Bobok19
11.05.14,14:04
Dobrý deň. Mám problém s mojim bývalým prenajímeteľom bytu. Bývala som u ňho od októbra do apríla. Za tieto mesiace mi majiteľ vypočítal nadspotrebu energií a nedoplatok 200€. Keďže sa mi to vôbec nepozdávalo rozhodla som sa nadspotrebu vypočítať sama a požiadala som majiteľa, aby mi poslal faktúry za el. energiu, kúrienie, vodu, atd. Faktúry mi poslal, ale za rok 2012, kedže za posledný 2013 mu vyúčtovanie ešte neprišlo. Po mojich prepočtoch mi vyšiel ale nedoplatok len 76€ (počítali sme to 3 osoby). Moje výpočty som mu poslala, no k ním sa mi nevyjadril ani jedeným slovkom v SMS, e-maily a na posledné 2 SMS, ktoré som mu poslala a v nich navrhla stretnutie na vysvetlenie a spoločné prepočítanie sa vôbec neozval. Napísal mi len, že všetku dokumentáciu podstúpil právnikom a že už má vypracovaný návrh na platobný príkaz. Pri podpise zmluvy som platila kauciu 140€, takže by som mu mala doplatiť 60€, ak by som pristúpila na jeho verziu. V mojom prípade by mi mal doplatiť 64€. Vo vyúčtovaní, ktoré mi poskytol on mal ceny ešte v SKK, v zmluve sa píše, že si spotrebu energií prepočítame každý kvartál, čo ale z jeho stránky nebolo vykonané, mám len údaje meračov na začiatku a na konci nájmu. Chcem Vás poprosiť o radu, či má majiteľ nejakú šancu vyhrať na prípadnom súdnom pojednávaní a či sa tým súd bude vôbec zaoberať, kedže ide len o čiastku cca 60€. Na našom poslednom stretnutí sme si ukončili a vyrovnali nájom. Mame to podpísané a mám aj na to svedka. Na stretnutí mi tiež povedal, že kauciu mi vráti. Dakkujem za rady
nunenko
11.05.14,15:07
Kúrenie, hoci ste bývali len sedem mesiacov, ale všetky mesiace vykurovacej sezóny, a zmluvu máte že energie sa hradia zvlášť, tak si myslím, že zhruba spolu celý (celoročný) náklad za kúrenie by si mal pýtať od Vás.
Tomu, kto by býval u neho od mája do septembra by mal vrátiť v podstate všetky zálohové platby na ÚK. Čiže pri svojom prepočte nezabudnite na tento nie malý detail.
Tak isto zálohy za TÚV nemusia sedieť, a môžu byť dosť rozdielne.
..a či to vymôže? ak prenajíma byt legálne, tak si myslím, že áno, ale až na základe vyúčtovania oboch kalendárnych rokov.
dmc
11.05.14,18:02
Pri vyuctovani Vam mal najomca predlozit vysku zalohovych platieb ktore platil mesacne + vyuctovanie. V zmluve o prenajme by ste mala mat vyspecifikovanu sumu ktoru platite ako zalohovu platbu prenajimatelovi. Treba si porovnat cu tieto sumy rovnake - cize ci uhradzal prenajimatel zalohovej platby v plnej vyske . Ak ano vyuctovanie ukaze preplatok -nedoplatok (treba skontrolovat stav elektormerov)

Pokial nemate v zmluve o najme uvedenu konkretnu sumu ktoru bude prenajimatel uhradzat - velmi tazko sa potom dokazuje co je nedoplatok a co preplatok.

Pokial si to neviete do detailu skontrolovat - nic by som neplatil a ziadal by som predlozit kompletne vyuctovanie s uvedenymi udajmi.
Bobok19
11.05.14,18:42
v zmluve mám napísané, že platím mesačne zálohovú platbu 40€. v tejto položke je elektrina, kúrenie, voda a všetko ostatné.... V byte je 5 dievčat a dokopy zálohové platby za energie platia mesačne 200€.
Bobok19
11.05.14,18:43
v zmluve mám uvedených 40€ zálohové platby za energie
dmc
11.05.14,18:56
O.K. Takze nemas konkretne rozpisane jednotlive polozky. V tomto pripade by som ziadal Komplexne vyuctovanie za vsetky polozky + skontrolovat v akej vyske ich uhradzal prenajimatel a spocitat - odcitat preplatky - nedoplatky a spravit sumar.

