zeman
06.04.06,12:29
Vie mi niekto poradiť ? Kto je platiteľom zdrav.poistenia za výsluhového dôchodcu ktorý sa u nás zamestnal na polovičný úväzok pri minimálnej mzde. Na stránkach SZP som sa dočítal, že za výsluhového dôchodcu s príjmom do výšky minimálnej mzdy platí štát. Ale sa mi to nepozdáva. Ďakujem vopred.
Jozef Mihál
06.04.06,14:33
Pretože má pracovnú zmluvu, považuje sa na účely zákona o zdr.poistení za zamestnanca. Tak ako každý iný zamestnanec platí preddavky na zdravotné poistenie bez ohľadu na to, že je súčasne výsluhový dôchodca a bez ohľadu na výšku jeho príjmu. Rovnako za neho platí preddavky aj jeho zamestnávateľ.

Ak však v súčte za celý rok 2006 zarobí maximálne 41400 Sk (= polovica úhrnu min.miezd) a podá príslušným spôsobom ročné zúčtovanie, tak poisťovňa aj jemu, aj zamestnávateľovi preddavky vráti.

V danom prípade - ak je zamestnaný od 1.1.2006 so mzdou 3450 Sk, preddavky sa platia.

Ak nebude mať iné príjmy, len tieto a takto to bude mať po celý rok, tak po skončení roka 2006 podá ročné zúčtovanie etc., poisťovňa preddavky vráti.