohľadom možnostiach predaju alebo darovania rodiného domu. Dom má troch vlastníkov, prvý som ja, druhá je nevlastná sestra a tretia je tiež nevlastná sestra ale ona má len 14 rokou. Zdedili sme dom po ocovi a teraz tam býva v podnájme jedna rodina. Oni chcú ten dom kúpiť ale problém je ten že tretia sestra ešte nie je plnoletá!!!
A ja mám s tým domom len problémy, chcel by som sa spýtať ako by sa dal ten dom predať alebo aj darovať tej rodine čo tam bývá teraz.
Za odpovede ďakujem

zaráža ma Tvoja úvaha o darovaní..... to akože len tak? Ty z toho nemáš žiadny osoh? NEVRÍM!
Martin D
03.05.14,21:22
ja som na tom majetkovo lepšie ako tá rodina.. oni nemajú kam ísť a darovaním ich chcem ubezpečiť že ich budúcnoť je v ich rukách a nie na niekom inom.. ja som sa so sestrami pohádal lebo ich chceli vyhodiť, a odvtedy sa so mnou nebavia, a račej to darujem ako mať výčidky svedomia.. takže ani aký spôsob je v možnosti???
Mária27
04.05.14,07:23
Ak obe sestry nesúhlasia so scudzením, nepomôže ti ani súd - je to rozhodnutie väčšiny. Dokonca aj nájom domu by mohli oni dve vypovedať, teba o tom len upovedomiť. Ani tam nemôže zrušiť súd rozhodnutie väčšiny.

Keby si chcel svoj podiel scudziť = predať alebo darovať, musel by si ho najskôr ponúknuť sestrám. Ak by si to urobil bez nich, môžu oni žiadať od nového vlastníka vydanie veci za tú istú cenu, ako to on dostal. Platí to aj pre darovanie - dostali by dom zadarmo.

Jedine by si snáď mohol predať svoj podiel za takú cenu, ktorú by tvoje sestry neboli ochotné uhradiť.
JAJA11
13.05.14,11:56
nebolo by rozumnejšie sa dohodnúť so sestrami? dohoda je vždy najlacnejšie riešenie..... trebárs ak ste na tom finančne tak dobre, že vyplatíte sestry a potom si môžete s domom robiť čo chcete, trebárs ho aj darovať..... :)
ak nedokážete sestry vyplatiť a neviete sa dohodnúť, tak je najlepšie dom predať.... nájomcovia majú vždy možnosť nájsť si náhradné ubytovanie, nie sú závislí len na vašom dome.....