olga88
06.04.06,12:35
Prosim o radu. Vyplatenie danoveho bonusu u VS sustavne sa pripravujuceho na povolanie je viazane do
dovrsenie 26. roku ako u rodinnych pridavkoch, alebo nie.
Dakujem za odpoved.
Tweety
06.04.06,10:39
Prosim o radu. Vyplatenie danoveho bonusu u VS sustavne sa pripravujuceho na povolanie je viazane do
dovrsenie 26. roku ako u rodinnych pridavkoch, alebo nie.
Dakujem za odpoved. Pri DB je nárok do 25 rokov veku dieťaťa.:cool:
duficek
06.04.06,10:46
tweety podla coho? ja som hladal nejake zakony a nasiel som iba o nezaopatrenom dietati, kde je vek 26 rokov.
budem musiet asi podat opravne DP :(

no teraz som to kukol, teraz je tam vek 25 :( , kde som mal vtedy oci?

teda budem musiet podat dodatocne DP, kde upravim ten danovy bonus a naslednu dan na zaplatenie. predpokladam ze prilohy k DP (kedze sa v nich nic nemeni) nemusim podavat znovu...
Tweety
06.04.06,10:48
tweety podla coho? ja som hladal nejake zakony a nasiel som iba o nezaopatrenom dietati, kde je vek 26 rokov.
budem musiet asi podat opravne DP :(

no teraz som to kukol, teraz je tam vek 25 :( je mozne ze pre rok 2005 platilo do 26 rokov? Už min. rok platil vek 25r.
olga88
06.04.06,10:49
Dakujem za odpoved.
Tweety
06.04.06,10:51
Dakujem za odpoved.
Aj inokedy poradím.;)
duficek
06.04.06,10:56
ja som asi pozeral ten zakon o RP :(
Tweety
06.04.06,10:57
ja som asi pozeral ten zakon o RP :(
To je dobre, ale mal si aj ten druhý,:cool: pretože DB je práve v zákone o DzP.
evina
06.04.06,11:02
Už min. rok platil vek 25.r. Práveže tam je rozdiel oproti rodinným prídavkom. Hlúpe však?:rolleyes:
Ja len upresním-nie je rozdiel medzi DB a RP, u oboch ide o vek dieťaťa 25 rokov.:

Toto je citácia zo zákona o DzP: §33
2/ Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. 125)

A ten osobitný predpis je práve zákon č. 600/2003 o rodinných prídavkoch:


§ 3

Nezaopatrené dieťa
1/ Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

Zákon č. 600/2003 platí od 1.1.2004
Tweety
06.04.06,11:09
Ja len upresním-nie je rozdiel medzi DB a RP, u oboch ide o vek dieťaťa 25 rokov.:

Toto je citácia zo zákona o DzP: §33
2/ Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. 125)

A ten osobitný predpis je práve zákon č. 600/2003 o rodinných prídavkoch:


§ 3

Nezaopatrené dieťa
1/ Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

Zákon č. 600/2003 platí od 1.1.2004 Máš pravdu aj tam je 25 rokov veku, mala som v pamäti ten rozdiel, ale oni ho už medzitým odstránili. Idem opraviť príspevok. Dík za upozornenie.:cool:
duficek
06.04.06,11:19
no, je mozne ze som vtedy pozeral nejake stare znenie zakona, kde bolo uvedene do 26 rokov.
to je tak ked si overujem overene, povodne som mal predpripravene udaje k vyplneniu DP vek do 25 rokov, potom som si pozrel ten stary zakon a prepisal na 26 rokov:o. niekedy je menej viac....

cize odo dna dovrsenia 25 rokov sa straca narok na danovy bonus.
Tweety
06.04.06,11:20
no, je mozne ze som vtedy pozeral nejake stare znenie zakona, kde bolo uvedene do 26 rokov.
to je tak ked si overujem overene, povodne som mal predpripravene udaje k vyplneniu DP vek do 25 rokov, potom som si pozrel ten stary zakon a prepisal na 26 rokov:o. niekedy je menej viac....

cize odo dna dovrsenia 25 rokov sa straca narok na danovy bonus.
veru tak.:cool:
topper1
02.06.10,09:29
Ahojte, ked dieťa dosiahne vek 25 rokov 15.5. a študuje na VŠ do 8.6. má rodič nárok na DB ešte za máj? (cely, nekráti sa?)
Predpokladam, že za jún už nárok nie je. To isté platí aj pre rodinné prídavky? Ďakujem
Tweety
02.06.10,09:31
Ahojte, ked dieťa dosiahne vek 25 rokov 15.5. a študuje na VŠ do 8.6. má rodič nárok na DB ešte za máj? (cely, nekráti sa?)
Predpokladam, že za jún už nárok nie je. To isté platí aj pre rodinné prídavky? Ďakujem
Áno, máj je posledným mesiacom na DB.
topper1
02.06.10,09:36
Vďaka za super rýchlu odpoveď :)

plati to aj pre rodinnné prídavky? treba to isť hlasiť na UPSVaR, alebo ich stopnu automaticky?
Tweety
02.06.10,09:41
Vďaka za super rýchlu odpoveď :)

plati to aj pre rodinnné prídavky? treba to isť hlasiť na UPSVaR, alebo ich stopnu automaticky?
Áno, platí, zmenu je potrebné oznámiť.

Priamo zo stránky UPSVaR.
Oprávnená osoba, ktorá si uplatňuje nárok na prídavok, je povinná
preukázať rozhodujúce skutočnosti (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=379#Podmienky%20n%C3%A1roku%20na%20pr%C3%ADdavo k%20s%C3%BA), ktoré majú vplyv na vznik nároku, na výšku a na výplatu prídavku.
Oprávnená osoba, ktorej sa prídavok vypláca, je povinná do 8 dní písomne oznámiť zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok.
Lehota 8 dní začína plynúť prvým dňom nasledujúcom po dni, kedy nastala zmena.
Zužu
07.09.10,13:47
Študent 1. stupňa vysokej školy opakuje 3. ročník štúdia. Má rodič nárok na daňový bonus a na rodinné prídavky? ďakujem
katka50
07.09.10,17:03
Študent 1. stupňa vysokej školy opakuje 3. ročník štúdia. Má rodič nárok na daňový bonus a na rodinné prídavky? ďakujem
Ak je I. stupeň štúdia 3-ročný-tak nemá nárok na daňový bonus pri opakovaní ročníka, pretože prekročil štandartnú dĺžku štúdia. Ak začne študovať II. stupeň znova mu vznikne nárok.
Zužu
08.09.10,05:58
ďakujem