rorie
08.05.14,14:49
Ahojte,
končím vysokú školu a v práci mi ponúkli na výber, či chcem ostať na živnosť alebo ako bežný zamestnanec. Jedná sa o 3/4 úväzok t.j. 120 hodín mesačne a 4 dni v týždni. Ostali by mi vraj všetky firemné benefity (stravné lístky). Moja otázka je myslíte si, že sa mi za plat cca 1 000 € v hrubom oplatí pracovať na živnosť alebo byť normálnym zamestnancom? Čo všetko musím spraviť pri založení a potom aj zrušení živnosti (keďže zatiaľ neplánujem zostať dlhšie ako rok na tejto pozícií.)


Ako ste asi už pochopili veľa o týchto veciach neviem (prakticky nič), len viem, že prvý rok nemusím platiť odvody, tak dúfam, že sa tu nájde niekto, kto by mi to vysvetlil prípadne mi odporučil, kde nájdem všetky potrebné a aktuálne informácie. Ďakujem a prajem pekný deň.
veronikasad
08.05.14,13:30
Koľko ti ponúkajú plat ako zamestnancovi a kolko odmenu živnostníkovi? Čo znamená, že by ti zostali pri živnosti všetky benefity ? živnostník nemá nárok na stravné lístky od "zamestnávateľa. SL si musí kúpiť sám, sú vydkom, ktorý mu znižuje základ dane.
BlackRoses
08.05.14,14:06
"keďže zatiaľ neplánujem zostať dlhšie ako rok na tejto pozícií"

Tak radšej ako zamestnanec...
rorie
08.05.14,15:48
je to rovnaká položka či už plat v hrubom alebo odmena
Ing. Ľubomír Janoška
08.05.14,15:58
Keďže teraz končíte štúdium, radšej sa zamestnajte. Jednak Vám dobre padnú istoty vyplývajúce z pracovného pomeru, jednak sa môžete na prípadnú budúcu živnosť pripraviť.
O živnosti Vám odporúčam uvažovať vtedy, keď budete vedieť, čo ponúknuť, budete si veriť, že o to bude záujem a budete veriť, že priamy vzťah so zákazníkom Vám prinesie výhody, ktoré prevážia nad istotami.