lidulik
04.05.14,22:44
Dobrý deň, zdedila som byt, bola som u správcu bytovky nahlásiť, že som sa stala novým vlastníkom a zároveň som ju požiadala, aby mi dala platobný výmer preddavkov na byt, a tiež aby mi urobila ročné vyúčtovanie. Správkyňa mi povedala, že ona nič také nerobí, lebo to sa robí iba v panelákoch. V bytovke sú iba 4 byty,a ona žije v jednom z nich, ale predsa podľa zákona aj tak musí urobiť vyúčtovanie. Ona len berie od nájomcov peniaze, a ak majú nejaké preplatky, tak za nich že vraj kupuje niečo do bytovky čo potrebujú.
V jednej rubrike som sa dočítala, že vlastníci majú právo sankcionovať správcu tým, že mu nebudú platiť tieto preddavky do doby, pokiaľ neurobí toto vyúčtovanie.
Ak by sme teraz prestali platiť, potom to musíme doplatiť? alebo ako si to mám vysvetliť? Je to ako pokuta? Musí to potom za vlastníkov platiť správca?
Kde sa môžem obrátiť o pomoc?
A ešte mám jeden problém. Človek, kt. v byte teraz býva jej tieto preplatky neplatí už od nového roku. Problémy, kt. mám s ňou tu nechcem rozoberať, ale podľa toho má právo neplatiť, kedže nikdy nedostala ani platobný výmer ani ročné vyúčtovanie? Môže potom správca vymáhať tieto platby exekučne, keď sám si nesplnil svoju povinnosť?
Emka Roman
05.05.14,04:16
Správca musí mať uzavretú Zmluvu o správe
Nájdi
vyžiadaj
prečítaj
porozmýšľaj
napíš
Mária27
05.05.14,07:46
Ide skutočne o správcu v zmysle zákona? Nie je to len dohoda spoluvlastníkov?
sito
05.05.14,08:09
Vlastníci, vlastníci so správcom, alebo o SVB. Ich je majetok.

Čo je byt?

Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

Čo je bytový dom?

Bytovým domom (ďalej len "dom") sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Čo musí mať bytový dom?

Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

V jednej a aj druhej forme správy musí štatutár, alebo správca do 31.5. nasledujúceho roku po ukončenom predchádzajúceho roku doručiť vlastníkom bytov ročné vyúčtovanie za užívanie bytu, že?

A vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
sito
05.05.14,08:14
:eek: Zasa jeden dom, ktorý patrí medzi rarity, aj zákon majú u riti! :mee:
lidulik
05.05.14,09:17
Aký je to rozdiel? Ved ak sa má niekto starať o správu bytovky, tak by mal v prvom rade uzatvoriť s ostatnými vlastníkmi bytov písomnú zmluvu. Ústna dohoda predsa nie je žiadna dohoda o správe. A takto žijú už jejaký ten rok, platia bez toho, aby vedeli za čo platia. Teraz som sa ja stala vlastníkom jedného z týchto bytov a chcem to mať všetko v poriadku, snažím sa dopátrať, či existuje nejaká zmluva.
sito
05.05.14,09:24
Asi nie, neexistuje! Žili si ako jedna rodina, ktorá mala jednu hlavu, a zrazu ty, chceš mať tiež, svoju ...
lidulik
05.05.14,09:26
Dvaja z nich mi potvrdili, že žiadnu zmluvu s dotyčnou pani susedou nepodpisovali. Niekoľko krát ju žiadali, aby im dala výmer, odmietla ich, že ona nič také nerobí.....
lidulik
05.05.14,09:30
Ked už mám platiť, chcem vedieť za čo. Nemôže si predsa niekto robiť s našimi peniazmi čo chce. A verím, že keby boli nedoplatky, tak by ich prišla vymáhať.
Chobot
05.05.14,09:36
Z tvojho popisu to vyzerá, že váš bytový dom nemá správcu. Tá pani sa asi len iniciatívne zhostila povinnosti vyzbierať peniaze a uhrádzať spoločné náklady.




"2) Bytovým domom (ďalej len "dom") sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov."

Spĺňa ten dom túto definíciu?

