žžabka
08.05.14,07:41
Dobrý deň, prosím Vás mohli by ste mi poradiť. Brat ma živnosť taliansku, celý rok, je občan slovenskej republiky.Ma dve deti a chce si uplatniť bonus na deti, Má odklad do 9. mesiaca. Nie som si ista, do daňového priznania píše iba sumy príjem, výdavky a základ dane.Vyňaté príjmy?Vypisuje daňové priznanie typ B?a ešte k tomu mal obnovenu živnosť slovensku 4 mesiace ale nema žiadný príjem zo slovenskej živnosti.Mohli by ste mi poradiť_ Prosím.
Chelsea34198
10.05.14,06:28
Musí v prvom rade preukázať, že je rezidentom SR podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdaňovania s Talianskom. Treba pozrieť tuto zmluvu. AK splní (dokáže ) že je rezidentom SR podáva daňové na slovensku a potom ak splní ostané podmienky na DB podľa§33 môže si uplatniť DB. Nie je tam obmedzenie ,na príjem zo SR.
Poznámka: ak sa nemýlim treba brať zo zmluvy podmienky pre zahraničné podniky, keďže zmluvy nepoznajú pojem živnostník. A vätšinou sú zmluvy dohodnuté nie na vyňatie ale na zápočet. (možnosť výber zápočet/vyňatie má podľa nášho zákona len zamestnanec -príjmy podľa §5 . Ostatné musia ísť striktne podľa zmluvy)
Anik
10.05.14,10:37
Pre Taliansko platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia zverejnená pod číslom 17/1985 Zbierky. - v absolútnej krátkosti - všetky príjmy aj podľa § 5 aj podľa § 6 sa môžu vyňať čiže aj tie jeho z podnikania môžeš vyňať a tiež uplatniť daňový bonus na deti. Keďže mal len príjem z Talianska mali by ste zistiť či mu nepatrí daňový bonus na deti aj v Taliansku- väčšinou je to riešené tak, že ak 90 % príjmov pochádza z krajiny v ktorej pracuje ak sa jedná o nerezidenta má tiež nárok na daňový bonus v štáte v ktorom pracuje. Na SVk je však tento príjem ostatným zdaniteľným príjmom podľa § 8 z čoho sa platí daň aj zdravotná poisťovňa.