arnoldmm
07.05.14,08:01
Od rodičov som dostal darovacou zmluvou byt. Kúpnou zmluvou by som chcel na manželku previesť polovicu bytu, teda každý by sme mali spoluvlastnícky podiel 1/2.

Myslel som si, že by to nemal byť problém, avšak našiel som odpoveď advokátskej kancelárie na takýto istý problém a teraz mám pochybnosti, ako prevod zrealizovať. Nerozumiem hlavne zápisu na liste vlastníctva v prípade prevodu kúpnou zmluvou.

Odpoveď advokátskej kancelárie:

"Previesť polovicu bytu na manžela, aby ste zabezpečili, že sa stanete podielovými spoluvlastníkmi (1/2 a 1/2) je možné darovacou zmluvou. Na základe darovacej zmluvy darujete zo svojho výlučného vlastníctva polovicu bytu manželovi. Takto sa stanete každý vlastníkom po jednej polovici. Nie je to možné urobiť kúpnou zmluvou, nakoľko pri BSM platí, že ak počas manželstva ktorýkoľvek z manželov nadobudne nehnuteľnosť (najmä okrem darovania a dedenia), táto nehnuteľnosť (vec) patrí do BSM. Pokiaľ by ste teda predali a manžel kúpil polovicu Vášho bytu, potom by situácia bola taká, že polovica bytu by patrila výlučne Vám a druhá polovica (hoci by to kataster napísal výlučne na Vášho manžela) by patrila obom a bola by v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Zápis v katastri je smerodatný vtedy, pokiaľ sa nepreukáže opak. "
arizona
07.05.14,06:18
Ved to urob cez darovaciu zmluvu,tak sa to robi bezne.

Predavat nieco vlastnej manzelke pocas trvania manzelstva a BSM je trocku "zvlastne", nie?
arnoldmm
07.05.14,06:32
Manželka uprednostňuje prevod kúpnou zmluvou, do bytu investovala svoje peniaze a takto by sme to mali zmluvne ošetrené. Lenže stále neviem, či sa to kúpnou zmluvou vôbec dá.
Mária27
07.05.14,06:33
Odpoveď advokátskej kancelárie je presná, tak to kataster robí ak vie, že ste manželia. Ak by zapísal podľa zmluvy vlastnícke právo k polovici bytu len manželke, patrila by tá jej polovica len hodnotovo do BSM, teda pri prípadnom delení BSM by si mal nárok na 1/2 hodnoty bytu.
Darovacia zmluva je pre teba výhodnejšia aj preto, že za nejakých okolností v budúcnosti by si mohol dar žiadať späť.

Mimochodom, či si tam napísaný len ty alebo aj manželka, pri užívaní bytu vám to moc nemôže vadiť. Rodičia to chceli darovať len tebe, inak by tam uviedli aj manželku. Hovorí sa tomu aj predvídavosť či opatrnosť. Mali sme tu veľa prípadov, keď takýto krok manžel oľutoval.