moncik 77
10.05.14,17:07
Mozem sa spytat ze sme styria surodenci dedici po otcovi,zial sa nestykam a nestretavam dlhe roky z bratom,tym padom naozaj neviem kde sa nachadza,ani kde byva,zije,je vo vazeni? Neviem...Bola som este dieta ked on uz dospely odisiel z domu.Tak som p.notarke nemohla dat ziadne udaje o jednom z dedicov.Co sa v takom pripade robi?notarka povedala ze sa s takym pripadom este nestretla.Uz sest mesiacov sa to pretahuje.poradite mi prosim??
misoft
10.05.14,15:22
Sa čudujem potom notárke. Vraj nestretla. V takom prípade za neprítomného dediča (buď neprítomného, neznámeho pobytu a pod.) zastupuje opatrovník - zástupca dediča. Môže to byť aj zamestnanec súdu, mestského zastupiteľstva, iný občan a pod. A opatrovníka určí súd. Takže milá notárka by sa mala rozhýbať a cestou súdu požiadať o opatrovníctvo pre neprítomného dediča.
Mária27
10.05.14,17:28
občiansky zákonník

§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.