Prenajom bytu nieje iba inkasovat. peniaze ale sa aj starat - vyuctovavat - dokladovat - riesit.

Pokial by mi to nepredlozil nic by som neplatil a ziadal by som doporucenym dopisom vratenie zalohy (kaucie) pretoze pokial to nevie dokladovat zadrziava ti kauciu neopravnene (treba si pozriet co je v zmluve ohladom kaucie)
Bobok19
11.05.14,19:05
on mi poslal vyuctovanie od spravcovskej spolocnosti ale z minuleho roku 2012, ja ale potrebujem za 2013, no a ma tam rozpisane všetky položky, a ma vysoke nedoplatky, napr za vodu ma zaplatene len 260€/rok ale skutocny naklad ma 1600€ a to už mal aj minule roky, vyšli mi tak nedoplatky vo vyske 1 440€. ale on mi energie vypocitaval tak, že vynasobil rozdielovu hodnotu (konecny stav - pociatocny) na meraci * aktualna jednotkova cena / 5 osob. on nevydelil ten nedoplatok medzi 5 osob, ale vypocital mi aku mam spotrebu
misoft
11.05.14,19:32
Mám taký dojem, že ten prenajímateľ je teda pekný vychcálek. Takže tebe nechá zaplatiť celý nedoplatok. Potom pôjde ďalší preč a znova predloží vyúčtovanie a opäť si nechá preplatiť celý nedoplatok. Takto to môže urobiť 5x a z toho zaplatí tých 1600€ nedoplatok a zvyšok je jeho čistý zisk. Takže postupuj podľa predchádzajúcich rád - nech ti do centu rozpíše všetko - inak nezaplať a keby to aj dal platobným rozkazom - napadni to. A podaj na neho - ako protizbraň - žalobu.....
nunenko
11.05.14,21:43
Bobok19 má zaplatiť: Pri podpise zmluvy som platila kauciu 140€, takže by som mu mala doplatiť 60€, ak by som pristúpila na jeho verziu.
Nedoplatok len za vodu je 1440€
Bývala 7 mesiacov, bolo ich možno po celý čas 5, možno iné čísla.12 x 5 = 60 Nedoplatok je 1440€. Na osobu a mesiac je 1440 delené 60 x 7 = 168€ pre osobu za 7 mesiacov.
Za energie platia 200€ zálohy.
Elektrina bude minimálne 30€ za mesiac. ÚK nech je 70€. Na vodu a ostatné ostáva 100€, čo je 10 m3 teplej vody, na osobu 2 m3. Jedna osoba minie denne teda 66 litrov teplej vody.
A ak spravodlivo počíta teplo na kúrenie nedoplatok len na kúrení by mal byť 70x 12 = 840€/rok. Kúri sa presne mesiace keď bývala. Ak rozdelil náklad na ÚK, podľa toho mesačne za mesiac kúrenia bol naň náklad 120€ a v čase keď sa nekúrilo 0€. Čo je 10€ nedoplatku za mesiac na osobu v zime. To by bol ďaľší nedoplatok za 7 mesiacov 70€.
To by bol nedoplatok 168+70=238€ Elektrina bude z minimálnym rozdielom, kedˇže zálohu automaticky upravujú.
Môj odhad je orientačný. Záleží hlavne na cene a spotrebe tepla na dodávku teplej vody.a množstva studenej vody.
Predpoikladám, že zálohy necháva úmyselnenižšie. Jednak nevie koľko ľudí bude mať v podnájme, jednak je to lákadlo platiť menej...
Teda ak nezmenil zálohové platby, nedoplatok za vodu bude aj pre roky keď býval Bobok19. Áno roky časť jedného,časť druhého roku.
Ak ten druhý je r.2014, tak vyúčtovať sa dá až keď bude vyúčtovanie r. 2014 teda do konca mája 2015. Ziuma bola teplá, môže byť aj lacnejšia ako sa čakalo...
Ale Bobok19 nezaujíma, či vypočítal nedoplatok správne, ale či je ho možné vymôcť súdne.,akže teoreticky pripúšťa správnosť výpočtu?