domacnost
06.04.06,10:52
Ahojte moji najmilší poraďáci, zasa by som sa rada spýtala na jednu vec. SZČO počas podnikania si kupuje pre potreby svojej firmy napr. PC, kanc.stôl, náradie všetko do 30 000,00 .Toto eviduje v knihe krátkodobého majetku. Viem , že počas podnikania opotrebované, zničené, pokazené veci môže vyradiť. Mňa skôr zaujíma čo s takými vecami, ktoré už vyradí z majetku firmy / nepoužívané veci/ a napr. po dvoch mesiacoch ich predá , treba ich zdaniť? Viete mi niekto povedať aký to má dopad na daň z príjmu a na daň z pridanej hodnoty?
Lenuška
06.04.06,11:44
Ahojte moji najmilší poraďáci, zasa by som sa rada spýtala na jednu vec. SZČO počas podnikania si kupuje pre potreby svojej firmy napr. PC, kanc.stôl, náradie všetko do 30 000,00 .Toto eviduje v knihe krátkodobého majetku. Viem , že počas podnikania opotrebované, zničené, pokazené veci môže vyradiť. Mňa skôr zaujíma čo s takými vecami, ktoré už vyradí z majetku firmy / nepoužívané veci/ a napr. po dvoch mesiacoch ich predá , treba ich zdaniť? Viete mi niekto povedať aký to má dopad na daň z príjmu a na daň z pridanej hodnoty?

Myslím, ale keď niečo vyradil z majetku firmy, tak to muselo byť nejakým spôsobom t.j. likvidáciou, predajom, ... takže čo potom chce po 2 mesiacoch predať?
domacnost
06.04.06,15:25
Myslím, ale keď niečo vyradil z majetku firmy, tak to muselo byť nejakým spôsobom t.j. likvidáciou, predajom, ... takže čo potom chce po 2 mesiacoch predať?

Mala som na mysli krátkodobý majetok, ako napr. ERP, PC vyradený napr. po roku alebo po pol roku z dôvodu, už sa nepoužíva, alebo je krátkodobý majetok čiastočne pokazený. Jedná sa o JÚ a o sZČO. Mňa hlavne zaujíma, či platí pri predaji to , že ak krátkodobý majetok do 30 000,00 vyradím z majetku a predám ho do 5 rokov ho budem musieť zdaniť , pretože náklady som si uplatnila , ako prevádz.réžiu a tiež ma zaujíma čo s DpH? Neviem či si ma už teraz pochopila.
ALBO
06.04.06,16:40
Mala som na mysli krátkodobý majetok, ako napr. ERP, PC vyradený napr. po roku alebo po pol roku z dôvodu, už sa nepoužíva, alebo je krátkodobý majetok čiastočne pokazený. Jedná sa o JÚ a o sZČO. Mňa hlavne zaujíma, či platí pri predaji to , že ak krátkodobý majetok do 30 000,00 vyradím z majetku a predám ho do 5 rokov ho budem musieť zdaniť , pretože náklady som si uplatnila , ako prevádz.réžiu a tiež ma zaujíma čo s DpH? Neviem či si ma už teraz pochopila.

Ak ten predaj budete evidovať cez účtovníctvo firmy tak sa vám to tam musí prejaviť, Zaúčtujete výnos a ten pridáte k základu dane.No a potom samozrejme aj DPH z predajnej ceny.
Ak máte protokol, že ste to vyradili (i keď bolo by dobre to nejako zdokladovať podľa toho o čo ide a o aké množstvo vecí...) tak to predajte pomimo.
domacnost
06.04.06,17:01
ALBO ďakujem, stále som nepočula presnú odpoved, už sa asi neviem ani vyjadrovať pri zadávaní otázky . Prikladám link, kde Renča1 odpovedala, ale na HM a ja teraz potrebujem počuť či to platí aj pre krátkodobý majetok nakúpený do 30 tis., ktorý bol vyradený z majetku firmy a potom po určitej dobe predaný u mňa sa jedná sa o JÚ a nie o PÚ. V JÚ to je trošku ináč.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=23749&highlight=ukon%E8enie+%BEivnosti
Zita5
06.04.06,17:14
Mala som na mysli krátkodobý majetok, ako napr. ERP, PC vyradený napr. po roku alebo po pol roku z dôvodu, už sa nepoužíva, alebo je krátkodobý majetok čiastočne pokazený.

