Arava
06.04.06,13:58
Prosím poraďákov o radu.
Mám zamestnanca, s ktorým bol ukončený pracovný pomer 28.2.2006, v marcovej výplate bude mať vyplatené prémie za február 2006. Ako mu zdaniť prémie zrážkovou alebo preddavkovou daňou??? ( prémie sú nižšie ako 5 000.-SK);)
Tweety
06.04.06,12:01
Prosím poraďákov o radu.
Mám zamestnanca, s ktorým bol ukončený pracovný pomer 28.2.2006, v marcovej výplate bude mať vyplatené prémie za február 2006. Ako mu zdaniť prémie zrážkovou alebo preddavkovou daňou??? ( prémie sú nižšie ako 5 000.-SK);) Tak ako si zdaňovala doteraz, ak mal podpísané vyhlásenie, uplatňoval si DB, tak preddavkovou daňou,ak nemal , tak ZD.
sonka1
06.04.06,12:02
Pokiaľ si neuplatňuje daňový bonus a nedzaniteľnú časť zo základu dane, tak zrážkou. Pokial si uplatnuje aspon jedno z toho, tak preddavkovo
Arava
06.04.06,12:16
Pokiaľ si neuplatňuje daňový bonus a nedzaniteľnú časť zo základu dane, tak zrážkou. Pokial si uplatnuje aspon jedno z toho, tak preddavkovo
U nás ukončil pracovný pomer 28.2.2006 DB a nezdaniteľnú položku si uplatňuje už u nového zamestnávateľa:(
Zita4
06.04.06,12:17
U nás ukončil pracovný pomer 28.2.2006 DB a nezdaniteľnú položku si uplatňuje už u nového zamestnávateľa:(
V marci si neuplatňuje DB ani NČ, tak zrážková daň. :)
Arava
07.04.06,03:52
V marci si neuplatňuje DB ani NČ, tak zrážková daň. :)
Ďakujem za odpoveď.;) Mám však ešte jeden problém, zamestnávame poberateľa výsluhového dôchodku (poberateľ dôchodku od 1.12.2005)
od 1.1.2006 nemá nárok na odpočitateľnú položku, má však 2 nezaopatrené deti to znamená, že poberá D.B. Ak je jeho príjem nižší ako 5000.-SK zdaňuje sa preddavkovou, alebo zrážkovou daňou???;)
katkaj
07.04.06,04:21
Ďakujem za odpoveď.;) Mám však ešte jeden problém, zamestnávame poberateľa výsluhového dôchodku (poberateľ dôchodku od 1.12.2005)
od 1.1.2006 nemá nárok na odpočitateľnú položku, má však 2 nezaopatrené deti to znamená, že poberá D.B. Ak je jeho príjem nižší ako 5000.-SK zdaňuje sa preddavkovou, alebo zrážkovou daňou???;)

Pre zrážkovú daň musia byť splnené tieto podmienky:
1. zamestnanec si neuplatňuje nezdaniteľnú položku
2. zamestnanec si tiež neuplatňuje daňový bonus na dieťa.
:rolleyes:
Ludula
07.04.06,05:32
Súhlasim je to tak.
Arava
07.04.06,05:43
Súhlasim je to tak.
Všetkým ďakujem a prajem pekný deň!:)
sara-ke
07.04.06,10:34
dobry den,

idem 1. krat vyplnit Oznamenie platitela dane o zrazeni a odvedenidane vyberanej zrázkou a chcem sa opytat v kolonke Druh zdanitelneho prijmu-samma co napisat? (je to za dohodarov, ktory poberaju 500,-/mesacne)

a v kolonke suma zrazenej dane ma byt celkova suma za vsetkych dohodarov??

