miskavlnka
06.05.14,15:43
vodniksro
06.05.14,14:48
- pomoc detom ucit sa lahsie pri vyuzivani logickeho myslenia a medzipredmetovych suvislosti
- chybna vyucba predmetov kvoli nevyuzivaniu informacii z inych predmetov
- pripadne nieco ako vyuzitie zazitkoveho vyucovania
(a aj s moznostou aplikacie v praxi; jasne je, ze vsetko je to aj o kreativite a ochote ucitelov, kde mnohi ziadne zmeny robit nechcu a o celom systeme.... :( )

nie som ziaden profesor, nemam prehlad o temach, ake sa davaju na skusky, ale to ma napadlo ako mamu dietata, ked vidim, ako si nespaja vedomosti z jednotlivych predmetov (a to logicke myslenie ma dobre) - ale vidim od prvej triedy, ze "teraz mame matematiku", "teraz mame geografiu", "teraz mame ......" a tak je v principe nastavena (a spoluziaci tiez) a potom nepohne s prikladom napr. na matematike o pocte tyzdnov, lebo to sa v skole este neucili, na matematike uz vobec nie, ale ucili sa na inom predmete kolko ma dni rok a dni tyzden....- takze ju nenapadne vypocitat si to....; nelogicke mi pride napr. ucit sa - toto je rovnik, toto su rovnobezky, mierne pasmo mame od ....do; teple pasmo mame od.... do; ale neucia sa ich suvislosti ako celok - napr - ked uz rovnik, tak ake je tam pocasie a ci teplo a ci zima a ci sucho a ci dazd a ci ladove medvede alebo slony, pripadne ci dazdovy prales alebo pust a ked pust tak..... to znamena logicky pospajat ucivo a tym pomoct tym detom lahsie sa ucit, nech sa to nemusia biflit a nech z toho aj nieco maju.... a kludne pri tom fungovat s roznymi pomockami (a kludne moze byt hodina tvoriva - a preco ma zirafa dlhy krk? to znamena, ze ako stromy tam a tam rastu? (v zmysle - machy, lisajniky, kosodrevina, travy.......) - preco by mala byt hodina o rozpravani iba ucitelom a nemohli by byt deti zapojene? lebo su potom hlucne ked sa predbiehaju v odpovediach? ale su aktivne a potom aj ocenit (pluska, ciarka, smajlik a za x takeho a onakeho znaku moze byt 1 = motivacia deti bude)
- zapojenie, vyuzivanie zazitkoveho ucenia napr. - naco vysvetlovat bez pomocok, napr. ako sa zem toci okolo slnka a co s tym mesiacom tam este navyse a preco rovnodennost - no ved sa da aj ziakov zapojit ako slnecnu sustavu = 1 je dieta, dalsi je zem .... a kedze zem nema kolmu os - nie je svetlo vsade rovnako a deti sa mozu tocit, krutit okolo a mozu vidiet, ze ci im na brucho "svieti" spoluziak, ked su k nemu otoceny chrbtom, alebo tam musi byt logicky tma.....

zaver - neviem, ci som pomohla, minimalne som sa "vykecala", kde vidim moznosti zlepsenia prace ucitel - ziak :)