stumar
11.05.14,21:34
Prosím vás pekne. Ja mám možno pre vás jednoduchú otázku, ale mne niečo nie je jasné. Čo to presne znamená, keď je v zákone napísané toto:

"Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada."

Konkrétne to je v zákone o dani z príjmov §8

Čo to presne znamená? že keď moje straty z obchodovania akcií sú vyššie ako moje zisky, tak aj tak platím daň ???? Ďakujem
Petra29
11.05.14,19:41
nie, vtedy ste na 0, vami citované znamená, že nie je možné uplatniť stratu z týchto príjmov
avalik
11.05.14,19:45
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.



Príjem 2, výdavky 3

2-3= -1

základ dane: 0

... na rozdiel (-1) sa neprihliada



ak máš základ dane 0, tak neplatíš žiadnu daň
Kvaka
11.05.14,19:46
Nie, z tohto príjmu daň neplatíš, akurát tie straty si neuplatňuješ. Základ dane z týchto príjmov bude nula. Výdavky uplatníš len do výšky príjmov.
stumar
11.05.14,19:53
jasné, tým pádom rozumiem. Ďakujem vám všetkým veľmi pekne.

Inak, ono teoreticky sa nikdy nemôže prihliadať na rozdiel nie ? :D Však vtedy by ľudia nie platili dane, ale "dostávali" dane...

Ja som sa zľakol, že to je myslené tak, že ja dane platím z každého ziskového obchodu bez ohľadu nato, či kumulatívne mám konečný zisk, alebo stratu
Katy a R
11.05.14,19:58
si predstav, že pri niektorých príjmoch sa prihliada na ten rozdiel ;) ... tomu sa hovorí strata, ktorú si môže daňovník uplatniť v neskorších zdaňovacích obdobiach! (však pozri lepšie:))