danada
09.05.14,20:45
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť. Ide o reštauráciu s 15 hod.prevádzkou, kuchári pracujú po dvoch na smene, klasicky krátky dlhý týždeň s tým, že jeden prichádza na 9.00 a končí 21.00 t.j 11,5 hod.a pol hodka pauza a druhý prichádza na 11.00 a končí o 23.00 a cez víkend sa im to posúva, kedže otváracia doba je od 11.00 a to robia jeden od 11.00 do 23.00 a druhý od 12. do 24.00. Čašníci robia po troch a tiež majú podobne smeny s tým že jeden prichádza na 9.00 druhý na 10.00 a tretí na 11.00 a robia 11,5 plus pol hodka pauza. O kolko smennu prevádzku ide? aký majú mať podla tohto ustanovený týždenný prac čas? Mám v tom chaos trošku.
arizona
13.05.14,09:44
avalik
13.05.14,09:45
Tak si uprav nazov otazky ... tym, ze tu budes vykrikovat odpoved skor nedostanes
avalik
13.05.14,09:48
§ 90

(5) Ranná zmena nesmie v zásade začínať pred 6. hodinou, odpoludňajšia zmena nesmie v zásade končiť po 22. hodine.

(6) Zamestnávateľ môže pracovný čas tej istej zmeny po dohode so zástupcami zamestnancov rozdeliť na dve časti.

(7) Ranná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 6. hodinou a 14. hodinou. Odpoludňajšia zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 14. hodinou a 22. hodinou. Nočná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

(8) Ak je pracovný čas rozvrhnutý do dvoch pracovných zmien, ide o dvojzmenný pracovný režim. Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas do troch pracovných zmien, ide o trojzmenný pracovný režim. Pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni, je nepretržitý pracovný režim. Ak sa zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom inak, zamestnávateľ nemôže rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec pracoval v nočných zmenách dva týždne po sebe nasledujúcich okrem prípadu, ak povaha práce alebo podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas inak.
danada
13.05.14,10:18
Ospravedlnujem sa, ale už som dva krát menila názov a nikto nereagoval. Chcela som len, aby si niekto všimol moju otázku.
danada
13.05.14,15:27
čítam to stále dookola, ale stále som si nie istá kolko smenná prevádzka to je. Viete mi to prosím vysvetliť?
avalik
13.05.14,17:51
jednozmenna - oni sa nestriedaju, maju len posunuty nastup do prace - vacsinu svojho pracovneho casu pracuju vsetci naraz a to na poobednajsej zmene ... dvojzmenna by bola ak jeden by bol 9-17 (8hod - ranna) a druhy 15-23 (8 hod. - poobednajsia) a dalsi tyzden by si to vymenili ... pozri § 85/5 "... Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke ..." a oni sa nestriedaju - maju nerovnomerne rozvrhnuty pracovny cas - pracovny cas nad 9 hodin
danada
13.05.14,17:52
Takže tým pádom môžu mať 40 hodinový prac.týžden?
danada
14.05.14,05:05
Nikde sa neviem dostať k tomu koľko by mali v priemere odpracovať zamestnanci v 1 smennej prevádzke. Píše sa všade o dvoj a troj smennej a o norme hodín na mesiac. Neviem, možno som blbá, ale nedokážem sa k tomu dopracovať. Nechcem im preplácať nadčasy, chcem to riešiť náhradným voľnom, ale neviem koľko ho maju mať, kedže neviem koľko by mali v priemere odpracovať týždenne.
bombosko
14.05.14,07:26
ak v jednozmennej tak 40 hodín (§ 85 ods. 5 ZP - prvá veta )
danada
14.05.14,08:52
Ďakujem veľmi pekne :-)