23mirka
09.05.14,20:22
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom majetkového vysporiadania manželov po rozvode. Manžel dostal byt (3izbový) ako dar od mamy, s vecným bremenom na doživotné užívanie jednej izby s príslušenstvom a pozemkom pod bytom pre matku. Asi rok potom dal mne do bytu zapísať vecné bremeno na doživotné užívanie na dve izby s príslušenstvom a pozemkom pod bytom. (Kým byt patril svokre, ako manželia sme v ňom bývali cca 8 rokov spolu s ňou.). Exmanžel je vlastník bytu a ja s exsvokrou sme vecné bremená na jeho časti a pozemok.
Po prepise sme ho postupne začali prerábať ( no na všetko nemáme doklady). Prerobili sme všetky izby od plastových okien, cez elektrinu, podlahy, steny, nábytok....
Pred rozvodom sa manžel z bytu odsťahoval a dodnes v ňom bývam so synom.
Akým spôsobom je možné vysporiadať takýto byt. Nakoľko ja sa budem musieť odsťahovať, môžem požadovať finančnú sumu za 1/3 bytu resp. v akej výške.
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
draik
09.05.14,18:41
Na polovicu výdajov na rekonštrukciu.
Mária27
09.05.14,20:34
Prečo sa musíš odsťahovať, keď máš právo tam bývať - vecné bremeno?
23mirka
10.05.14,09:48
Odsťahovať sa musím, nakoľko ma tu exmanžel už nechce (inak by sme sa nerozvádzali :)), chce byt užívať sám resp s niekým iným. Mám tam síce doživotné užívacie právo - čiže ja som exmalželové vecné bremeno.
Mária27
10.05.14,11:31
Podľa §150 občianskeho zákonníka máš právo na 1/2 BSM plus na 1/2 z tej hodnoty,čo ste z BSM vložili do jeho výlučného majetku.
Okrem toho by si mohla žiadať odplatu za vecné bremeno - jednorazovú alebo pravidelné príspevky na nájomné. Veď načo ti to vecné bremeno zriadoval, len pre prípad, že by si ho prežila?

§ 150

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

§ 151p
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
dmc
10.05.14,19:43
Mas pravo na polovicu nakladov na rekonstrukciu (za doby trvania BSM) a tvoj Ex ta z dvoch izieb nebude moc vystahovat. ...... Inak velmi zaujimavo zamotane. Rad by som videl tu zmluvu o zriadeni vecneho bremena - ake vsetky podmienky su tam uvedene. Mozes tym svojho Ex celkom pekne drzat v SACHU - treba mat na to vsak povahu,