nikitka33
09.05.14,12:24
Ahojte,
vedel by niekto povedat alebo podelit sa o stranku so vseobecnymi podmienkami pre kurierske sluzby? Zaujimalo by ma co mi kurier moze vratit peniaze ak zistim, ze tovar je poskodeny alebo mi bolo dorucene nieco ine ako som objednavala. Kontrola balika sa moze vykonat az po jeho zaplateni. Ak teda odmietnem balik a spise sa reklamacia, ma kurier povinnost vratit mi peniaze?
Peggynka
09.05.14,10:47
O podmienkach reklamácie sa dočítaš u odosielateľa.Pokiaľ je balík poškodený,neprevezmem,neplatím a volám odosielateľovi.Kde bol balík poškodený,to si vyrieši odosielateľ s kuriérmi.Spíšeš s ním reklamáciu o poškodenej zásielke a neplatíš,nepreberáš.Ak zistíš nezrovnalosti v zásielke,vybavuješ reklamačne s odosielateľom.Trošku nerozumiem tvojmu postupu;balík je OK,podpíšeš prevzatie,zaplatíš a kuriér odchádza,či?
Chobot
09.05.14,11:29
Kuriér ti peniaze nevráti. S ním reklamáciu neriešiš - jedine, ak je balík viditeľne poškodený, tak ho neprevezmeš a spíšeš záznam o poškodenej zásielke.

Ak raz balík prevezmeš, kuriér je mimo obliga. On nebude čakať, kým otvoríš balík a skontroluješ obsah. Ani keby si mala výhrady voči obsahu zásielky, ti kuriér peniaze nevráti. A už kuriér už vôbec nezodpovedá za to, ak bolo doručené niečo iné (teda obsah zásielky je iný, než bolo objednané).
nikitka33
09.05.14,11:40
Vacsinou to je prave tak, ze kurier balik nevyda pokial nezaplatis a nepodpises prevzatie. Stalo sa mi to asi v 98% pripadoch ... najprv podpis, zaplat, tu je balik. Niektore kurierske sluzby maju v obchodnych podmienkach, ze ak treba kurier je povinny pockat 10 minut, aby som skontrolovala balik.
Viem, ze kurier nezodpoveda za obsah, ale moze sa stat, ze ten balik nechcem predsa len prevziat ... bohuzial uz som mu musela zaplatit. Ako priklad uvadzam nieco, co by bolo trochu problem poslat spat predajcovi ak to chcem reklamovat: objednam urcity typ matracov, zistim, ze predajca mi poslal iny typ, ale uz som za ne kurierovi zaplatila .... dalsi priklad. Objednam pneumatiky, predajca potvrdil, ze su rok vyroby 2014. Tie co mi kurier doruci su rok 2012.
Nastastie som este nemala takyto problem, ale aj tak ma to zaujima (pre buducnost).
Ice dive
09.05.14,11:59
tak pri tých pneumatikách by ma zaujímalo ako to chceš vyreklamovať... nakoľko vo faktúre býva uvedené, pneumatiky rozmer xy... ale prenumatiky rozmer xy rok výroby...
Chobot
09.05.14,12:34
Však balík ti nevydajú. Ale ak o to požiadaš, môžeš si ho pozrieť - teda aspoň vizuálne skontroluješ jeho stav. Nie jeho obsah. Stále nechceš pochopiť, že kuriér nie je zodpovedný za jeho obsah.

Daj odkaz na tie obchodné podmienky, kde sa uvádza, že kuriér počká 10 minút, kým skontroluješ balík. 10 minút je pre kuriéra strašne dlhá doba, keby pri každom zákazníkovi čakal 10 minút, tak to nestihne rozniesť.

A kuriér neriši reklamácie medzi predávajúcim a kupujúcim. Ak balík nechceš prevziať, tak ho neprevezmi. Ak ho prevezmeš a zaplatila si, rieš to s predávajúcim.

A prečo by bol problém poslať späť predajcovi matrace alebo pneumatiky. Vyreklamuješ u predajcu, ak reklamáciu uzná, zavoláš toho istého kuriéra a on príde prevzať balík a doručí predajcovi. Alebo ti prekáža, že musíš zaplatiť poštovné?

