nadmilka
05.05.14,09:07
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ako zabrániť tomu, aby perlička "požierala"-znehodnocovala vajcia ostatných sliepok. V rodine chováme perličky už 5 rokov, prvá "várka" nemala vo zvyku po znesení svojho vajíčka, pokiaľ bolo na hniezde aj vajíčko obyčajnej sliepky, ďobnúť doň, ale z tejto druhej "várky" jedna perlička takýto zvyk má. Jednoducho nedá sa zabrániť, aby znášala inde, nakoľko na jej miesto si rýchlo obľúbia znášať aj ostatné obyčajné sliepky, aj keď majú svoje hniezda, a nie vždy sa dá odobrať sliepkyne vajíčko hneď po jej znesení. Nepoznáte niekto radu, ako tomu zabrániť?



A ešte jedna otázka, je možné, že z vajíčok perličky sa vyliahnu malé perličky, keď doma máme kohúta - perličiaka, ale nejako cez deň nevidno, aby na nich skákal, ako to je bežné u ostatných sliepok. perličky máme na dvore, na záhrade pod dohľadom, čiže nejaké skryté stromy, kúty a pod. ako je to uvádzané na weboch, neprichádzajú do úvahy.
Za skúsenosti a rady vopred veľmi pekne ďakujem.:) Pekný deň :)
Chobot
05.05.14,07:35
Poznám 2 spôsoby:

1. Krátky proces s perličkou a bude nedeľná polievka

2. vyrobiť špeciálne bedničky na znášanie - cez ktoré vajíčko prepadne do spodnej časti, kde ho perlička neuvidí. Na časti, kde sa znáša bude taký rošt, dole molitan a šikmá plocha, cez ktorú sa vajíčko odkotúľa do zakrytej časti.

Druhá otázka - je to možné. Samci perličiek nie sú tak - ako to nazvať - sexuchtiví, ako kohúti. To, že ich nevidíš, neznamená, že si svoju prácu neurobí. Samozrejme, zaručiť ti to nemôžem. Ale keď som ako malý chodil k babke na dedinu, tak som tiež nevidel perličky skákať na seba.
účtovník 007
05.05.14,09:43
Bod číslo jedna je správny. netreba špekulovať. Toto sa stáva, ak sliepočkám chýba vápnik a ona príde na to, že škrupina na vajíčku je super vápniková bomba. Preto sa nesmú sliepkam hádzať celé prázdne škrupiny z vajec, ale rozbité na malé kúsky. Sliepočku zabiť, lebo ak to odkukajú ostatné, máte po vajíčkach. Sliepky sú potvory.