lenca
11.05.14,17:07
Dobrý deň,
chcel by som sa informovať ohľadom povinnosti napojenia domu na kanalizáciu v obci. Jedná sa o starý 15 rokov neobývaný dom. Existuje nejaká možnosť alebo výnimka, kedy nie je potrebné dať pripojiť tento dom na obecnú kanalizáciu? Alebo aká by bola výška pokuty za nepripojenie?
Chobot
11.05.14,22:31
A prečo si myslíš, že je povinné pripojiť sa na kanalizáciu? Kto ti to povedal? Obecná kanalizácia je "možnosť" pripojiť sa, nie "povinnosť".
arizona
11.05.14,23:06
napr. V súlade so zákonom č. 442/2002 Z. z. § 23 ods. 2 je vlastník nehnuteľnosti povinný pripojiť sa na verejnú kanalizáciu a splniť technické podmienky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu a uzatvoriť zmluvu o pripojení s vlastníkom verejnej kanalizácie, ak v obci, na ktorej území sa stavba alebo pozemok nachádza, je zriadená a vlastník stavby alebo pozemku nemá povolenie príslušného orgánu štátnej vodnej správy na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami.
Z uvedeného vyplýva, že povinnosť stanovuje zákon a nie naša spoločnosť. Vybudovaním verejnej kanalizácie boli vytvorené podmienky na odvádzanie odpadovej vody z nehnuteľnosť do verejnej kanalizácie.
Naša spoločnosť priebežne vykonáva kontrolu pripojenia na verejnú kanalizáciu. Na osoby, ktoré sa nenapojili na verejnú kanalizáciu predkladá podnety na dopustenia sa priestupku na Obvodný úradu životného prostredia.
Na základe uvedeného doporučujeme pripojiť sa na verejnú kanalizáciu v čo najkratšom čase. http://www.sevak.sk/uvodna-stranka/vyzva1
dmc
12.05.14,09:43
a neplati tato povinnost nahodou iba pre nove stavby pri kolaudacii? Podlamojho nazoru ak je stavba skolaudovana a ma napriklad zumpu moze obec pozadovat maximalne tak doklad o tom ze odpad zo zumpy likviduje podla zakona. Avsak sankciu udelit nevie.
Chobot
12.05.14,10:25
V mestskej časti BA, kde bývajú rodičia (Pod. Biskupice) minulý rok dostavali na niektorých uliciach kanalizáciu. Nikto nekázal domom sa pripojiť na kanalizáciu, každý mohol tak urobiť dobrovoľne - mestská časť robila agitáciu. Z celej ulice sa pripojilo zatiaľ asi len 10% domov. Zatiaľ síce nie je záujem, ale podľa mňa sa v budúcnosti popripájajú, ako budú domy starí obyvatelia predávať a noví si ich budú rekonštruovať.

Pripojenie by našich bolo stálo niekoľko tisíc EUR (cca 5000) záleží od toho, kto - aká firma by to robila. Nemôže obec prinútiť niekoho, kto nemá peniaze, aby sa pripojil. Najmä, ak doteraz používal žumpu.
dmc
12.05.14,12:21
to co pisete na vasej stranke je strasenie ludi - Pokial ide o novu stavbu a kolaudaciu tak je povinnosti sa pripojit na existujucu kanalizaciu avsak ak bola kanalizacia dobudovana neskor nema ziadnu povinnost sa pripojit - iba sa moze.


citujem pismeno e) e) vlastník stavby a vlastník pozemku, kde vznikajú odpadové vody, ak nepripojí stavbu alebo pozemok na verejnú kanalizáciu a nesplní technické podmienky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu a neuzatvorí zmluvu o pripojení s vlastníkom verejnej kanalizácie, ak v obci, na ktorej území sa stavba alebo pozemok nachádza, je verejná kanalizácia zriadená a vlastník stavby alebo vlastník pozemku nemá povolenie príslušného orgánu štátnej správy na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami podľa § 23 ods. 2,

Bud neviete citatz zakon alebo umyselne zavadzate ludi a nahanate si biznis strasenim uvadzanim "HOVADIN" -pretoze to co mate uvedene na vasej www je uplne n ieco ine ako hovori ustanovanie zakona.
arizona
12.05.14,13:06
U nas bola vybudovana v obci kanalizacia,asi dva roky bolo pripojenie dobrovolne. Potom kazda domacnost dostala oznam, ze je povinna sa pripojit na verejnu kanalizaciu /hoci sme mali zumpy/ - termin dali asi 5 mesacny...nie som momentalne doma,nemam ako pozriet ako to obec oddovodnila.Naslo sa par starsich ludi, ktory poziadali o odklad,lebo nemali peniaze, obec im posunula termin pripojenia.
ipg
15.05.14,09:11
Doteraz, za predpokladu že je obývaný, ako fungovala likvidácia odpadových vôd?
command
15.05.14,09:46
Napr. Ja by som chcel vediet ako by postupovali pri dome aký máme my a do minulého roku obývaný(momentálne v plnej rekonštrukcii). Dom nemá kúpelnu nemá sprchu nemá ani kuchynu s tečúcou vodou, voda je vyvedena len tak teda bola na verimboha a odtok bol vedený pod dom, záchod len suchý. :D To by ma nútili sa pripojit na verejnú kanalizáciu ked tam nemá čo tiecť? Odber vody za celý rok mala teta tak 1-2 m3.
Terezia13
15.05.14,11:29
nie je povinnosťou pripojiť sa na kanalizáciu, ale v prípade, že dom už začne byť obývaný, je viac možností na likvidáciu odpadových vôd - vybudovať žumpu alebo domácu čističku odpadových vôd. Ale aj na vybudovanie čističky je potrebné spĺňať
niekoľko podmienok to isté platí pre žumpu