dakujem
Zita4
07.04.06,10:42
dobry den,
idem 1. krat vyplnit Oznamenie platitela dane o zrazeni a odvedenidane vyberanej zrázkou a chcem sa opytat v kolonke Druh zdanitelneho prijmu-samma co napisat? (je to za dohodarov, ktory poberaju 500,-/mesacne)
a v kolonke suma zrazenej dane ma byt celkova suma za vsetkych dohodarov??
dakujem
Ja tam dávam to, čo je v poznámke (príslušný odkaz na paragraf). Suma zrazenej dane je celková suma za všetkých spolu.
Tweety
07.04.06,10:42
dobry den,

idem 1. krat vyplnit Oznamenie platitela dane o zrazeni a odvedenidane vyberanej zrázkou a chcem sa opytat v kolonke Druh zdanitelneho prijmu-samma co napisat? (je to za dohodarov, ktory poberaju 500,-/mesacne)

a v kolonke suma zrazenej dane ma byt celkova suma za vsetkych dohodarov??

dakujem Druh: §43 odst.3písm.j.:cool:Celková suma spolu.:cool:
zubadielko
07.04.06,10:49
ahojte, chcela by som sa opýtať kedy sa oznámenie o zrážkovej dani odosiela na daň. úrad? Odosiela sa oznámenie o dani zrazenej v apríli / z marcových dohôd/ v apríli, alebo až v máji? Dakujem
sara-ke
07.04.06,10:53
Druh: §43 odst.3písm.j.:cool:Celková suma spolu.:cool:


dakujeeeeem, aj mna by zaujimalo to co zubadielko, ale asi v aprili za marec nie?
Tweety
07.04.06,10:55
dakujeeeeem, aj mna by zaujimalo to co zubadielko, ale asi v aprili za marec nie?
Do 15. dňa v nasledujúcom mesiaci. Za marec do 15.4.06.
katkaj
07.04.06,10:56
Stačí si zadať do vyhľadávania slovo zrážková daň. Bolo to tu spomínané už viackrát :-)
sara-ke
07.04.06,10:58
zase mam pochybnosti v tom Oznameni je kolonka kalend. mesiac v kt. bola zrazena dan: takze tam napisem april??? bola zrazena za marec, ale ta mzda je zaplatena az v aprili tak ako je to?

Tweety
07.04.06,11:01
zase mam pochybnosti v tom Oznameni je kolonka kalend. mesiac v kt. bola zrazena dan: takze tam napisem april??? bola zrazena za marec, ale ta mzda je zaplatena az v aprili tak ako je to?


Apríl . Bola zrazená v apríli.
Zita4
07.04.06,11:05
Apríl . Bola zrazená v apríli.
Na daňovom úrade nám bolo povedané, že mesiac, za ktorý vyplácame mzdu - marec. Tak teraz ako :confused: .
Tweety
07.04.06,11:08
Na daňovom úrade nám bolo povedané, že mesiac, za ktorý vyplácame mzdu - marec. Tak teraz ako :confused: . V tom tlačive je ako odkaz na kalend.mes.zraz.dani mesiac,v ktorom bol príjem vyplatený alebo poukázaný v prospech daňovníka. Tak ak je výplata za 3v 4, tak má tam byť 4.
Zita4
07.04.06,11:10
Vtom tlačive je ako odkaz na kalend.mes.zraz.dani mesiac,v ktorom bol príjem vyplatený alebo poukázaný v prospech daňovníka. Tak ak je výplata za 3v 4, tak má tam byť 4.
Ja s tým súhlasím, ale pokyn bol taký, ako píšem. Tak poslúcham...
katkaj
07.04.06,11:10
Na daňovom úrade nám bolo povedané, že mesiac, za ktorý vyplácame mzdu - marec. Tak teraz ako :confused: .

Ja mám odpoveď z DÚ tiež že keď je mzda za marec tak píšem marec.
Tweety
07.04.06,11:13
Ja s tým súhlasím, ale pokyn bol taký, ako píšem. Tak poslúcham...
VeĎ aj do kvartalného prehľadu píšeme dátumy zrazenej preddavkovej dane tie, kedy sa poslali peniažky na účty.:cool:
katkaj
07.04.06,11:17
VeĎ aj do kvartalného prehľadu píšeme dátumy zrazenej preddavkovej dane tie, kedy sa poslali peniažky na účty.:cool:

