Mr.Crow
10.05.14,21:48
Rád by som sa opýtal ohľadne výpovede PZP. PZP mi končí 8.6.2014 preto som ju poslal poštou ešte včas. Na nete som si našiel formulár kde stačilo tento formulár iba vytlačiť, podpísať a napísať č. zmluvy. Spravil som a odoslal poštou. Prišiel mi list o zamietnutí PZP kde bolo, že list im prišiel 17.4.2014, ale odpovedať mi odpovedali až 5.5.2014 aby som spätne nemohol podať výpoveď. V liste stojí, ...nedodržanie formálnych náležitostí... že som im neposlal predpísanú formu tlačiva. (čiže v nejakom riadku nebol použitý odsek jedného tabulátora ale boli tam tri) Doslova buzerácia. Naschvál som si to poslal skôr aby nebol problém, ale ako vidím našli si skvelý spôsob ako zamedziť výpovede starým zákazníkom aby nemohli prestúpiť na nižšie PZP, ktoré ponúka konkurencia.
Aby ste vedeli, ktorá skvelá poisťovňa takto reaguje tak je to KOOPERATIVA.

Ďakujem za odpovede
misoft
10.05.14,21:24
Kooperatíva - tak to je jasné. Nabudúce - až budeš znovu odosielať výpoveď listom - tak doporučene. A ak budú opäť "vyskakovať" a operovať nepredpisovým formulárom a neskorým doručením - tak im to otrepeš o hlavu a jednoducho naznačíš, že ich postup dáš preveriť Slovenskej kancelárii poisťovateľov a že toto už tak ľahko neprehltnú!
Inak Kooperatíva takéto obštrukcie robí dávno - nepreplácanie, neuznávanie a pod.
Peggynka
11.05.14,04:18
Zákon nehovorí o žiadnom predpísanom tlačive;pokiaľ si uviedol svoje nacionálie,adresu poisťovne a číslo zmluvy a zaslal v termíne,všetko je OK.Napíš im,že pokiaľ uvedené nebudú akceptovať,podáš sťažnosť na Skp! (ako píše misoft).A všetko doporučene,aby si mal doklad.
Ice dive
11.05.14,05:14
a SKP rieši sťažnosti klientov??? ak by tam aj sťažnosť poslal, jediné čo spravili zobrali by ju na vedomie... nakoľko skp je kancelária, ktorá združuje poisťovateľov medzi sebou, prípadne rieši nehody nepoistenými vozidlami.... sťažnosť sa podáva na NBS - to je nadriadený orgán poisťovniam, ktorý im udeľuje licenciu na podnikanie... a môže im ju aj zobrať, resp. vykonávať v poisťovni kontrolu... tejto inštitúcie sa poisťovne obávajú ako čerta...
Peggynka
11.05.14,05:23
Pokiaľ viem,Skp podlieha NBS a poisťovne Skp (ale môže to byť inak-pripúšťam).
Tak som to prezrela a je to tak-sťažnosť na poisťovňu treba zaslať NBS.Aj SLASPO došlé sťažnosti preposiela.
Ice dive
11.05.14,05:30
sú to dve rozdielne inštitúcie... NBS udeľuje licencie poisťovniam a dohliada na ich činnnosť.... SKP rieši len PZP poistenie, či sú vozidlá v jednotlivých poisťovniach poistené, resp. hlási obvodným úradom nepoistené vozidlá....riešia udalosti spôsobené nepoistenými vozidlami a pod... ale vzťah klient poisťovňa riešiť nebudú, a ich stanovisko v takýchto prípadoch nie je ani len odporúčacie...
rangl
02.06.14,12:54
Presne tak, zákon nehovorí o konkrétnej forme výpovedi (http://www.vasapoistka.sk/files/zakon2.pdf - paragraf 800). Je ešte možné, že Kooperativa má nejakú predpísanú formu výpovede uvedenú vo Všeobecných poistných podmienkach, ale to by išli nad rámec zákonu. Treba sa spýtať na základe čoho si vynucujú predpísanú formu výpovede... Môžete sa obrátiť na SLASPO alebo aj na SKP, ale oni reálne páky na poisťovne nemajú. Skôr by som odporúčil obrátiť sa na právnika a Kooperative poslať jeho stanovisko a rovno môžete požiadať poisťovňu o preplatenie právnych služieb. A nabudúce sa treba vyhnúť Kooperative, ktorá je takýmto prístupom známa, radšej na PZP zaplatiť možno o pár eur viac a vyhnúť sa buzerácií.
Chobot
02.06.14,14:10
Treba rozlišovať medzi:

NBS - sťažnosť síce môžeš poslať, ale NBS nerieši sťažnosti klientov. Nevstupuje do sporov medzi poisťovňou a klientom. Poisťovňe sa jej až tak neboja, ak klient povie, že sa bude sťažovať v NBS, len si pomyslia svoje.

