Kacicka
06.04.06,16:45
Ahojte,

chcem sa poradiť, kupujeme byt, ktorého vlastníkom bytového domu, v ktorom sa byt nachádza je mesto. Je v tom nejaký problém alebo mohol by vzniknúť?
ď.
dana9
06.04.06,16:20
Ahojte,

chcem sa poradiť, kupujeme byt, ktorého vlastníkom bytového domu, v ktorom sa byt nachádza je mesto. Je v tom nejaký problém alebo mohol by vzniknúť?
ď.



A kupujete ho do osobneho vlastnictva?
rada
06.04.06,17:27
Mňa tiež napadla vyššie uvedená otázka, pretože v opačnom prípade asi prichádza do úvahy užívanie na základe nájomnej zmluvy a to je trocha o inom ako keď je niečo vo vlastníctve.
Johanka
06.04.06,18:27
Ahojte,

chcem sa poradiť, kupujeme byt, ktorého vlastníkom bytového domu, v ktorom sa byt nachádza je mesto. Je v tom nejaký problém alebo mohol by vzniknúť?
ď.
:eek: Nerozumiem. Od koho kupujete byt?
elli
06.04.06,19:09
:eek: Nerozumiem. Od koho kupujete byt?

Som rada, ze nie som jedina, komu to nie je jasne.
Kacicka, definuj problem!
josh
09.04.06,08:51
pripajam sa k prvym styrom odpovediam, ale tipujem, ze ide o prevod uzivacieho prava. toto pri mestskych bytoch bude zalezat asi od spravcu, v niektorych mestach su poradovniky na mestske byty a nie je mozne ich prevadzat (resp. prevadzat uzivacie prava k nim) na osobu, ktora nie je v poradovniku na 1. mieste. zavisi ale asi vsetko od mesta. u nas je to ale zas na druhej strane tak, ze mestsky byt sa da kupit do vlastnictva najomcu do 50 dni (na rozdiel od nasho bytoveho druzstva, kde som cakal na predaj 3 roky), takze ak to funguje takto rychlo aj u vas, odporucam sa s terajsim najomcom dohodnut na tom, aby byt najprv kupil do svojho vlastnictva od mesta a potom vam ho predal. budete mat vacsiu istotu, vlastnictvo je ustavou chranene pravo na rozdiel od nejakeho najmu...
elli
10.04.06,06:15
odporucam sa s terajsim najomcom dohodnut na tom, aby byt najprv kupil do svojho vlastnictva od mesta a potom vam ho predal. budete mat vacsiu istotu, vlastnictvo je ustavou chranene pravo na rozdiel od nejakeho najmu...[/quote]

Len potom pozor na dan z prijmu z rozdielu medzi nadobudacou cenou (zostatkova hodnota) a kupnou cenou za ktoru to novy vlastnik kupi.
mikus55
14.04.06,15:39
Už neexistuje osobné vlastníctvo k bytom, je len podielové alebo bezpodielové vlastníctvo.
rada
14.04.06,17:25
Je to len hra so slovíčkami. Pojem osobné vlastníctvo bolo kedysi upravené a zvykne sa v bežnej terminológii zo zotrvačnosti používať aj dnes, napriek tomu, že "osobné " bolo zrušené. Pri nadobúdaní nehnuteľnosti dochádza buď k prevodu alebo k prechodu vlastníckeho práva. Ale je to skôr právnicka terminológia. Vôbec mi nevadí, že sa používa termín osobné vlastníctvo, pretože tento termín v bežnej hovorovej reči alebo na porade je vystižný a každý tomu rozumie. Určite by som ho však nepoužila v zmluvách alebo pri poskytovaní odbornej rady klientovi.