skublina
08.05.14,12:18
Dobry den prajem, potrebujem poradit, zacinam podnikat zakladam sr.o., a teraz, sme 2 spolocnicky, ja davam do toho vsetok kapital, moja spolocnicka vedomosti a, prax, kontakty...a teraz ako sa rozdelit s buducim ziskom???poradte prosim
Petra29
08.05.14,11:11
To je na vasej dohode, v spolocenskej zmluve urcite pravidla pre rozdelovanie zisku
Onko
08.05.14,12:40
Ako napísala Petra, záleží od vás, ako sa dohodnete, ako oceníte svoje zásluhy a čo dáte do spoločenskej zmluvy. Ak je to tak, že bez jej vedomostí, praxe a kontaktov so svojim kapitálom nič nedosiahneš, a na druhú stranu bez tvojho kapitálu ona svoje vedomosti, prax a kontakty neuplatní, ste na sebe rovnako závislé a ste si 50:50. Ak tam cítite u niekoho prevahu a sú pozície prvých a druhých huslí, môže byť na mieste diskutovať o inom rozdelení, avšak to musíte zvážiť vy, my do vašich vzťahov nevidíme.
skublina
09.05.14,19:39
Dakujem za odpoved, je to takto, samozrejme by slo otvorit prevadzku aj bez jej pomoci, ale uroven by bola asi o dost slabsia, zasa naopak moja spolocnicka by bez mojich penazi isto obchod neotvorila, nechcem ju nijako podcenit ci nadcenit, beriem hlavne v uvahu to, ze ja vkladam kapital, budeme cca robit pol na pol, a to, ze hlavne ja nesiem riziko, ze o vsetko pridem.Dalej spolocnicka bude hlavnym distributorom istej znacky ktory pojde k nam do obchodu., a dalej popri nasej spolocnej s r.o. si bude robit dalsie svoje veci-prednasky, a kurzy., preto neviem ako prist nato kto a kolko by mal dostat zasluzene...recept nato nieje to je jasne, ale skuste poradit akoby ste sa Vy zachovali v tejto situacii?dakujem
Dáša_
10.05.14,05:35
v prvom rade by si sa asi mala spýtať jej, ako si ona predstavuje svoj podiel. Ale poviem pravdu - poznám túto oblast v podstate 20 rokov. A tento model nebude fungovať. Skôr či neskôr začnete byť jedna, druhá alebo obe nespokojné. Pokiaľ ešte nie sú peniaze, nezarába sa, tak to ako tak funguje. Ale v momente, keď sa začne zarábať a deliť peniaze, tak je zarobené na rozchod. nebolo by skôr vhodné pouvažovať o nejakom takom modeli, že partnerka bude zamestnaná? Alebo urobíte dohodu, že jej budeš mesačne platiť za služby? Tam sa dá skôr dohodnúť a aj skôr od dohody odstúpiť
Onko
10.05.14,14:31
Ako napísala Dáša, ísť s niekým do podnikania nemusí dopadnúť dobre, keď už do toho chcete ísť, je nutné počítať s tou možnosťou, že sa časom rozídete a už na začiatku v spoločenskej zmluve si definovať presné pravidlá vrátane postupu, keď sa budete chcieť rozísť.
A čo sa týka podielov, znášania rizika a zisku, riešil by som to nasledovne: Idete do toho dve spolu, tak by som založil firmu so základným imaním 5 tisíc € na polovicu. "Smiešnych" 2 500 € snáď aj ona má, alebo si požičia. Tým bude zabezpečené, že ste si 50:50. Firma samozrejme pre rozbehnutie obchodu bude potrebovať väčší kapitál než 5 tisíc, ktorý, ako si napísala, zabezpečuješ ty. Tento kapitál firme požičiaš s úrokom, čím bude kompenzované riziko, ktoré znášaš. Takže keď bude mať firma výnos, najskôr sa z neho vyplatia náklady vrátane splátky tvojej pôžičky, vašich platov, ktoré tiež nemusíte mať obe rovnaké, a až výsledný zisk sa delí 50:50.