kuravesele
05.05.14,07:30
KEJKA
05.05.14,06:10
áno, môžeš
kuravesele
05.05.14,06:12
a keď sú mu poskytnuté zálohy na nákupy na účte 335, tak to môžem dať aj cez 501,343/335 ?
Liptáčik
05.05.14,06:21
Môžeš mu to vyplatiť z pokladne, ale nemôžeš si uplatniť nárok na odpočet DPH. Ty, resp. fy už kupujete PHM od súkromnej osoby (neplatcu DPH), nie od dodávateľa, ktorý je platcom DPH. Ja účtujem základnú cenu do nákladov a DPH do nedaňových výdajov.
kuravesele
05.05.14,06:23
fu to vážne, však ja mu preplácam bloček, ktorý by inak zaplatil v hotovosti...a samozrejme, že ide o firemné auto...tak? teraz neviem, môžem si uplatniť odpočet?
Liptáčik
05.05.14,06:35
Ty preplácaš bloček súkromnej osobe. Žiaľ. Túto informáciu potvrdili na školeniach DPH. Forma platby je uvedená na bločku, asi sa nevyhneš realite.
Tweety
05.05.14,07:00
AK by platilo to, čo píšeš, potom by sa nemohol realizovať žiaden nákup v hotovosti.
kuravesele
05.05.14,07:07
čiže Tweety podľa Vás môžem si uplatniť to DPH? je môj postup správny čo som napísala?
juzek691
05.05.14,08:18
Toto može niekto vymyslieť iba na Slovensku, to je choré.Má nejakú kupno-predajnú zmluvu, že súkromná osoba niečo predáva firme? Aký je rozdiel keby ten istý zamestnanec taktiež nedostal peniaze od firmy, ale vybral peniaze zo svojho účtu a zaplatil nimi? Ako by to choré štátne mozgy zistili, že to boli peniaze zamestnanca a nie firmy? Tiež treba smernicu????
účtovník 007
05.05.14,10:54
Mne sa zdá, že už aj na tých školeniach niektorým preskakuje. Ak zamestnanec musí neočakávane natankovať(ten pred ním zabudol) ale v peňaženke nemá dostatočnú hotovosť, tak predsa musí niečím zaplatiť. nebude volať odťahovku, ak má kartu. Zaplatí zo svojho a ja ako zamestnávateľ nákup zhodnotím ako opodstatnený a preplatím mu ho, nakoľko doklad obsahuje všetky náležitosti z pohľadu všemožných zákonov Slovenska. Zamestnanec mne nič nepredáva, chce preplatiť firemné náklady, ktoré uhradil sám zo svojho, lebo nemal firemné peniaze.
addricka-K
05.05.14,12:15
Odpoveď z daňového úradu:
Otázka použitia súkromnej karty zamestnanca platiteľa dane pri kúpe tovarov a služieb v mene platiteľa dane bola predmetom konzultácie Finančného riaditeľstva SR s Ministerstvom financií SR. Na rokovaní bolo dohodnuté, že úhrada vykonaná súkromnou platobnou kartou za tovary a služby kupované zamestnancom pre spoločnosť by nemala byť bežnou vecou. Ak platiteľ dane poveruje svojho zamestnanca kúpou tovarov alebo služieb, mal by mu poskytnúť podnikovú platobnú kartu. Na druhej strane však v individuálnych situáciách a ojedinelých prípadoch, kedy napríklad zamestnanec nemá dostatok finančných prostriedkov na kúpu tovaru alebo služieb v mene platiteľa dane a tieto finančné prostriedky mu platiteľ dane následne preplatí, pričom je preukázateľné, že tovary alebo služby v skutočnosti kupuje platiteľ dane a takýto postup zamestnanca je podložený vnútropodnikovou smernicou (určitými vnútropodnikovými predpismi), je možné akceptovať postup platiteľa dane, čo sa týka úhrady ním kupovaných tovarov a služieb.

Pokiaľ teda platiteľ dane dostatočne preukáže, že vo výnimočnom prípade došlo k úhrade tovaru alebo služby pre jeho podnikateľské účely zo súkromného účtu jeho zamestnanca, pričom postup v danom prípade je podložený vnútropodnikovou smernicou a sú splnené podmienky uvedené v § 49 až § 51 zákona o DPH, má nárok na odpočítanie dane. Aby však platiteľ dane mohol odpočítať daň, musí byť zrejmé, že tovar alebo službu kúpil platiteľ dane, a nie súkromná osoba. Rovnako musí byť zrejmý interný postup platiteľa dane v prípadoch, ak sa nákupom poverí iná osoba (zamestnanec, konateľ, spoločník), ktorá vykonáva úhradu zo svojho súkromného účtu, týkajúci sa preplatenia nákupov, ak sa vykonávajú v mene spoločnosti, ktorá je platiteľom dane, a predmetný doklad sa nebude vyúčtovávať ako súčasť cestovných náhrad podľa osobitného predpisu.

Odpočítanie dane z prijatých plnení si môže platiteľ dane uplatniť v prípade, ak vzhľadom na charakter prijatých služieb alebo tovarov je preukázaná priama a bezprostredná súvislosť prijatých plnení s jeho plneniami na výstupe, to znamená, že prijaté plnenia použil výlučne na podnikateľské účely, pri ktorých vzniká daňová povinnosť v súlade so zákonom o DPH.
Tweety
05.05.14,12:57
Tweety (Dnes 09:00)AK by platilo to, čo píšeš, potom by sa nemohol realizovať žiaden nákup v hotovosti.


kuravesele (Dnes 09:07) čiiže Tweety podľa Vás môžem si uplatniť to DPH? je môj postup správny čo som napísala?
Áno, žiaden problém.
kuravesele
05.05.14,13:23
ďakujem
Tweety
05.05.14,13:25
rado sa stalo
účtovník 007
06.05.14,08:16
Mimo témy, ale doplním. Úchvatné na tom všetkom je, ako predpoklad k uplatneniu DPH a zaúčtovania do nákladov spoločnosti je potreba papiera v podobe smernice a vnútorného predpisu. Proste papier nepustí a zdravý rozum tahet. To je ako u nás, ak nesterilizujeme, ale pravidelne zapíšeme do sterilizačného denníka, že áno...je to pre štát v poriadku. Ak ale sterilizujeme poctivo, ale zabudneme zapísať do denníka, tak pre štát sme škodná, hodná pokuty. Proste papier pre choré štátne mozgy nepustí, čo už.
addricka-K
07.05.14,07:12
:-) na Slovensku je to tak.. a myslím si, že ešte aj dlho bude...