Ak áno, tak podľa zákona o vlastníctve bytov ste povinní uzatvoriť zmluvu o správe so správcom alebo si založiť spoločenstvo.
sito
05.05.14,09:59
Tak to ste traja, založte si SVB!

Možnosť A

1. Ona bude štatutár, vykonávateľ, predseda, orgán.
2. Vy budete rada, kontrolný orgán.
3 Všetci budete orgán, zhromaždenie.

Možnosť B

1. Ty bude štatutár, vykonávateľ, predseda, orgán.
2. Ostatní budú rada, kontrolný orgán.
3 Všetci budete orgán, zhromaždenie.

V rade sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou. Bude prehlasovaná 2 : 1.

V zhromaždení tiež, ale 3 : 1.


Možnosť C

1. Tento orgán štatutár, vykonávateľ, predseda, bude niekto kto nevlastní byt v dome.
2. Ona nebude rade, kontrolný orgán.
3 Všetci budete orgán, zhromaždenie.

Rada by už mohla hlasovať 3 : 0.

Zhromaždenie stále 3 : 1.

Možnosť D

Nezaložiť si SVB, ale požiadať nejakú osobu, právnickú, fyzickú, ktorá môže spravovať bytové domy o správu vášho domu.

Nie je to med lízať, ale ak sú to ľudia, dobrí , dá sa!
lidulik
05.05.14,09:59
Túto definíciu dom spĺňa. Ale čo mám robiť v prípade, ak pôjdem ja za nejakým SVB, aby spravoval našu bytovku, a ostatný vlastníci s tým nebudú súhlasiť, a budú to chcieť po starom?
sito
05.05.14,10:04
A za čo vyberá tie peniaze? Za vodu, za spoločnú elektrinu na osvetlenie? Kúrenie budete mať asi každý samostatne, že. Na opravy?
Chobot
05.05.14,10:04
Tak jej neplať nič. Čo alebo kto ťa núti jej niečo platiť . Uhraď si svoje náklady a ak bude niečo od teba chcieť (ako spoločné náklady), nech ti to zdokladuje, inak jej nič nedáš. Ona ťahá za kratší koniec.

A ako ste vôbec zapísané v katastri? Ako bytový dom? Máš spoluvlastnícky podiel na spoločných priestoroch?
Chobot
05.05.14,10:05
AKo som napísal vyššie, neplať jej nič. Plať si len svoje náklady. Možno sa potom spamätá.
sito
05.05.14,20:43
lidulík, a vieš, že za istých okolnosti by som aj súhlasil s takou, formou obhospodárovania domu. Zákon je niečo, čo je na papieri, a papier sa na všeličo hodí, nie šmirgeľ.

Po babke? A že si o tých, takých pomeroch v dome nevedela keď žila, pred dedením?

No chcelo by to, aspoň pre orientáciu, jednoduché účtovníctvo. Kto dal, na čo dal, koľko má zaplatiť, koľko mu treba vrátiť. Asi to bol družstevný dom, myslím JRD, alebo tak nejak.

Starší ľudia sa s tým vysporiadali po svojom. A asi im to vyhovovalo, no prišiel SLON a nastal zhon.

A vieš ty, čo všetko vyžaduje zákon od správy domu? Odvody, podvody, dôvody, znalosť, aspoň ich základnú podstatu.

A všeliake novoty, utajenie údajov, bezpečnostný projekt, atď.

Proste štátna kasa je sviňa, nenažraná. Či svine sú tí, čo ju vyžerú, do dna?

"Ale čo mám robiť v prípade, ak pôjdem ja za nejakým SVB, aby spravoval našu bytovku, a ostatný vlastníci s tým nebudú súhlasiť, a budú to chcieť po starom?"

Aj pre nich, pre všetkých by bola prijateľná zmena o informovanosti.

