martinak3
10.05.14,22:47
Moze mi UPSVaR pozastavit vyplacanie rodinnych PnD tu v SR, len z dovodu, ze manzel je momentalne kratkodoby pracovny migrant v UK? On tam o PnD do dnesneho dna nepoziadal a ja som evidovana ako uchadzacka o zamestnanie, resp. som nezamestnana, ale aj som na predlzenej rodicovskej dovolenke do 6 roku. Obaja mame TP tu aj deti. Je to v sulade zo zakonom, ze ked manzel nepoziada o PnD v clenskom state EU, kde momentalne pracuje - teda PnD nam z tohto statu nebudu vyplacane, je to oki, aby urady tu v SR nam ich zastavili? Potom moje deti nebudu mat to, na co maju narok...
ivka70
11.05.14,05:00
Je to v sulade so zakonom, nakolko ty nepracujes, narok na pridavky na deti vznika v krajine, kde manzel pracuje.
Musi si poziadat on v GB, pretoze tam mu vznika narok.
Ak nepoziada, tak sa sami, teda svoje deti, pripravite o narok, ktory maju.

http://www.vop.gov.sk/pridavok-na-dieta
http://europa.eu/youreurope/citizens/family/children/benefits/index_sk.htm
martinak3
11.05.14,07:02
Dakujem za odpved, len vsade som sa docitala, ze manzel ma pravo poziadat v tom state, kde pracuje - ale nie ze aj musi. Ved sa o 2 mesiace vracia domov... Viem, ze aj spatne sa doplaca. Ale co tam on vybavi, nema nikoho v blizkosti, kto by si tam PnD uz vybavoval. Nema cas. V praci je aj cez vikendy. On vsak doteraz s PnD nemal nic. Od narodenia som ja opravnena osoba na poberanie - riadne sa o deti staram. A nakolko som na predlzenej RD, tak aj soc. poistenie mam hradene. Potom tam nastava aj situacia, kde sa stanovuju aj pravidla priority... praveze nas zakon je absolutne nic, pretoze nad nas je EU, ktora ale podla mna ten vyklad nema uplne jasny. A najma prihliadat by sa malo na to, kedze je to davka na dieta, ze v ktorom state ziju deti. Ja viem, ze v UK by nam to vyslo viac, ale v tomto budem absolutnu sucinnost potom ziadat nas prislusny urad. Oni su povinni to riesit.Pretoze ja ani mm to neporiesime. A ked mi davku pozastavia - nie my ich oberieme, ale tento podrbany stat a ja ako riadna matka starajuca sa svedomite o trojicky :( budem voci ostatnym matkam, resp. osobam, ktore PnD dostavaju a su to vacsinou ti neprisposobivi, tak ja budem diskriminovana! Myslim si, ze na pozastavenie nema stat pravo, pokial by sme naozaj fyzicky nemali priznane a vyplatene pridavky z ineho statu. Ak si ich nechcem tam vybavit, je to predsa moja vec. PnD patri dietatu a to je obcan SR.
veronikasad
11.05.14,07:26
Martinka, nikto z poraďákov to za tvojho manžela nevybaví ...
ivka70
11.05.14,08:29
Zbytocne sa rozculujes, mali pravo ti ich pozastavit, dokonca museli.

Od účinnosti Nariadenia EÚ 883/2004 na území SR platí, že ak je jeden z rodičov zamestnaný v jednom členskom štáte EÚ a druhý nie je zamestnaný a žije v inom členskom štáte EÚ , potom je krajinou, príslušnou na vyplácanie rodinných dávok, ten členský štát, v ktorom je rodič zamestnaný( článok 67 Nariadenia EÚ 883/2004)
Vykonavacia vyhlaska k tomu bola dana v ucinnost v roku 2009.

Jedine keby krajina, kde manzel pracuje, neposkytovala tieto davky alebo by na ne manzel nesplnal narok a manzel by o tom doniesol potvrdenie, potom by ti nadalej pridavky na deti vyplacala SR.
martinak3
11.05.14,11:16
dakujem za odpoved, no neziadala som pomoc,aby mi to niekto z poradakov vybavoval... chcela som len vediet, ci stat ma pravo takto konat- a zistila som, ze vdaka EU zijem ja aj s mojimi detmi v nesvojpravnom state a jedine riesenie je odist odtialto co najdalej... Kazdopadne som si ista, ze uradnici tu na SR nam musia maximalne pomoct,aby sme si ich vybavili. Teda nie poradaci, ale necham to na mudrych uradnikov statnej spravy :)