elisabeth
07.05.14,19:31
prosím o radu: Sk firma neplátca dane prijíma služby od neplátcu dph z Česka,
musí sa aj vtedy registrovať podľa par.7? Firma má 2 druhy faktúr od tých Čechov: 1. za marketingové služby (vykonané v ČR, pre český trh - miesto plnenia je v ČR) 2. SW služby (subdodávka pre vývoj SW) - vykonané v ČR, ale pre SK odberateľa, teda miesto plnenia by som povedala že je SK.
Ani mi nenapadlo, že by mohol byť problém, ale teraz som natrafina la na informáciu, že SK firma sa mala byť registrovať a zaplatiť dph. Ale podľa mňa to odporuje logike.
nika.sum
07.05.14,18:13
treba si v zakone DPH vyhladat do ktoreho § sluzby co slovenska firma prijima patria, ak by patria do § 15 odst.1, je povinna sa zaregistrovat podla 7a. Myslim si, ze marketingove sluzby tiez patria pod §15 odst.1, tak ako aj sw-sluzby. Sluzby podla 15 odst.1 - miesto dodania je tam, kde je usadeny prijemca.
elisabeth
08.05.14,10:31
ďakujem za odpoveď. V 02/2014 sa SK firma stala plátcom podľa par.7a, teraz rieši registráciu podľa par. 4. Za jednu faktúru od plátcu dph v ČR podala DP a zaplatila daň, ale keby mala doplatiť za všetky fa od neplátcov dane, tak môže ísť rovno do konkurzu. Od neplátcov dph z ČR boli fa aj v IV.Q/2013 - a registrovať sa teda mali pred prijatím služby. Firma je start-up, ktorý vznikol v oktobri 2013, vyvíja SW, majú len náklady a žiadne výnosy. Celý čas sú v ČR, v start-up inkubátore, len nemajú oficiálne prevádzkáreň v Česku. Dá sa to miesto dodania služby /par.15 ods.1) nejako vyriešiť, že to je v Česku tak, že doložia že boli v tom start-up inkubátore v ČR?
Alebo ak niekoho napadne iné riešenie ako z toho von?
Ďakujem za každý nápad.