Lindi
06.05.14,11:34
Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu. Slovenský živnostník bude pracovať pre firmu sídliacu v tretej krajine mimo EÚ, ale miesto výkonu práce bude v členskom štáte EÚ (opravárenské služby par.15.). Má sa živnostník registrovať pre IČ DPH na služby (par. 7 a))? Ako má fakturovať - bez DPH , alebo sa musí registrovať v tom členskom štáte výkonu práce a fakturovať so zahraničnou DPH ? Aké iné povinnosti má (myslím na formuláre E)? Ďakujem za odpovede.
vodniksro
06.05.14,14:45
co to znamena opravarenske sluzby? kde sa bude opravovat? co sa bude opravovat? alebo sa bude instalovat cosi?

lebo zakon o DPH ma aj § 16:
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

prípadne:
Miesto zdaniteľného obchodu
§ 13
Miesto dodania tovaru
(1) Miestom dodania tovaru,
b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný,

a zaroven § 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
b) poskytnutie služby (ďalej len „dodanie služby“) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
Lindi
07.05.14,08:39
Ďakujem za odpoveď. Dopĺňam otázku: živnostník bude poskytovať služby - opravovať stroje, vozidlá čiže oprava hnuteľného majetku. Z toho mi vyplýva že sú to služby, podľa par. 15 ods.1 Zák o DPH ( nie par.16). Má povinnosť registrácie podľa par. 7a ods (2) ?- ak neplatca poskytne službu v inom členskom štáte. Prosím poradí mi niekto?