maryann
06.04.06,11:31
Ahojte poraďáci,
moja sestra pracuje na zmeny a to nasledovne - 2 dni pracuje (po 16 h) a 2 dni má voľno. Keď si však zoberie dovolenku vtedy, keď jej vychádza pracovať, strhnú je 2 dni z dovolenky, hoci bola doma iba 1 deň. Má na to zamestnávateľ právo? Keď som to počula, dosť ma to prekvapilo, preto sa chcem spýtať Vás skúsených, či "je to dovolené".
Vďaka vopred za všetky reakcie.
Chobot
06.04.06,09:53
Ahojte poraďáci,
moja sestra pracuje na zmeny a to nasledovne - 2 dni pracuje (po 16 h) a 2 dni má voľno. Keď si však zoberie dovolenku vtedy, keď jej vychádza pracovať, strhnú je 2 dni z dovolenky, hoci bola doma iba 1 deň. Má na to zamestnávateľ právo? Keď som to počula, dosť ma to prekvapilo, preto sa chcem spýtať Vás skúsených, či "je to dovolené".
Vďaka vopred za všetky reakcie.

Áno, je to správne. U takýchto zmenových pracovníkov, ktorí majú pracovnú zmenu nerovnomerne rozvrhnutú (napr. 12 hodín 4x do týždňa, alebo 16 hodín 3x do týždňa) sa dovolenka čerpá v takom pomere ako je pracovná zmena.

Bolo by nesprávne, keby čerpala podľa dní - napr. zobrala by si 2 dni dovolenky a mala by 6 dní voľna.

Skú si tu vyhľadať príbuzné témy - napr. tu:
http://www.porada.sk/t15082-erpanie-dovolenky-pri-nerovnomerne-rozvrhnutom-pracovnom-ase.html