qwert1
11.05.14,11:46
Zdravim, trochu sa poobhliadam po satelitnej technike .
Moje zakladne poziadavky su asi nech to ma motor, prijimac dokaze spracovavat HD a aj 3D.
zatial som nasiel asi najlepsi prijimac http://www.satelity.ellano.sk/31902/optibox-evo-m7.html ma Diseqc a USALS takze by mal vediet vyhladat druzicu automaticky (databazu druzic si vie stahovat, alebo to funguje len manualne?)
akurat ze ma citacku kariet a nie CI+ slot, takze to ma odradza . Aj ked by som si kupil nejaky plateny balik , tak nasich to vraj podporuje...
inak cena nieje zla, je to linux a vyzera to slubne co sa stym vsetko da.
- nieje mi jasne , preco motor otaca len na svetove strany a nie aj elevaciu ? a taktiez len 160 stupnov je schopny, to preto ze u nas su druzice smerom na juh ? a co taki ludia z rovnika ?:)
ktory motor odporucate ? mal by mat co som sa docital tiez podporu USALS. LNB s co najmensim sumom, parabola je rozdiel v kvalite odrazeneho signalu z hlinika alebo plechu ? dal by som si radsej ten hlinik koli korozii ak je to signalu jedno...
vdaka za moje blbe otazky :)
sosak
11.05.14,10:35
Najlepšie je popozerať na internete, konkrétne zaoberajúcej sa satelitnou technikou. Takto odpovedať je beh na dlhé trate, pretože ti nie je jasné čo chceš, resp. problematika satelitného príjmu je ti nejasná. Odporúčam : http://www.parabola.cz/abc/
http://www.ab-forum.info/
Keď prelúskaš tieto stránky, budeš mať jasno.
erik555
11.05.14,11:58
Motor...podla toho, ze ktore druzice chces prijimat. Niekto ti mozno radsej namiesto motora doporuci Multifocus.
qwert1
11.05.14,12:33
luskam luska, no mam pocit ze som celkom spravne uvazoval, vcom som bol mimo ?to stou elevaciou mi uz fakt nejde do hlavy,lebo aj tu pisu http://www.parabola.cz/abc/nez_do_obchodu/ ze elevacia sa meni a na vychode a zapade mame druzice nizsie ako tie co vysielaju smerom z juhu od nas. Preco sa to pri fixnej parabole presne nastavuje a s motorom nie ? Alebo aj motor ovlada elevaciu,nie len smer ? .
qwert1
11.05.14,12:44
inak vedla sused ma barak o nejaky 2-3 metre vyssi stit strechy ,vo vzdialenosti asi 10 metrov ,ako som rozmyslal kde by sla parabola,prepoctom cca 17 stupnov, takze asi bude dobre dorovnat tu susedovu strechu stoziarikom,nech chytam bez problemov aj tie nizsie druzice
qwert1
11.05.14,12:53
alebo motor automaticky meni elevaciu ? kedze druzice su cca nad rovnikom a v rovnakej vzdialenosti ...
qwert1
11.05.14,13:06
cena za motor nieje vysoka,tak ked je tu ta moznost tak radsej motor ako multifocus.
Kolega namontoval 10tky satelitnych kompletov,dal by som to jemu,keby mi staci monoblok,ale s motorom nema skusenosti...
erik555
11.05.14,13:57
vsak uchyt na motor je tak, ze pri otacani paraboly sa ti aj cela parabola naklana...cize mas tam tu elevaciu.
erik555
11.05.14,14:02
motor je lacny, ale pri prepinani stanic na inej druzici musis cakat na jeho natocenie. Pri multifokuse to mas hned. Preto som sa pytal, ci mienis sledovat cely orbit a ci si typ surfera, ze prepinas stanicu za stanicou, ked hladas nejaky dobry program, co by ta zaujal.
misoft
11.05.14,15:12
qwert1 - elevácia - sklon zámernej osi paraboly nad horizontom. A logika: ak je družica nad tebou - teda z tvojej polohy priamo na huj - je elevácia najvyššia, pretože družica je "vysoko", avšak čím viac na východ/západ, tak elevácia klesá - družica z tvojho pohľadu klesla - je to predsa dané Zemou - je predsa guľatá (i keď družica je v rovnakej výške 36000 km (geostacionárna dráha). A ako to dosiahneš, aby sa zárobveň s otáčaním východ/západ menila elevácia? Jednoducho - sklon osi otáčania paraboly je sklopený . Kolmá osa robí eleváciu 0°. Eleváciu potom nastavíš podľa tohto 90° - zem. šírka miesta = elevačný uhol. Takže ak si na zem. šírke 46°N - elevácia bude 90-46 = 44° a takto potom skloníš osu otáčania paraboly k severu.
