benokiri
11.05.14,14:09
Dobry den, kto vie poradit?

Ak predaj bytu (som jediny vlastnik), podmienim doopatrovaním (rozvazujuca podmienka) a opatrovateľ zomrie, co sa bude podla zakona realizovat? Dedenie bytu, z titulu smrti opatrovatela, alebo zrusenie kupnej zmluvy a byt sa vrati spat mne a ako? Opatrovatel je sucasne 1 z 2 zakonnych dedicov. Vdaka,
Mária27
11.05.14,15:35
Podľa toho, či to mal vykonať len kupujúci osobne, alebo každý vlastník bytu. Ak napr. bola z dôvodu opatrovania cena znížená, môže ísť o dedenie bytu s rozväzovacou podmienkou právneho nástupcu. Opačne povinnosť zanikne.

občiansky zákonník
§ 579
Smrť dlžníka alebo veriteľa

(1) Smrťou dlžníka povinnosť nezanikne, ibaže jej obsahom bolo plnenie, ktoré mal osobne vykonať dlžník.
benokiri
12.05.14,06:31
dakujem, ja by som ho nenazival dlznikom, na sume bytu sme sa dohodli na 3000 EUR. (asi sud moze preklasifikovat kupnu zmluvu).
Mne ide o to, aby ak ma 1. dieta prezije, tak nech dostane byt formou kupnej zmluvy, ale ak by sa mu nieco nebodaj stalo, aby sa mi byt vratil a nesiel do dedicskeho konania. 2. dieta ma exekucie...
Chobot
12.05.14,06:47
Byt je vo vlastníctve vlastníka (u tvojho pohľadu tvojho opatrovateľa). Nevidím v prípade jeho smrti žiadny dôvod, aby sa kúpna zmluva rušila. Podľa mňa byt bude predmetom dedičského konania po nebohom a dediť budú jeho dediči (ak má manželku a deti, prípadne dediči z ostatných dedičských skupín).

Ak chceš zabezpečiť, aby v prípade jeho smrti byt bol vrátený tebe, nech spíše ten tvoj syn závet, v ktorom odkáže byt tebe.

On memá žiadne deti?
Chobot
12.05.14,06:48
Prosím vysvetli, aký má súvis dedenie po synovi a druhý syn. Ten prvý syn nemá nikoho iného (deti, maželku), kto by po ňom dedil? Iba toho svojho brata (tvojho druhého syna)?
benokiri
12.05.14,09:29
Sorry asi som sa nepresne vyjadril, Ja som rodic s 2 detmi. Jeden syn ma exekucie cca 15 000 EUR.
Mária27
12.05.14,12:12
Ja ti rozumiem. Ale je to záväzok a v záväzkovom vzťahu sa vždy hovorí dlžník a veriteľ.
Dajte si do zmluvy, že v prípade nemožnosti plnenia pre smrť kupujúceho, nastupuje roväzovacia podmienka alebo právo spätného vlastníctva - tak nejako to naformulovať v zmysle § 610 obč. z. nezabudnúť napísať, že to platí počas celého života kupujúceho, ak by zomrel skôr ako predávajúci (aby nezaniklo po roku).
Pozri aj paragrafy pred § 610.

§ 610
Iné vedľajšie dojednania

(1) Účastníci môžu písomnou zmluvou dohodnúť aj iné vedľajšie dojednania majúce povahu výhrad a podmienok pripúšťajúcich zánik právneho vzťahu založeného kúpnou zmluvou.
(2) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, zanikajú tieto výhrady a podmienky najneskôr uplynutím jedného roka od uzavretia kúpnej zmluvy, ak ich predávajúci v tejto lehote neuplatnil.


§ 488
Záväzkový právny vzťah
Záväzkovým vzťahom je právny vzťah, z ktorého veriteľovi vzniká právo na plnenie (pohľadávka) od dlžníka a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok.
Vznik záväzkov
§ 489
Záväzky vznikajú z právnych úkonov, najmä zo zmlúv, ako aj zo spôsobenej škody, z bezdôvodného obohatenia alebo z iných skutočností uvedených v zákone.
Chobot
12.05.14,12:59
Benokiri, to chápeme, že ty si otec 2 detí. Ale prečo by dedil po tvojom synovi druhý syn? Je ten prvý (obdarovaný) slobodný a bezdetný? Toto je dôležitý fakt, ktorý by bolo dobré vedieť.
benokiri
12.05.14,17:42
Bohozial zatial je to tak