No to je veľmi krátka doba na to , aby bol vyradený z dôvodu nepoužívania .V prípade predaja zaúčtovať do príjmu OVZ.



Jedná sa o JÚ a o sZČO. Mňa hlavne zaujíma, či platí pri predaji to , že ak krátkodobý majetok do 30 000,00 vyradím z majetku a predám ho do 5 rokov ho budem musieť zdaniť , pretože náklady som si uplatnila , ako prevádz.réžiu a tiež ma zaujíma čo s DpH? Neviem či si ma už teraz pochopila.
...............................................
ALBO
06.04.06,18:59
ALBO ďakujem, stále som nepočula presnú odpoved, už sa asi neviem ani vyjadrovať pri zadávaní otázky . Prikladám link, kde Renča1 odpovedala, ale na HM a ja teraz potrebujem počuť či to platí aj pre krátkodobý majetok nakúpený do 30 tis., ktorý bol vyradený z majetku firmy a potom po určitej dobe predaný u mňa sa jedná sa o JÚ a nie o PÚ. V JÚ to je trošku ináč.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=23749&highlight=ukon%E8enie+%BEivnosti

Mne sa zdá, že renča tam rieši iný problém a asi má tam aj preklep §49/5 zák. o DPH.Tam on prestal podnikať.
Myslím si, čo Zita,asi ťažko odôvodnite vyradenie majetku po pol roku používania z dôvodu pokazenia, veď sú 2 roky záruky na opravu......
Použiteľnosť DM by mala byť viac ako rok.(aby vám to nevyhodili z nákladov)
Ak máte na mysli , či hn. vec napr.podľa§ 8/1/c je aj DM , tak si myslím, že je.
domacnost
07.04.06,03:44
Áno Albo máte pravdu, renča1 riešila zostatkovú hodnotu hmot.majetku. Môj prípad je iný, ja som si uplatnila do nákladov pri kúpe krátkodobého majetku do 30 tis. a neodpisovala som ho. To je rozdielne, chcela som len vedieť, že ked po čase vyradím krátkodobý majetok , ktorý bol evidovaný a uplatnený v nákladoch či ho treba od vyradenia , ak ho predám do 5 rokoch zdaniť zo zákona o dani z príjmu
mysimis
07.04.06,04:58
Domacnost - popíš konkrétny prípad ako to vlastne je. Keď naozaj PC vyradíš po roku, dvoch od jeho zakúpenia a následne ho predáš tak ho musíš zdaniť. Neviem si predstaviť v dnešnej dobe na základe čoho by si vyradila PC alebo aj ERP po tak krátkej dobe od jeho zakúpenia.
Zita5
07.04.06,05:07
domácnosť , treba napísať otvorene o čo Ti ide , či je to pohrávanie sa s dilemou , ako ten majetok dostať von z firmy ....alebo prevažne ide o zdaňovanie prípadného príjmu z predaja . Nie je podľa mňa dôvod , že to už nepoužíva.....tam je niečo určite iné , o čom si sa nezmienila a potom tie odpovede ani nemôžu byť také , ako očakávaš .
domacnost
07.04.06,07:42
domácnosť , treba napísať otvorene o čo Ti ide , či je to pohrávanie sa s dilemou , ako ten majetok dostať von z firmy ....alebo prevažne ide o zdaňovanie prípadného príjmu z predaja . Nie je podľa mňa dôvod , že to už nepoužíva.....tam je niečo určite iné , o čom si sa nezmienila a potom tie odpovede ani nemôžu byť také , ako očakávaš .

Vôbec nemám v úmysli si zahrávať a nepovažujem môj problém s pohrávaním si a špekulovaním. Ide o registrač.pokladňu, ktorú firma už nemá povinnosť používať. Používala ju rok, tak som ju vyradila z evidencie z dôvodu nepotrebnosti a nepoužívania. Ďalšia vec je PC, ktorý sa sám vypínal s opravou SZĆO nepočítal chcel nový a aj si ho kúpil. PC je vyradený z krátkod.majetku po roku aj dvoch mesiacoch. PC a reg.pokladňa je doma u SZČO a zavádza mu to tam, preto som sa pýtala, ked to predá už tento majetok, ktorý už neeviduje v majetku či podlieha dani.
Zita5
07.04.06,07:58
Vôbec nemám v úmysli si zahrávať a nepovažujem môj problém s pohrávaním si a špekulovaním. Ide o registrač.pokladňu, ktorú firma už nemá povinnosť používať. Používala ju rok, tak som ju vyradila z evidencie z dôvodu nepotrebnosti a nepoužívania. Ďalšia vec je PC, ktorý sa sám vypínal s opravou SZĆO nepočítal chcel nový a aj si ho kúpil. PC je vyradený z krátkod.majetku po roku aj dvoch mesiacoch. PC a reg.pokladňa je doma u SZČO a zavádza mu to tam, preto som sa pýtala, ked to predá už tento majetok, ktorý už neeviduje v majetku či podlieha dani.