Súhlasím. Zase asi bude záležať ako sa rozhodne správkyňa. Asi si to dám pre istotu potvrdiť od našej správkyňe písomne :rolleyes:
Tweety
07.04.06,11:20
Súhlasím. Zase asi bude záležať ako sa rozhodne správkyňa. Asi si to dám pre istotu potvrdiť od našej správkyňe písomne :rolleyes:Napíš presne podľa poučenia na tlačivku a máš to. Oni môžu tvrdiť, čo chcú, čo je čierne na bielom by malo platiť.:cool:
katkaj
07.04.06,11:21
Napíš presne podľa poučenia na tlačivku a máš to. Oni môžu tvrdiť, čo chcú, čo je čierne na bielom by malo platiť.:cool:

"by malo platiť" to si dobre napísala:rolleyes: Ale asi tým nič nepokazím, veď poučenie je poučenie:cool:
Jana 55
10.04.06,11:07
Chcem sa spýtať- zrážková daň sa zráža od januára 2006?
katkaj
10.04.06,11:08
Chcem sa spýtať- zrážková daň sa zráža od januára 2006?

Áno, v platnosti je od 1.1.2006
zubadielko
20.11.06,10:44
ahojte, mám otázku. Dohodár má dohodnutú odmenu 5000,- SK. Daň je mu zrážana, zrážkova alebo už preddavkova? Myslím si, že preddavková, lebo je to príjem nad 5000,- ale nie som si istá. Vopred ďakujem za odpoveď. Prajem krásny deň.
Tweety
20.11.06,10:49
ahojte, mám otázku. Dohodár má dohodnutú odmenu 5000,- SK. Daň je mu zrážana, zrážkova alebo už preddavkova? Myslím si, že preddavková, lebo je to príjem nad 5000,- ale nie som si istá. Vopred ďakujem za odpoveď. Prajem krásny deň.
Jeho daň bude zrážková.
nina100
20.11.06,12:06
ja mám trochu vacsí problém - 2 zamestnanci pracujú na 1/4 úvazok, nemajú podpísané prehlásenie o dani. Sú zamestnaní od januára a ja ako "začiatočník" som zle pochopila celú tú zrážkovú daň - moje vedomie, či skôr nevedomie bolo, že sa tá hranica do 5000,- týka len dohodárov, ibaže netýka. A som teraz v strese, pretože tí dvaja zamestnanci majú príjmy 2000,-, čiže zrážková daň sa týka aj ich. Ja som ich zaradila do preddavkovej a žiadne povinnosti týkajúce sa zrážkovej dane som od januára nesplnila. Teraz neviem, či to mám naprávať, či to nechať tak. Čo vy na to?
Tweety
20.11.06,12:19
ja mám trochu vacsí problém - 2 zamestnanci pracujú na 1/4 úvazok, nemajú podpísané prehlásenie o dani. Sú zamestnaní od januára a ja ako "začiatočník" som zle pochopila celú tú zrážkovú daň - moje vedomie, či skôr nevedomie bolo, že sa tá hranica do 5000,- týka len dohodárov, ibaže netýka. A som teraz v strese, pretože tí dvaja zamestnanci majú príjmy 2000,-, čiže zrážková daň sa týka aj ich. Ja som ich zaradila do preddavkovej a žiadne povinnosti týkajúce sa zrážkovej dane som od januára nesplnila. Teraz neviem, či to mám naprávať, či to nechať tak. Čo vy na to?
Určite to treba dať na správnu mieru. Źiadať DÚ o preúčtovanie preddavkovej dane na daň zrážkovú.Zaslať dodatočne hlásenie o ZD.
nina100
20.11.06,12:25
no ale pokuta bude dosť mastná. Tak neviem. Som to dosť pokašlala, mám zlý pocit. Mám chuť to nechať tak, aj keď neviem, ako sa dá prísť na takú chybu? /myslím zo strany DU/
Tweety
20.11.06,12:33
no ale pokuta bude dosť mastná. Tak neviem. Som to dosť pokašlala, mám zlý pocit. Mám chuť to nechať tak, aj keď neviem, ako sa dá prísť na takú chybu? /myslím zo strany DU/
Dá, kontrolou určite dá.