SKP - je kancelária poisťovateľov založená zo zákona. Voči poisťovniam má len tú právomoc, že poisťovne z príjmu poistného za PZP odvádzajú časť poistného do fondu, ktorý spravuje SKP. SKP potom z neho vypláca poistné plnenia za škody spôsobené nepoistenými autami. Tam posielať sťažnosť je úplne zbytočné, SKP sťažnosti voči poisťovniam nerieši.

SLASPO - je dobrovoľné združenie poisťovní. Nerieši žiadne sťažnosti klientov na poisťovňu. Jediné, čo rieši. sú etické spory medzi samotnými poisťovňami. Nemá právomoci voči poisťovniam, len ich zastupuje napr. v pripomienkovacích konaniach voči zákonodarcom.

Jedinou inštanciou, korá môže riešiť takéto spory sú súdy. Ale súdiť sa kvôli zamietnutej výpovedi PZP....

Aj tak nechápem ľudí - ak chcem mať zazichrovanú výpoveď, tak zbehnem do ich pobočky (veď ich agenti sú skoro v každom meste) a tam osobne podám výpoveď PZP s potvrdením prevzatia a dátumu. Potom ma môžu mať radi. A nie myslieť si, že je všetko OK a potom sa s nimi hádať.

DOporučujem napísať sťažnosť, kde všetky okolnosti uvedieš, priložíš kópiu výpovede a iných relevantných dokumentov (napr. podací lístok) a pošleš do Kooperatívy. Uvidíš, ako to vyriešia.
Chobot
02.06.14,14:15
Nuž, obracať sa na SLASPO či SKP je, ako som napísal vyššie, zbytočné. Právnika kvôli výpovedi? Jedine, že by to bol nejaký komplikovaný prípad. Poisťovňa nepreplatí právne služby. To by som radšej ešte zaplatil ten rok poistného.

A syn je v Kooperatíve - nehovorím, že je najlepšia, ale zatiaľ sme problémy nemali a to mal aj poistné plnenia z PZP aj havarijného). Vyriešené to bolo rýchlo. Niekedy je to zhoda náhod, alebo chyba klienta. Poznáme len sprostredkovanú verziu od Mr. Crow - aby sme boli múdrejší, trebalo by vidieť kópiu tej výpovede a odpoveď poisťovne. Možno je tam niečo, čo je naozaj dôvodom, že jej zamietli výpoveď a nenapísal nám to.
Peggynka
02.06.14,14:20
Jasné,len tam išlo o odmietnutie výpovede,že nebola na "predpísanom tlačive"(sic!),zákon o ničom takom nehovorí,ak tam mal všetko,čo poistku identifikovalo,nemajú ho buzerovať.
Katy a R
02.06.14,14:26
pegynka - nemyslím si, žeby si aj Kooperatíva toto dovolila? ... skôr tam pôjde o niečo iné?? presný dôvod treba vedieť... však nie je problém to "vyreklamovať", ak naozaj má všetko OK;)
Peggynka
02.06.14,14:32
Pravdupovediac,otec ma naučil,že "všetko môže byť inak",ale možná je aj "ľudová" tvorivosť ambiciózneho zamestnanca...V takých prípadoch obháňam vedenie,to ja zase nemám rešpekt pred vrchnosťou ak niečo neklape.
Chobot
02.06.14,22:00
Robím v poisťovniach už pekných pár rokov a ľudová tvorivosť nemá hraníc. Najviac sa mi páči, ak niekto napíše z mailu, napr. janok@gmail.com výpoveď, že Volám sa Ján Kováč a vypovedám moju poistnú zmluvu s Vami.

Je zábava potom hádať, ktorý zo 100 Jánov Kováčov tú zmluvu vypovedá....