Asi si ma nepochopila správne , veľa krát mám pocit zo zadaných otázok ...že téma smeruje úplne inam ako by mala .Takže sa na mňa nehnevaj , že som to napísala:) ........

Moja odpoveď predať formou faktúry za cenu , ktorú si určí SZČO a účtovať do príjmu OVZ - iný .:)
laudvili
14.04.06,06:39
Vôbec nemám v úmysli si zahrávať a nepovažujem môj problém s pohrávaním si a špekulovaním. Ide o registrač.pokladňu, ktorú firma už nemá povinnosť používať. Používala ju rok, tak som ju vyradila z evidencie z dôvodu nepotrebnosti a nepoužívania. Ďalšia vec je PC, ktorý sa sám vypínal s opravou SZĆO nepočítal chcel nový a aj si ho kúpil. PC je vyradený z krátkod.majetku po roku aj dvoch mesiacoch. PC a reg.pokladňa je doma u SZČO a zavádza mu to tam, preto som sa pýtala, ked to predá už tento majetok, ktorý už neeviduje v majetku či podlieha dani.
Domácnosť - vyradený majetok je najlepšie predať ( ktorý je toho schopný) a získať ešte nejaké finančné prostriedky. Tieto prostriedky zaevidovať ako iný príjem.Cena musí byť adekvátna stavu a veku vyradeného majetku.
domacnost
14.04.06,06:53
Moja odpoveď predať formou faktúry za cenu , ktorú si určí SZČO a účtovať do príjmu OVZ - iný .:)

Zitka5 formou faktúry?, ale ved ked už majetok nemá vo firme. Ty si asi myslela, keby majetok zostal vo firme a vtedy by som samozrejme vystavila faktúru aj s dph, pretože je platcom dph, ale ked už tento majetok nie je vo firme , tak aj tak mám vystaviť faktúru za predaj?
domacnost
14.04.06,06:56
Domácnosť - vyradený majetok je najlepšie predať ( ktorý je toho schopný) a získať ešte nejaké finančné prostriedky. Tieto prostriedky zaevidovať ako iný príjem.Cena musí byť adekvátna stavu a veku vyradeného majetku.

Snaží sa ho predať, už SZČO podal aj inzerát. No mám ešte jednu otázku, ak ho predá hovorím už o vyradenom majetku , príjem zdaním podľa akého paragrafu?
L-M
14.01.13,10:07
Dobrý deň rada by som obnovila túto tému.
Predaj ERP pokladne po roku a pol. Druh činnosti bol paintball.Tento druh činnosti už nebudem prevádzkovať, ale živnosť ešte neruším. Túto činnost ani nebudem rušiť na živnost.úrade. Odpredaj bol tej spoločnosti u ktorej sme ju zakúpili, stála 400 € a odkúpili ju za 100 €. Je to smiešna suma pri porovnaní, že sme ju použili asi 8x. Ale čo sa dá už robiť, nechcela som ju predávať cez net a mať s tým ešte ďalšie starosti. Aký doklad o predaji použiť. Vystavím faktúru a môžem použiť PPD?
Vopred ďakujem za každú radu, naozaj v tom nemám jasno.
L-M
14.01.13,12:04
Dobrý deň rada by som obnovila túto tému.
Predaj ERP pokladne po roku a pol. Druh činnosti bol paintball.Tento druh činnosti už nebudem prevádzkovať, ale živnosť ešte neruším. Túto činnost ani nebudem rušiť na živnost.úrade. Odpredaj bol tej spoločnosti u ktorej sme ju zakúpili, stála 400 € a odkúpili ju za 100 €. Je to smiešna suma pri porovnaní, že sme ju použili asi 8x. Ale čo sa dá už robiť, nechcela som ju predávať cez net a mať s tým ešte ďalšie starosti. Aký doklad o predaji použiť. Vystavím faktúru a môžem použiť PPD?
Vopred ďakujem za každú radu, naozaj v tom nemám jasno.
posúvam