kvietok
06.04.06,15:04
potrebujem poradiť v jednej veci, pre niekoho možno až smiešnej ... :o) ak mám zamestnankyňu, ktorá ostane 1 deň pri chorom dieťati, lekár jej dá potvrdenku na celodenné ošetrovanie dieťaťa, mám túto zamestnankyňu na tento jeden deň odhlásiť zo sociálnej poisťovne? aká náhrada mzdy patrí tejto zamestnankyni za tento deň? ( je to neplatené ošetrovanie člena rodiny?) ďakujem
lenkak
06.04.06,13:59
3) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti.
ajobs
06.04.06,14:11
potrebujem poradiť v jednej veci, pre niekoho možno až smiešnej ... :o) ak mám zamestnankyňu, ktorá ostane 1 deň pri chorom dieťati, lekár jej dá potvrdenku na celodenné ošetrovanie dieťaťa, mám túto zamestnankyňu na tento jeden deň odhlásiť zo sociálnej poisťovne? aká náhrada mzdy patrí tejto zamestnankyni za tento deň? ( je to neplatené ošetrovanie člena rodiny?) ďakujem

Ak jej dá priepustku na celý deň ako sprievod dieťaťa k lekárovi, potom nie. Je to v zmysle § 141, ods. 2, písm. c) bod 1. ZP.
Jozef Mihál
06.04.06,14:25
Podľa môjho názoru ide o klasické "ošetrovné", ktoré vypláca Sociálna poisťovňa.
Chobot
06.04.06,14:30
Ak jej dá priepustku na celý deň ako sprievod dieťaťa k lekárovi, potom nie. Je to v zmysle § 141, ods. 2, písm. c) bod 1. ZP.

Ja si tiež myslím, že by to bolo jednoduchšie riešiť to týmto spôsobom (sprevádzanie člena rodiny), nakoľko OČRka na 1 deň je dosť nezvyčajná.

Ale podstatné je to, čo predložila zamestnankyňa - ak potvrdenie o návšteve lekára a celodenné vyšetrenie, tak §141, ak lekár vystavil tlačivo o OČR, tak OČRku.
Tweety
06.04.06,14:52
Ak jej dá priepustku na celý deň ako sprievod dieťaťa k lekárovi, potom nie. Je to v zmysle § 141, ods. 2, písm. c) bod 1. ZP. Iba doplním, že je to v rámci 7 dní ročne a patrí za tento deň náhrada mzdy priemerkou.Nijaké odhlasavovanie z poistenia, je to prekážka v práci.
kvietok
07.04.06,04:25
ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli
andrea123
29.06.09,05:58
možem sa prosim spytat, ked mam tlačivko ukončenie ošetrovného, dolu je napisane
Zamestnanec mal v období prvých 10 dní potreby ošetrovania vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v dnoch............................................. čo tam mam doplnit? počet pracovnych dni za rok 2008, vlastne dolezity pre vypočet vym. zakladu na nemocenske davky?

dakujem
L-M
30.06.09,11:40
možem sa prosim spytat, ked mam tlačivko ukončenie ošetrovného, dolu je napisane
Zamestnanec mal v období prvých 10 dní potreby ošetrovania vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v dnoch............................................. čo tam mam doplnit? počet pracovnych dni za rok 2008, vlastne dolezity pre vypočet vym. zakladu na nemocenske davky?

dakujem
Ja som sa tu tiež raz na to pýtala- pokiaľ bol OČR- predpokladáme, že nepracoval-( vtedy žiaden VZ nemá) tak potom nič- ja to tam len vyškrtnem.
L-M
30.06.09,11:45
Mala by som dve otázky- 1.) aké máte skúsenosti s posielaním OČR do SP,posielajú to zamestnávatelia, alebo sami zamestnanci?
Teraz trochu mimotemy- 2.)ak to posiela zamestnávateľ je výdavok na poštovné preňho v tomto prípade VOZD?- Ja myslím , že ano ale pre istotu sa pýtam.
Vopred veľmi pekne ďakujem za rady:)
Jara
30.06.09,11:46
1/zamestnavateľ si urobí kópiu a originál odošle do SP
2/ áno
VERONIKA6
30.06.09,11:49
potrebujem poradiť v jednej veci, pre niekoho možno až smiešnej ... :o) ak mám zamestnankyňu, ktorá ostane 1 deň pri chorom dieťati, lekár jej dá potvrdenku na celodenné ošetrovanie dieťaťa, mám túto zamestnankyňu na tento jeden deň odhlásiť zo sociálnej poisťovne? aká náhrada mzdy patrí tejto zamestnankyni za tento deň? ( je to neplatené ošetrovanie člena rodiny?) ďakujem
Lekár dal paragraf na ten jeden deň? V tom prípade to preplatíš dovolenkovým priemerom. Neposielaš nikde nič.
nesca
30.06.09,11:53
Daj pozor, aký papier máš v ruke .Tlačivko pre SP-OČR alebo len nejaký lístok od lekára na celý deň? V prvom prípade platí odpoveď o Jary,v druhom ide o platenú prekážku v práci na strane zam-nca.
L-M
30.06.09,12:02
1/zamestnavateľ si urobí kópiu a originál odošle do SP
2/ áno
Ešte sa môžem opýtať, či je niekde napísané dokedy treba poslať ten začiatok a koniec OČR. Ja to robím tak, že ich posielam naraz po skončení- ale pýtam sa , aby som neporušila dajaký zákon a nebodaj nedostala pokutu....teraz ich radi rozdávajú:)
Nikde som to nenašla.
Tweety
30.06.09,12:05
Ešte sa môžem opýtať, či je niekde napísané dokedy treba poslať ten začiatok a koniec OČR. Ja to robím tak, že ich posielam naraz po skončení- ale pýtam sa , aby som neporušila dajaký zákon a nebodaj nedostala pokutu....teraz ich radi rozdávajú:)
Nikde som to nenašla.
Spravidla do troch dní po ukončení.
L-M
01.07.09,05:31
Spravidla do troch dní po ukončení.
Spolu začiatok aj koniec?
Tweety
01.07.09,05:33
Spolu začiatok aj koniec?
Mala som na mysli od dátumu ukončenia ošetrovného.
L-M
01.07.09,05:54
Mala som na mysli od dátumu ukončenia ošetrovného.
Rozumiem, len či si myslela, že do troch dní po ukončení- posielaš iba koniec, alebo aj začiatok sa môže poslať tiež do troch dní po ukončení.
Lebo ak mi ochorie syn a ostanem s ním doma- namá mi to kto poslať, keďže si to robím sama a som doma s dieťaťom.
Či nie je problém ak to pošlem až po ukončení všetko naraz.
Peniaze mi vždy prídu v pohode,len aby si potom SP nezmyslela, že to bolo poslané neskoro a nepokutovala zamestnávateľa.
nesca
01.07.09,10:12
Oznamovacia povinnosť


