Anik
08.05.14,13:28
Jedná sa o pozemok v meste, ktorý sa nachádza v zastavanej oblasti. Šírka pozemku je 10 m a dĺžka 38 m. Na tomto pozemku stál pred 50rokmi dom, ktorý vtedy spadol a od tej doby sa oň nikto nehlásil. .Ja vo vedľajšom dome bývam 28 rokov, bolo to opatrené provizórnym plotom. Až neskôr od susedov som sa dozvedela, že ten pozemok nepatrí k nášmu domu. Svokra som niekoľkokrát prosila, aby sme to vysporiadali, on mi len povedal nech sa do toho nemiešam a vec bola vybavená. Minulý rok pred vianocami nás kontaktovala jedna z dvoch vlastníčok, že či nemáme záujem o odkúpenie tohto pozemku, Tak som jej povedala, že ak sa vieme dohodnúť na rozumnej sume tak áno. Potom bol opäť kľud, lebo sa čakalo kým druhá vlastníčka dá papiere do poriadku v rámci ded. kon. ktoré prebehlo ešte v roku 1995. V januári som na katastri zistila, že už je to na dvoch správnych vlastníčkach tak, že by mohlo dôjsť k predaju. Nikto sa však neozýval tak sme čakali. Až dnes sa opäť ozvala tá pani čo bola za nami v decembri, že ona súhlasí s našou ponúkanou sumu a že ona nám chce svoju 1/2 predať nakoľko už na vysporiadanie čaká 50 rokov - aj ona má už vyšší vek.
Situácia, je ale opäť zložitá, nikto sa s ňou nekontaktuje a vyzerá to tak ako keby sa chcelo čakať až na ďalšie dedičské konanie, aby to už po riešili mladší-myslím, že ani nie tak deti, ako už vnuci.
Akási vraj právnička na katastri jej povedala, že ona svoju 1/2 môže predať a akurát rodina sa na ńu bude hnevať. Myslím, že aj druhá strana bude mať čo povedať-minimálne má predkupné právo. Myslím, že bez súdu nepovolia predaj 1/2 pozemku nakoľko im by ostalo 5 m x 38 m a to je akurát tak na garáž a predať by to asi už vôbec nepredali nie je to žiadna lukratívna časť mesta. Súd by to však celé mohol predražiť a to by sme nechceli.
Dá sa s tým niečo urobiť, aby boli čo najmenšie straty- na rôznych poplatkoch sudcoch a tak ?
Ak by nám napr. darovala za života tú svoju polovicu bol by to problém ?
Za Vaše rady a reakcie vopred ďakujem
nechcem nikoho okradnúť o majetok ani nič podobné, ale rada by som to dala po 50 rokoch konečne do poriadku.


Takže aj na základe Vašich rád sme dospeli k dobrému koncu čo sa týka pozemku
obidve vlastníčky akceptovali nami ponúknutú sumu. Mám už len zabezpečiť kúpno-predajnú zmluvu a všetko čo s tým súvisí a bude to už v poriadku.
Ešte raz ďakujem všetkým za rady.
buchač
08.05.14,11:42
Len v krátkosti a heslovite ...
Tvoje úvahy sú správne .

Jedna sestra musí dať tej druhej ponuku na predkupné právo . Ak odmietne , už nie je žiadna prekážka . Sú tam ale iné podmienky , ktoré je potrebné dodržať .

Sestra ( tá pozitívna k predaju ) môže svoju časť aj kľudne darovať . Zákon totiž takémuto činu nebráni .

Iniciatíva je ale práve na tej majiteľke ...ak ona bude konať , dá sa predpokladať , že aj negatívna sestra si uvedomí svoju beznádej a nemožnosť využiteľnosti zvyšnej časti pozemku a chytí sa rozumu ...
Onko
08.05.14,12:30
Začnem od konca. Darovanie je možné, ale nedá sa tým obísť predkupné právo. Predkupné právo má v prvom rade rodina/blízka osoba, v druhom rade spoluvlastník, a ty nie si s vlastníčkami pozemku podľa všetkého ani jedno ani druhé. Takže najskôr treba vyriešiť predkupné právo.

Pozemok má dve vlastníčky, ak kúpiš iba od jednej, to neznamená, že kúpiš pol pozemku 5x38, to znamená, že kúpiš polovičný podiel na celom pozemku 10x38. Ak by ste chceli pozemok rozdeliť na reálne dve polovice s presnými hranicami, musel by s tým súhlasiť spoluvlastník, alebo rozhodnúť súd.

Ako teda postupovať? Už si zistila, že čakať, kým sa obe dohodnú a predajú spolu, je zbytočné, takže lepšie je postupovať po krokoch, najskôr získať jednu polovicu, potom druhú. Od ochotnej spoluvlastníčky môžeš podiel kúpiť aj bez súhlasu tej druhej, avšak musíš ponúknuť vyššiu cenu, než by bola za ňu ochotná kúpiť tá druhá. Predkupné právo znamená, že keď je ochotná osoba s predkupným právom kúpiť za rovnakú alebo vyššiu cenu, musí sa to predať tej osobe. Takže je nutné odhadnúť cenu, za ktorú to druhá spoluvlastníčka nebude ochotná kúpiť, a za tú cenu jej to ponúknuť, alebo sa stretnúť v trojici a urobiť aukciu. Potom musí písomne potvrdiť, že ty podiel kupuješ za X € a ona ako spoluvlastníčka o podiel za X € nemá záujem, takže sa vzdáva predkupného práva. Ale ty to potom za tých X € musíš kúpiť, nie za menej alebo zadarmo. Keď už budeš vlastniť polovičný podiel, tak budeš vo výhode, lebo na druhú polovicu budeš mať predkupné právo, ak by chceli predať podiel mimo rodiny, najskôr by museli ponúknuť tebe. Ak by ste sa o predaji druhej polovice alebo reálnom rozdelení pozemku na dve časti s vlastnými hranicami nevedeli rozumne dohodnúť, potom by sa dalo riešiť už len súdne, ale opäť by si bola vo výhode, súd by určite prihliadal na to, že si vlastníčka susedného pozemku.

Toto je jediný legálny spôsob. Keď niečo z toho preskočíš, môže to byť rýchlejšie, lacnejšie, ale je tam riziko, že druhá vlastníčka dá prevod na súd, ktorý prevod vyhlási za neplatný.
Mária27
08.05.14,12:39
V prvom rade treba vedieť, či je tá pani spoluvlastníčkou alebo výlučnou vlastníčkou 1/2. S výlučným vlastníctvom by problém nebol, ak by ten jej pozemok bol pri vašom dome. Ak sú spoluvlastníci, majú užívateľské právo každá na celý pozemok, nie na konkrétnu časť pozemku.Teda aj po predaji by ste zostali takými spoluvlastníkmi s tou druhou (kým by ste si nedali pozemok oficiálne rozdeliť).

Darovanie vám nepomôže, druhá spoluvlastníčka by to od vás vymohla zadarmo (za tú istú cenu, za ktorú ste to dostali vy). Spolvlastníčka musí dať v zmysle § 602 a nasl. občianskeho zákonníka písomnú ponuku druhej spoluvlastníčke na predaj za určitú cenu a podmienok. Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne a môže vám to predať, nie však za nižšiu cenu, ako bolo v ponuke.

Druhá spoluvlastníčka by mohla predaj napadnúť na súde, ak by postup nebol takýto. Vtedy by mohla žiadať buď od vás nehnuteľnosť za tých istých podmienok, ako ste ju dostali, alebo žiadať neplatnosť prevodu.