rony
06.05.14,22:48
Dobrý deň.

Po rozvode (manželovi som nechal byt, aby som mala pokoj) som zmenila trvalý pobyt. Dnes mi exmanžel, ktorý sa mi pri rozvode vyhrážal, že si ma nájde aj po rozvode a že uvidím.....a v manželstve ma bil oznámil, že pri platení dane za byt zistil, že som zmenila trvalý pobyt a dokonca vedel moju presnú adresu. Chcem sa spýtať, či môžu pracovníčky úradu poskytovať tieto informácie. Ďakujem.
Ing. Ľubomír Janoška
07.05.14,04:15
Nazeranie do matriky a robenie výpisov je prípustné pre manžela, rodičov, deti, vnukov, súrodencov a ich detí (+ zákonný zástupca, poručník, opatrovník atď).
Po rozvode bývalý manžel nemá toto právo.
Zákon o matrikách je v tomto prípade špecifickým predpisom voči zákonu o ochrane osobných údajov, ktorý všeobecne určuje povinnosť mlčanlivosti o spracúvaných osobných údajoch.
PS - vychádzam z toho, že v mieste bývalého pobytu neplatíte daň z nehnuteľnosti, poplatok za odpad a podobne a že zdrojom informácie o Vašom novom bydlisku bola matrika. Pokiaľ by zdrojom boli Vaše údaje zo správy daní a poplatkov, išlo by popri porušení povinnosti mlčanlivosti o porušenie daňového tajomstva ("informácia o daňovom subjekte, ktorá sa získa pri správe daní").
Mária27
07.05.14,06:38
V registri obyvateľov si môžeš zistiť pobyt hocikoho
http://www.minv.sk/?register-obyvatelov-sr