Lenka278
11.05.14,08:50
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s nasledovnym problémom:
som SZČO a zhanam si pracu na rekonstrukciu striech. jedna sa o to ze pracu budu vykonavat dvaja SZČO.
Tak sa chcem opytat ak by mi vedel poradit co treba vsetko k tomu aby to preslo ked sa niekedy v buducnosti objavi danova kontrola...
1. spisat zmluvu o spolupraci
2. ked ich budem vyuctovavat - treba aby mi dali faktury alebo stači ked mi daju prijmovy pokladnicny doklad a ja im dam podpisat vydavkovy pokladnicny doklad pokial budu chciet za pracu platit v hotovosti?

pokial este je nieco co streba poprosim o radu dakujem
Anik
11.05.14,06:53
ty si v tejto pozícii kto, sprostredkovateľ ?
Lenka278
11.05.14,07:00
cela faktura co sa dava firme aj objednavka materialu je vsetko na moje meno..oni len vykonaju pracu.
Liptáčik
11.05.14,07:06
Práce, ktoré vykonáš, budeš fakturovať. Ak nie si platcom DPH (určite nie si), na faktúrach uvedieš vetu: Nie som platcom DPH. Za svoju prácu nesieš zodpovednosť sám, na to nezabúdaj. Všetko, čo nakupuješ na výkon svojej práce, zúčtuješ do výdavkov SZČO. Tvojim výdavkom bude aj platba odvodov do ZP, SP. Po uzatvorení roka urobíš zúčtovanie - a to buď: a: zúčtuješ všetky príjmy a všetky výdavky podľa dokladov, alebo b: zúčtuješ všetky príjmy a výdavky si určíš paušálne. Rozhodneš sa podľa toho, čo je pre Teba výhodnejšie. Nezabudni, ak budeš mať príjmy a výdavky prevodom, nemôžeš to realizovať cez súkromný bankový účet. Takže buď si založ bankový účet len pre potreby SZČO, alebo všetky platby pôjdu v hotovosti, resp. poštovou poukážkou. Nezabudni na skutočnosť, že existuje limit na hotovostné platby 5 000 Eur. Nad túto sumu nemôžu byť realizované hotovostné platby. S ročnou uzávierkou a daňovým priznaním nech Ti pomôže niekto, kto túto problematiku ovláda. Táto činnosť sa totiž zakladá na znalosti zákonov.
Anik
11.05.14,07:36
čo sa Tvojich otázok týka
1. nie zmluva o spolupráci, ale zmluva o dielo napr.- na každú stavbu
2. Oni tebe majú vystaviť faktúru a Ty ich na základe toho vyplatíš lepšie je na účet, ako v hotovosti - ako bolo spomínané hotovostné platby aj nasčítané môžu byť max. 5.000 €/rok.
Ing. Ľubomír Janoška
11.05.14,08:06
Ak sa všetko píše na Vaše meno a musíte sa deliť s ďalšími dodávateľmi, idú cez Vás aj peniaze, ktoré nie sú Vaše. Dajte si pozor, aby ste sa nedostali na príjem 49790 EUR za dobu max 12 po sebe idúcich mesiacov, museli by ste sa prihlásiť na platenie DPH.
Lenka278
11.05.14,13:14
dakujem ale toto ovladam....mne islo o vyuctovanie tych SZČO co budu pracovat pre mna..a danove mi robi kamaratka uctovnicka takze to je v poriadku. dakujem
Lenka278
11.05.14,13:15
dakujem toto viem.....
Lenka278
11.05.14,13:17
jasne dakujem. aspon som si ujasnila aby som neurobila chybu. tak hotovost bude mat len jeden takze to je v pohode....akurat som nevedela ze ta suma sa moze aj nascitat za rok...dakujem za info.
Liptáčik
11.05.14,14:16
Ak pre Teba budú pracovať iné SZČO, vystavia Ti svoju faktúru a Ty ju uhradíš. Buď prevodom, alebo v hotovosti. Keby Ti faktúru nevystavili a Ty pracovníkov na túto činnosť nemáš, ako by si vysvetlila, na základe čoho si vystavila Ty faktúru?
Tvoja faktúra by sa mohla posudzovať ako fiktívna faktúra vystavená za účelom znižovania daňového základu u toho, pre koho je Tvoja faktúra určená
Lenka278
12.05.14,05:56
ja pracovníkov mam obaja su SZČO a jeden bude mat fakturu hotovost a druhy na ucet. dakujem
Anik
12.05.14,06:27
Lenka278 doplnila som Ti do príspevku