A čo máš robiť? Skôr, čo môžeš spraviť. Odmietnuť dedičstvo a nechať byt v prospech štátu, NÁS. Alebo byt predať, však je tvoj. Alebo, chytiť sa vesla a veslovať, do Ameriky to máte ďaleko, že
lidulik
06.05.14,07:05
Ved ja nepotrebujem, aby sme oficiálne urobili nejaké SVB, alebo aby s nami spísala zmluvu, ani nič podobné. Jednoducho ak dostane vyúčtovanie za celý dom, ak vie čo a koľko platí za celý dom, tak už nemôže mať problém to rozrátať na 4 byty a hodiť to na papier. To si viem urobiť aj sama. Tak má aspoň ten vlastník prehľad za čo platil. A takto aspoň vidí, či má nejaké preplatky alebo nedoplatky.
sito
06.05.14,07:26
Vieš, nepoznám skutočný stav, stav domu, kde sa nachádza, aké služby zabezpečuje spoločné pre dom, ako a kto má zmluvu s dodávateľom služieb, stav, vek, ochotu tej správkyne to prenechať niekomu inému, a či je niekto ochotný to v dome robiť miesto nej.

Inak s tebou súhlasím.

Nesúhlasím s tebou v tomto:

"To si viem urobiť aj sama."

To čo máte v dome spoločné musíte riešiť spoločné, nie každý sám, aj keď to vie, ako na to.

Príklad: Že máš svoj vodomer vo svojom byte, ale faktúru naň nedostaneš, lebo nemáš zmluvu s dodávateľom vody. Ten má pre dom len jedno odberné miesto na päte domu.

Ako si sama vypočítaš svoj podiel úhrady pre tvoj byt z nákladov domu a komu ho uhradíš? Kto ti má vrátiť preplatok, komu máš doplatiť nedoplatok? Dodávateľovi vody?
lidulik
06.05.14,08:20
Vodomer je v dome len jeden spoločný, takže voda sa musí rozrátať len na počet ľudí žijúcich v ňom. Kúrenie majú plynom, to si každý platí sám, takže ostatné náklady, kt. sú nie je ťažko pozrátať na jednotlivé byty. Nemyslela som tým, že si všetko budem robiť sama, platiť sama dodávateľom a tak. Ale ak mi správkyňa ukáže všetky faktúry a dokumenty a pod. na čo mám nárok, tak si to jednoducho viem vypočítať aj sama.
A ešte dalšia vec, ak v byte nik nebude bývať 2-3 mesiace možno viac, prečo mám platiť napr. tú vodu, ak sa nebude spotrebovávať, alebo el. v spol.priestoroch. To by mala pani správkyňa odrátať.
Ja ani neviem za čo všetko tam platia, či nemajú ešte nejakú pôžičku... Jednoducho mi len dala č.ú, a určila sumu a plať.
sito
06.05.14,09:45
No vidíš, viac informácii, väčší prehľad o dome, viem.

Takže, každý byt má svoju zmluvu s dodávateľom elektriny a plynu, to je v pase od spoločného.

Zostáva spoločná voda, spoločné osvetlenie, spoločné opravy, domu, spoločných zariadení v dome, pozemku okolo domu, poistenie domu.

Osvetlenie sa podľa osôb bývajúcich v byte, stav sa zisťuje na konci roka. Keďže nemáte na štyri spoločné vodomery, tak voda tiež podľa osôb. Ak v každom byte žije, bývajú dve osoby tak je to osem osôb.

Ale môže byť dohodnutá aj menšia jednotka rozpočítania nákladov, osobomesiac. V tom prípade by to bolo 96 osobomesiacov. Výsledok by bol rovnaký. V každom byte 24 osobomesiacov.

Tvoj príklad, že tri mesiace nikto nebýva v byte, teda šesť osobomesiacov by sa odrátalo bytu, teda len 18 osobomesiacov. v dome len 90 osobomesiacov.

Príklad: Náklady domu za vodu 400 €, deleno 8, krat 2, rovná sa 100 €.

400 €, deleno 90, krát 18, rovná sa 80 €.

Rozhýbala si vodu, mútnu.

Môj názor, písomne, doporučene jej vysvetliť jej práva a povinnosti vyplývajúce zo Zákona 182/1993. Tiež svoje, tvoje, práva a povinnosti. A upozorniť ju, že sa budeš domáhať svojho práva súdnou cestou a pokiaľ súd nerozhodne neuhradíš na účet, ktorého číslo ti dala, ani halier, aaa, ani cent. Nemáš na základe čoho, žiadneho dokladu od nej. Ako by si tie peniaze do vody hodila.
lidulik
06.05.14,11:14
Dakujem za rady, to aj urobím, lebo ináč sa s ňou asi ani nedohodnem. Možno po takomto liste dostane rozum.