sekino
06.05.14,14:56
Dobry den, uzavrel som Buducu kupnu zmluvu o kupe auta. Pridavam par paragrafov priamo z kupnej zmluvy:
1.1
Predmetom tejto zmluvy je zmluva medzi zmluvnými stranami o uzatvorení budúcej kúpnej zmluvy.
Zmluvné strany sa týmto zaväzujú, že najneskôr do 28.2.2014 medzi sebou uzatvoria kúpnu zmluvu k predmetu kúpy uvedenej nižšie.
4.1
Kupujúci je povinný na základe tejto zmluvy zaplatiť predávajúcemu zálohu kúpnej ceny vo výške xxxx,- EUR (slovom xxxxxxx Eur), a to v deň uzatvorenia tejto zmluvy.
V prípade, že strany z dôvodov uvedených v článku 2 tejto zmluvy spolu neuzatvoria kúpnu zmluvu, je budúci predávajúci povinný vrátiť budúcemu kupujúcemu zloženú zálohu a to do 10 dní odo dňa oznámenia kupujúceho, že od budúcej zmluvy odstupuje. V prípade nevrátenia zálohy do 10 dní pristúpi budúci kupujúci k vymáhaniu pohľadávky cestou exekúcie k čomu budúci predávajúci podpísaním tejto zmlúvy dáva vyslovený súhlas. Za každý deň omeškania s vrátením zálohy je oprávnený budúci kupujúci účtovať úrok vo výške 1% zo sumy nevrátenej zálohy.
6.1
Táto zmluva nadobúda platnosť a účinnosť dňom jej podpisu zástupcami zmluvných strán.
7.1
Ustanovenia neupravené touto zmluvou sa riadia všeobecnými platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky, najmä zákonom č. 40/1964 Z.z., Občiansky zákonník, v platnom znení.

Zmluva bola overena u notara 17.01.2014, moja otazka je ako mam dalej postupovat pri vymahani exekucie? Mozem ist rovno za exekutorom, kedze podla clanku 4.1. dal buduci predavajuci na to suhlas, alebo musim ist na sud? Ak na sud co mam podat ake tlacivo treba vyplnit alebo co spravit?
misoft
06.05.14,13:04
@sekino - a čo je predmetom tvojho problému? Pretože zatiaľ máš v rukách "budúcu kúpnu zmluvu" - auto asi ešte nemáš. Čo teda chceš riešiť exekúciou?
Nechápem. Že nemáš auto? Že nemáš zmluvu? Alebo čo? Alebo že ti nevrátil zálohu. Ak ide o zálohu - najskôr ho vyzvi, aby si splnil svoj záväzok písomne potvrdený, ak nebude reagovať - súd = platobný rozkaz, posledná inštancia je exekútor.
Mária27
06.05.14,13:07
Notárska zápisnica je exekučným titulom. Obráť sa na exekútora, radi ti poravedia podrobnosti.

exekučný zákona
Exekučný titul
§ 41
(2) Podľa tohto zákona možno vykonať exekúciu aj na podklade
c) notárskych zápisníc, ktoré obsahujú právny záväzok a v ktorých je vyznačená oprávnená osoba a povinná osoba, právny dôvod, predmet a čas plnenia, ak povinná osoba v notárskej zápisnici s vykonateľnosťou súhlasila,
misoft
06.05.14,13:12
......................
Problém u zadávateľa je, že nevieme, čo a prečo. Uviedol len, že má budúcu KZ a citoval zákon - ale ostatné nič......
sekino
06.05.14,13:17
Samozrejme ze ide o nevratenu zalohu vo vyske niekolko tisic EUR vid. bod 4.1. v mojom prvom prispevku "Kupujúci je povinný na základe tejto zmluvy zaplatiť predávajúcemu zálohu kúpnej ceny vo výške xxxx,- EUR (slovom xxxxxxx Eur), a to v deň uzatvorenia tejto zmluvy." Mam aj pokladnicny doklad od daneho pana ze zalohu som mu vyplatil v danej vyske na mieste v ten den. Danemu panovi som volal asi 100x stale sa vyhovara na nieco, cize to nema zmysel mu pisat ziaden list. Chem spat svoje peniaze a neviem ci potrebujem nejake papiere najprv zo sudu alebo mozem ist rovno za exekutorom a ten zacne exekuciu?
Mária27
06.05.14,13:40
za exekútorom