A tie pneumatiky sú zlý príklad. Pri predaji pnemumatík som sa zatiaľ nestretol s rokom výroby. Ak nezodpovedá rozmer, reklamujem u dodávateľa. Nie u kuriéra.
mareko
09.05.14,13:11
Ja som reklamovala tovar, ktorý ani nebol doručený kuriérom, ale som si ho prevzala v zásielkárni. Tam mi taktiež pani povedala, že prevziať ho nemusím, ale keď ho už zaplatím a prevezmem, reklamovať cez nich nemôžem. Keďže tovar bol totálny šmejd, vykomunikovala som si to s dodávateľom cez meil, no a dodávateľ poslal pre balíček kuriéra až ku mne domov. Za odoslanie-vrátenie zásielky som neplatila ani cent. Aký problém?
Kuriér je úplne iná firma ako dodávateľ (spravidla), s dodávateľom nemá nič spoločné.
Ani pošta ti nevráti peniaze, keď si po zaplatení otvoríš na pošte balík a zistíš, že ti poslali iný tovar. Tiež to riešiš s tým, kto ti tovar poslal.
Peggynka
09.05.14,16:45
Asi si sa zle vyjadrila;nepíšeš o kuriérovi,ale sú firmy,ktoré majú vlastný rozvoz po Slovensku...Stretla so sa s tým,vtedy si postup prevzatia určuje dodávateľ a je možné,že vodič auta počká na to,kým si tovar neprevezmeš a nepodpíšeš,že bol OK.
snowden
10.05.14,15:37
Obchod prebieha medzi tebou a odosielateľom. Kuriér, respektíve prepravná spoločnosť tu figuruje ako tretia strana, ktorú si objednáva odosielateľ na zabezpečenie prepravy. Kuriér ani nevie čo je vo vnútri a už vôbec nevie, čo všetko tam má byť. Nie si v kamennom obchode, kde si môžeš tovar prezrieť a až potom sa rozhodnúť, či si ho kúpiš. To si už spravila na internetovej stránke. Tovar nekupuješ od kuriéra, ten ti len priviezol to, čo si si kúpila na internete. Tam je riziko to, že doručený tovar nemusí zodpovedať tomu, čo bolo zobrazené na stránke. Ale za to zodpovedá odosielateľ. Kuriér zodpovedá akurát tak za neporušenosť obalu. Reklamácie v prípade, že zásielka obsahuje niečo iné, ako si si objednala riešiš u odosielateĺa, kuriér má po strop natrieskané auto, nemá čas a ani kompetencie toto s tebou riešiť. Príde doručí a frčí ďalej. Postup: Príde kuriér, zistí, či je u teba správne, vytiahne zásielku, pozrieš či je obal neporušený, zaplatíš a podpíšeš. Potom môžeš požiadať kuriéra, aby chvílu počkal, že chceš skontrolovať, či to nie je poškodené, otvoríš škatuľu, pozrieš, či tovar nie je poškodený. Nie či je to to, čo si si objednala, ale či to nie je nejakým spôsobom rozbité. Keď je tovar poškodený, kuriér by mal s tebou na mieste spísať záznam o poškodení, ale peniaze ti nevracia, peniaze sa ti vrátia po vybavení reklamácie ,pretože celé doručenie ide cez systém a celé to má svoju postupnosť. (Zásielka figuruje najprv v systému "s kuriérom", po tvojom podpise má príznak "OK" + dobierka vybratá a suma za dobierku, ktorá je v systéme pri doručení očakávaná sa pripíše a celý proces sa uzavrie - to tak v skratke). V prípade, že je poškodený obal, môžeš odmietnuť doručenie, nič neplatíš, ani nepodpisuješ a reklamáciu si tým pádom s odosielateľom rieši prepravca. Doručenie môžeš odmietnuť aj keď obal nie je poškodený, napr. že zásielka prišla neskoro (ale to asi závisí od konkrénej prepravnej spoločnosti). V prípade, že zásielku neskontroluješ a doma zistíš, že je tovar poškodený, voláš na zákaznícku linku prepravnej spoločnosti, povieš o čo ide a mali by ti tam na druhý deň poslať kuriéra, ktorý s tebou spíše záznam o poškodení. V tom prípade si treba odložiť celý obal + všetky etikety zo zásielky, aby všetko prebehlo čo najskôr. Aj keď je možné, že prepravná spoločnosť za to zodpovednosť nepreberie, ale reklamáciu sa bude snažiť vybaviť. V prípade, že doma zistíš, že zásielka obsahuje niečo iné, ako si si objednala, voláš na zákaznícku linku odosielateľa a riešiš to s ním(odosielateľ by si potom mal u prepravnej spoločnosti objednať kuriéra, ktorý príde tú tvoju nesprávnu zásielku vyzdvihnúť, zásielka sa doručí späť odosielateľovi a odosielateľ ti pošle správnu, už bez dobierky. Balík otvoriť pred podpisom a zaplatení nemôžeš preto, lebo keď ho potom odmietneš prevziať, odosielateľ vačšinou otvorené balíky od prepravcu nechce preberať, žiada peniaze za dobierku od prepravcu a prepravca samozrejme od kuriéra. A preto ti žiadny kuriér nedovolí zásielku otvoriť skôr, ako mu zaplatíš. Prečo by on mal platiť za to, v čom sa ty pomrvíš a potom necháš tak. To nie je jeho kšeft, ale tvoj a odosielateľov.