Tu návod: http://www.parabola.cz/clanky/1212/nastaveni-diseqc-h-h-motoru-v-praxi/
qwert1
11.05.14,16:46
tak jj,chapem. najprv som si neuvedomil ze geostacionarna draha je len nad rovnikom preto ta prva otazka ze preco staci aby sa otacala parabola 180 stupnov . A z toho mi vychadza ze krivka sa meni v zavislosti od zem. sirky,na rovniku je priama a postupne k polom sa zakrivuje
misoft
11.05.14,16:47
180° - no predsa od východu po západ. Alebo hádam chceš sledovať satelity aj na druhej strane zemegule? Nemožné! A 180°je prakticky nepoužiteľné, pretože cca od 50° na obe strany je elevácia 0° - teda zarovno s horizontom - družice sú tak nízko nad tvojim horizontom, že nie je možné ich chytať.
qwert1
11.05.14,17:05
jak s chladnickou,10 krat otvorim a nic si z nej nevyberiem ajtak. Skor sa chcem opytat co znamena pri tom prijimaci univerzalna citacka a zaroven rozbehane karty Skylink (okrem Standard HD M7), CSlink a UPC, asi nebude taka univerzalna na vsetky kodovania?. je vraj dobre mat CI slot,idealne CI+, ale na druhu stranu vraj CI+ robi nahravky zakodovane,takze sa nedaju preniest na ine zariadenie
qwert1
11.05.14,17:22
myslel som to tak,ze menis len azimut,nie elevaciu...
misoft
12.05.14,11:56
No práve tým naklonením osy otáčania paraboly meníš nielen azimut, ale zároveň eleváciu - takže parabola v každej polohe bude čumieť na satelit. Inak by síce bola natočená na satelit, ale "pozerala" by ponad satelit do vesmíru - do nekonečna.....
lubko6394
12.05.14,13:16
Správne nastavenie motora nie je jednoduchá záležitosť a treba mať skúsenosti s parabolami. Tieto ale podľa textu nemáš. Takže ak nezačneš s jednou parabolou a jedným LNB a nenamontuješ to celej rodine a susedom tak sa na multifokus ani Usals nechytíš - nebudeš vedieť čo a kde hľadať a ani prijímač Ti nemusí optimálne nastavenie paraboly umožniť.
Motory natáčajú parabolu tak aby dráha kopírovala dráhu družíc. Parametre družíc vie aj motor aj prijímač - treba ale definovať svoju polohu a prijímač si to dopočíta. Akurát to správne nastavenie aby parabola išla po rovnakej dráhe ako družice tak veľmi jednoduché nie je. Popis je napríklad tuto: http://www.parabola.cz/abc/mot_sg2100_instal/
qwert1
12.05.14,13:32
http://www.parabola.cz/clanky/1212/nastaveni-diseqc-h-h-motoru-v-praxi/

jj,uz som cital nieco o nastavovani,vsak ak sa mi to nebude darit zavolam niekoho nato,netvrdim ze nato mam nervy a skusenosti
misoft
12.05.14,18:11
Veď mu to stále píšem, aby tá osa bola naklonená - i výpočet som mu (príklad) uviedol. Takže neviem čo stále splieta o elevácii a azimute. Pokiaľ bude mať osu naklonenú, tak s otáčaním do azimutu sa mu bude automaticky nastavovať elevácia. Neviem, čo on na tom nechápe.....
qwert1
12.05.14,18:54
misoft ty si mi nato odpovedal az potom...a v prvom prispevku si to nenapisal ajtak jasne ze to meni automaticky motor aj elevaciu pri otacani azimutu.Inak mechanicky to chcem vidiet ako to funguje ze sa meni krivka z nastavenia zem. pozicie na motore
lubko6394
12.05.14,21:42
Len je otázne či ten niekto bude ochotný spojazdňovať čosi čo si si kúpil na nete alebo nebodaj u konkurencie. Ja si teraz na nastavenie paraboly s motorom volám firmu napriek tomu, že som si sám tú 125-ku na motore nastavoval sám na dvoch rôznych miestach - lenže to som robil s Humaxom, kde som mal chytené družice od 60E do 15W a mal som to v rukách tak, že som aj po skontrolovaní firmou s merákmi dokázal nájsť ešte optimálnejšiu polohu ( lebo som vedel, že na Nilesate môže parabola s tým LNB získať 17% a nie 14 ako sa podarilo im. Akurát že som si nepočítal tie dni preháňania motora od 60E do 15W a silu signálu z 1 programu z každej družice na papieri, zakaždým nájsť maximum pre daný program, zapísať a potom skontrolovať ako to dokáže Usals s motorom. A tá databáza mi dnes chýba. Tie popisy na Parabole sú správne -akurát je treba mať možnosť sa skontrolovať či som vysoko/nízko alebo/a príliš vpravo/vľavo - a to aspoň na krajoch a v strede, lebo zbytok by mal byť v poriadku. Začať s novým prijímačom som síce skúsil, ale rýchlo vzdal.