Monika Hruška
07.05.14,09:13
Pracovníčka je na PN a požiadala o rodičovskú dovolenku na prehĺbenie starostlivosti o dieťa do 3 rokov s tým, že aj naďalej ostáva na PN. Je zamestnávateľ povinný jej vyhovieť aj napriek PN? Vzťahuje sa na ňu aj naďalej liečebný režim?
Tweety
07.05.14,07:21
Treba si upresnťi o čo vlastne ide, pretože počas poberania RP nemôže byť na DPN.
Monika Hruška
07.05.14,07:34
Pracovníčka je na PN už 2 mesiace a teraz poslala žiadosť, že chce nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Ale PN zatiaľ neukončila a ani ju neplánuje ukončiť. Ak nemôže byť na DPN počas poberania RP, na čo sa mám odvolať?
veronikasad
07.05.14,07:38
Počas RD sa prerušuje nem.poistenie zo zamestnania. Nárok na nemocenské by jej mohol vzniknúť len z dobrovolného poistenia. Napíš dotaz na ústredie SP, možno ti poradia ako postupovať ďalej.
ivka70
07.05.14,08:12
Porad zamestnankyni, aby si o zaciatok RD poziadala az ku dnu ukoncenia PN.
Katy a R
07.05.14,08:45
a načo je jej vlastne rod dovolenka, keď do roboty nechodí?
brčko
07.05.14,09:37
Ona môže súbežne poberať nemconské a aj rodičovský príspevok zo zamestnania, to sa nevylučuje podla teraz účinných zákonov (predtým sa nedalo). Rozmýšlam, aký je v tom rozdiel, čo sa týka zdr.poistenia, dôchodkového, nemocenského a v nezamestnanosti a evidencie u zamestnávatela.
1.- čo sa týka poberania RP -je to jedno
2.- čo sa týka zdr.poistenia - ak je pn a poberá RP, tak je zdravotne prihlásená ako zamestnanec čerpajúci pn a mohla by byť aj ako poberatel RP, ale predpokladám aj počas pn je poistencom štátu a štát platí len 1x (aj ked bohvie ako to v zp evidujú), tj.možno by sa mala spýtať, či treba sa zaevidovaať na zdr.poistovni aj ako poberatel RP, aj ked myslím, že stačí až ukončním PN, ale pre istotu, by som to overila. Ak by čerpala RD, tak by musela sa isť zahlásiť na ZP, lebo mzdárka ju odhlasuje
3.- čo sa týka evidovania u zamestnávatela, tak je to asi v podstate jedno, či je na pn alebo na RD, obe obdobia sú neodporacovnaá doba pre nárok na dovolenku, iné mi nenapadá (možno zarátanie do praxe?, s tým nemám skúsenost),
4.- čo sa týka poistenia v soc.poistovni, počas pn nemá vym.základ ale poistenie trvá (aj nemocnské, aj dôchodkové, aj v nezamestnanosti),
a)-- nemocneské,
výhoda trvania pn- ak by neskôr bolo toto poistenie zaemstnanca ukončené(prerušené), dni počas čerpania pn v zamestnaní do 52týž. trvania jednej pn sa dajú prirátať k dobrovolnému poisteniu pre nárok na očr, pn, aj samozrejme materskej (ak by bola na RD, tak sa dajú prirátať len k dalšej materskej).
nevýhoda trvania pn, Ak by ale napr. v r.2014 mala len dni md, pn a rd, ani den vym.základ a v r.2015 by nastupovala v zamestnaní napr. na MD, pn, očr, tak podla mna by sa rátalo z minima, kvôli tej pn, z pravdepodobneho VZ by sa to rátalo len ak by bolo v r.2014 len rd alebo md, nesmie tam byť pn, ho skutočného, ak by aspon 1den bol vym.základ
b)-- dôchodkové - ak je na pn, tak nemá vym.základ, ale ráta sa do dôchodku, akou sumou, netuším. Ak by bola na RD, tak si sama musí podať prihlášku najneskôr prvý den čerpania RD (nedá sa ani den spätne) a bude poistená štátom z vym.základu 60% priemernej mzdy dva roky dozadu, tč. tuším cca 482eur??
c)-- poistenie v nezam.- ak je pn - v prípade ak by skončil jej prac.pomer poslendým dnom RD alebo počas rd, tak by jej to mohlo uškodiť podla velmi konkrétnych údajov napr., ak by pracovala počas rd na dohodu s nízkym základom a pn by zasahovala do obdobia dva roky pred zaevidovaním, tak by sa rátala podopora z obdobia dva roky pred zaevidovaním (teda z dohody), nedalo by sa z obdobia dva roky pred vznikom RD (tam nesmie byť ani den md ani pn). uff, ešte mi napadajú kombinácie pri tejto podpore, no to by boli špecifické prípady.
Som to dosť rozpitvala :)
--------------
podla mna, ak požiada, nie je problém, dokonca zamestnávatel ani nemá na výber, je povinný poskytnúť RD, ak o to požiada, ale papiere o pokračovaní pn by si mala ona potom nosiť do soc.poistovne, lebo pôjde o poberanie po ukončení /prerušení poistenia a zamestnávatela už pn nezaujíma, aj ked by bolo zaujímavé, pri dalšej pn vlastne by mzdárka netušíla, kolko dní poberala nemocenské spätne (ale to je asi vec soc.poistovne, ak bolo prerušené poistenie, tak nás to nezaujíma), nenapadá mi, s čím by dni pn mohli súvisieť, lebo prerušenie poistenia v SP nastane až po uplynutí 52týž. od každej pn, tj. od poberania nemocenského sa to neodvíja. Zdravotné, tam je podstatné poberanie, ale aspon prvý den nárok bude mať iste.
(tak snád to niekto prečítate aj do konca :) )
brčko
07.05.14,09:39
nie je problém, ak poberá nemocenské zo zamstnania počas poberania rodič.príspevku. Či pracuje počas poberania RP alebo poberá nemocenské v zam., v zákone nie je rozdiel.
Monika Hruška
09.05.14,05:56
ďakujem za detailné vysvetlenie, práve ten koniec mi pomohol najviac ;)