poistenec je povinný príslušnej pobočke preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu (po písomnej výzve Sociálnej poisťovne povinnosť preukázať tieto skutočnosti do 8 dní odo dňa doručenia výzvy, ak neurčila inú lehotu)
príjemca dávky je povinný do 8 dní oznámiť príslušnej pobočke zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu
príjemca dávky je poviný oznímiť rodné číslo ošetrovaného
Toto je zo stránky SP. Ja osobne som si niesla predvčerom svoju 10dňovú OčR...samozrejme až po 10dňoch,veď kto by to urobil,keď to je moja robota.Asi po hodinke mi volala pani zo sociálky,v zlom riadku bolo napísané ukončenie...nechcela ma preháňať,tak sa uistila telefonicky."To bola vaša OčR,dnes ste prvý deň v práci? ..áno" ale nič o tom,žeby to bolo neskoro.Normálne ma prekvapila prístupom.Ostatným zamestnancom nosievam skôr.
L-M
02.07.09,05:23
Oznamovacia povinnosť


poistenec je povinný príslušnej pobočke preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu (po písomnej výzve Sociálnej poisťovne povinnosť preukázať tieto skutočnosti do 8 dní odo dňa doručenia výzvy, ak neurčila inú lehotu)
príjemca dávky je povinný do 8 dní oznámiť príslušnej pobočke zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu
príjemca dávky je poviný oznímiť rodné číslo ošetrovaného
Toto je zo stránky SP. Ja osobne som si niesla predvčerom svoju 10dňovú OčR...samozrejme až po 10dňoch,veď kto by to urobil,keď to je moja robota.Asi po hodinke mi volala pani zo sociálky,v zlom riadku bolo napísané ukončenie...nechcela ma preháňať,tak sa uistila telefonicky."To bola vaša OčR,dnes ste prvý deň v práci? ..áno" ale nič o tom,žeby to bolo neskoro.Normálne ma prekvapila prístupom.Ostatným zamestnancom nosievam skôr.
Ďakujem, veď to, že OČR tu mám iba ja, tak skôr ako keď prídem po OČR do práce sa mi to nepodarí poslať.
Tak už budem kľudná :)
margaretka71
09.11.09,06:03
K OČR je zamestnávateľ povinný zaslať aj potvrdenie na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku ako pri PN zamestnanca? Ďakujem.:(
Tweety
09.11.09,06:12
K OČR je zamestnávateľ povinný zaslať aj potvrdenie na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku ako pri PN zamestnanca? Ďakujem.:(
Áno.
modralienka
10.11.09,09:03
Prosim o radu - zamestnankyna je rozvedena, dieta je zverene do jej starostlivosti. Momentalne je PN a ochorelo aj dieta a nevladze sa onho starat, moze ex-manzel ostat na OCR?
brčko
10.11.09,09:11
Prosim o radu - zamestnankyna je rozvedena, dieta je zverene do jej starostlivosti. Momentalne je PN a ochorelo aj dieta a nevladze sa onho starat, moze ex-manzel ostat na OCR?

v § 39 ods. 1 písm. a) + ods.2 písm. a) sa hovorí o tom, že ak ošetruje choré dieťa a ak ide o "vlastné dieťa".
Takže môže.
Andyke
10.11.09,09:13
Môže.
§ 39 Zák. o soc.poistení
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
brčko
10.11.09,09:25
Takže z toho čo aj andyke pripla mi vyplýva, že by mohol očr vystaviť bud detský lekár - vyplní časť A, z dôvodu, čo som opísala § ja = starostlivosť o choré vlastné dieťa,
alebo žiadosť o ošetrovné môže vypísať aj lekár mamičky, z dôvodu, čo vyznačila červene andyke = Ak mamička bola napr. s ním doma (ktorá sa obvykle o dieťa stará), teraz ochorela, tak sa vyplní v očr časť C (inak zaujímavé, chýba tam meno dieťaťa a je tam len meno osoby, čo sa obvykle o dieťa stará a hore meno poistenca, čo si očr uplatnuje).